Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Inwestycja, która się już wkrótce odbije Echem!

14-10-2020 20:25 | Autor: Tadeusz Porębski
Przystąpienie przez Echo Investment do zagospodarowania na miarę XXI wieku około 4-hektarowej działki na Kabatach, owocujące m. in. likwidacją straszącego od lat obskurnego blaszaka hipermarketu „Tesco”, może nastąpić już w przyszłym roku. Szerokie konsultacje społeczne, prowadzone przez inwestora, powoli wchodzą w fazę finalną.

Tygodnik „Passa” zna wszystkie szczegóły dotyczące kolejnych prób (nieudanych zresztą) zagospodarowania tej nieruchomości. Wszystko zaczęło się jesienią 2007 r., a więc w czasach kiedy większość dzisiejszych aktywistów i obrońców interesu publicznego nazwę "Tesco" kojarzyło wyłącznie z zakupami. Analizowaliśmy wówczas w redakcji wyłożony do publicznego wglądu projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (mpzp) Obszaru Kabaty – Południe i odkryliśmy, że tzw. wskaźnik intensywności zabudowy został bezprawnie zawyżony z 1,5 do 3,5. Zawyżenie wskