Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Jak dokarmiać ptaki?

12-02-2020 20:09 | Autor: red.
Przypominamy, że nie powinniśmy dokarmiać ptaków w okresie innym niż zimowy. Jest to działanie sprzeczne z naturą, może być nawet dla naszych latających przyjaciół niebezpieczne. W ten sposób pomagamy im tylko wtedy, kiedy pojawia się gruba pokrywa śnieżna i mróz. Ale wtedy należy to robić systematycznie.

Od przedwiośnia do pierwszych opadów śniegu ptaki mają nieograniczony dostęp do pożywienia naturalnego i nie ma potrzeby, a nawet nie jest wskazane, dodatkowe dokarmianie. Przyzwyczajanie ptaków do stałego karmienia może spowodować, że utracą umiejętność samodzielnego zdobywania pożywienia. W takiej sytuacji mogą utracić instynkt samozachowawczy i w trudniejszych warunkach będą bardziej narażone na różne niebezpieczeństwa, np. na ataki drapieżników.

Niedopuszczalne jest wyrzucanie ptakom pieczywa, czy innych pokarmów solonych lub nadpsutych. Takie pożywienie wywołuje u ptaków choroby przewodu pokarmowego i bardziej im szkodzi, niż pomaga. Nie można traktować karmnika jako miejsca pozbywania się odpadków ze stołów.

Ptaki można dokarmiać wyłącznie w okresie zimowym, kiedy pojawia się gruba pokrywa śnieżna i mróz. Jeśli ktoś podejmie się zimowego dokarmiania, musi pamiętać, aby robić to przez całą zimę, systematycznie. Najlepiej podawać wtedy nasiona (np. słonecznik, zboża, len, pestki dyni), płatki ryżowe i owsiane, pokrojone warzywa gotowane bez soli, nie solone kawałeczki mięsa lub słoniny, mieszanki tłuszczowe z nasionami oleistymi. Warto też zadbać o dostęp do czystej, nie zamarzniętej wody.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA