Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

23°
18°

Jak bida, to przez Żyda...

14-02-2018 23:03 | Autor: Maciej Petruczenko
Dyskusja na temat pilnej potrzeby uchwalenia tak zwanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej znowu się ożywiła. Powodem jest odesłanie przez szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina – opracowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu tej regulacji do poprawki. Projekt – jak wiadomo – zaprezentował w październiku ubiegłego roku wiceminister Patryk Jaki.

Założenia proponowanej ustawy to między innymi wykluczenie zwrotów w naturze i wypłacanie tylko 20-procentowych odszkodowań za nacjonalizację, przy czym do ich pobierania byliby upoważnieni wyłącznie sami właściciele lub ich bezpośredni spadkobiercy, co oznaczałoby przerwanie powszechnie krytykowanego handlu roszczeniami, który – zwłaszcza w Warszawie – doprowadził do wprost karygodnych wypaczeń, a przede wszystkim zwyczajnych oszustw, przyklepywanych, o dziwo, przez sądy.

Patryk Jaki tłumaczył kilka miesięcy temu, że gdyby Niemcy zechcieli nam zapłacić reparacje wojenne za napaść w 1939 i okupowanie Polski do 1945 roku, to byłoby nas stać na zapewnienie prywatnym właścicielom nieruchomości pełnych odszkodowań. Bez takiego zastrzyku finansowego z zewnątrz państwo nie może sobie, niestety, pozwolić na wspaniałomyślny gest. I takiemu stwierdzeniu wiceministra akurat trudno zaprzeczyć, bo już wcześniej władze RP dochodziły do wniosku, że po zaspokajającej w pełni poniesione straty akcji reprywatyzacyjnej budżet państwa zostałby zrujnowany. Wedle październikowego projektu państwo miałoby do zapłacenia 15-20 mld złotych, co jest kwotą jeszcze do wytrzymania – mówiono bezpośrednio po ogłoszeniu owych propozycji. Dlaczego zatem nagle nastąpił w tył zwrot i znowu zanosi się na to, że w procesie reprywatyzacji będzie się utrzymywać bałagan, a krzywdzeni będą nadal i sami właściciele lub ich potomkowie mający słuszne roszczenia, i mieszkający w znacjonalizowanych budynkach lokatorzy, którym ziemia zaczyna usuwać się spod nóg?

Nietrudno się domyślić, że jeśli nie wiadomo dokładnie o co chodzi, to chodzi na pewno o pieniądze. Niektórzy wiążą owo zastopowanie procedowania ustawy reprywatyzacyjnej z nagłym zaostrzeniem stosunków polsko-żydowskich na tle Holocaustu po znowelizowaniu ustawy o IPN, a zwłaszcza z pogorszeniem relacji z Izraelem, bo to od razu wywołało negatywne sygnały pod naszym adresem ze strony Stanów Zjednoczonych. Wuj Sam mógłby już nie chcieć być dla Polaków dobrym wujkiem i na przykład nie sprzedałby nam po przystępnej cenie elementów obrony przeciwrakietowej systemu Patriot – tłumaczą co bardziej podejrzliwi. Faktem jest, że październikowy projekt został źle przyjęty przez World Jewish Restitution Organization, bo zakłada, że upoważnieni do otrzymania odszkodowań będą tylko ci obywatele RP, którzy w momencie nacjonalizacji przebywali na terenie naszego kraju.

Tymczasem wiceprezydent Warszawy Witold Pahl apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie prac wokół nowego reprywatyzacyjnego garnituru, być może nie znając staropolskiego przysłowia, że tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. Warszawiakom od razu się przypomina, jak w sprawach reprywatyzacji w stolicy ponaglał kiedyś panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz ówczesny wojewoda Jacek Sasin (zapomniał wół jak cielęciem był?)...

No cóż, polityczny kontredans trwa, a mnóstwo obywateli RP musi cierpieć na skutek braku oczekiwanych rozwiązań generalnych. Na domiar złego zaś, zgodnie z obowiązującymi na razie przepisami, odszkodowania i tak trzeba wypłacać albo zwracać nieruchomości w naturze. I tak zatem źle, i tak niedobrze. Co gorsza, wobec sporów polsko-żydowskich na temat Holocaustu już teraz słychać głosy antysemitów, wróżących, że wróci przedwojenny układ, o którym złośliwie mówiono: nasze ulice, wasze kamienice, pijąc do zawłaszczania nieruchomości przez bogatych Żydów.

Skoro więc mamy na nowo napięcie na tej linii, warto przypomnieć, że w kilkusetletnich relacjach Lechici – Semici wprawdzie różnie bywało, na pewno jednak ci pierwsi stworzyli tym drugim najlepsze dla nich w Europie warunki bytowania, a przede wszystkim zarabiania. No i nie Lechitom, jeno Germanom przyszła chętka, żeby zmusić Żydów do opuszczenia ziemi polskiej przez komin. Właściwie – od kiedy król Kazimierz Wielki nadał Żydom (w 1334) przywilej nazwany Statut Judeorum, nie mieli oni w Polsce źle, a w międzywojniu 1918-1939 stanowili bodaj aż 10 procent obywateli RP. Dzisiaj Żydzi zarzucają Polakom współudział w Holocauście, a także w rabowaniu pożydowskiego mienia, co w niemałym stopniu jest prawdą. Oskarżyciele Sarmatów zapominają wszakże o tym, że jeśli chodzi o politykę rządu emigracyjnego i państwa podziemnego – to w odróżnieniu od większości rządów zachodnioeuropejskich Żydom niesiono wyłącznie pomoc, a z kolei żydowskie sumienie obciążają długoletnie tradycje podłej lichwy (teraz przekształconej elegancko w „rynki finansowe”) i gorliwej współpracy z komunistycznymi rzezimieszkami, która doprowadziła do śmierci wielokrotnie większej liczby istot ludzkich niż wspomniany Holocaust. Zamiast więc skakać sobie do oczu w sporach o niechlubną przeszłość, lepiej się pojednać – wspominając chociażby wielkie zasługi zasymilowanych w Polsce Żydów na niwie nauki i kultury.

Jeden z najlepiej zasymilowanych, cytowany już w tym miejscu przez mnie wspaniały felietonista Antoni Słonimski napisał ironicznie w „Wiadomościach Literackich” już w 1926 roku: „Wolno pisać źle o kelnerach, Czechach, Niemcach lub posłach sejmowych /.../. Można wykazywać błędy kompozycji Michała Anioła, ale nie wolno pisać źle i rozumnie przeciw Żydom”. Otóż moim zdaniem, wolno tak pisać o kim się chce, chyba że się mieszka w kraju z narzuconą cenzurą. Dlatego wolę pozbawiony nienawiści i na poły sympatyczny przedwojenny dowcip: jak bida, to do Żyda (bo pożyczy kasę) – niż sprowadzanie wszystkich nieszczęść do wspólnego mianownika: jak bida, to przez Żyda, co wielu Polaków tak lubi sobie wmawiać.

Wróć

Inne artykuły

Zamiast sprzątać kradli przesyłki Policjanci z ursynowskiego komisariatu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o dokonywanie wspólnie i w porozumieniu kradzieży zawartości przesyłek pocztowych. Jak wynikało z policyjnych ustaleń byli oni zatrudnieni jako serwis sprzątający w firmie zajmującej się sortowaniem paczek.
Coraz młodsi pasażerowie metra Za nami czternasta edycja badania ankietowego Metra Warszawskiego przeprowadzonego wśród pasażerów. Sprawdzano przede wszystkim poziom zadowolenia, ale także zbierano podstawowe dane statystyczne. Respondenci po raz kolejny pozytywnie ocenili jakość świadczonych usług. Okazuje się też, że pasażerowie metra… odmłodnieli.
Ekrany nie muszą psuć krajobrazu Prezentując Państwu ostatni artykuł dotyczący hałasu, dobiegającego z Puławskiej oraz Dolinki Służewieckiej, nie spodziewaliśmy się, że otrzymamy aż tyle wiadomości w sprawie montażu przy nich ekranów akustycznych. Państwa pozytywny odzew wobec tego pomysłu przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania!
Ponad 30 mln zł dla Warszawy Stolicę czeka rewolucja w zakresie nowych technologii w dziedzinie pomocy społecznej. Dzięki funduszom unijnym powstanie centrum wsparcia dostępne całą dobę, 7 dni w tygodniu, świadczące teleusługi oraz teleopiekę. Ponadto miasto wybuduje parking „Parkuj i Jedź”, a wybrane budynki komunalne przejdą rewitalizację. Łączna wartość wsparcia ze środków UE to ponad 30 mln zł.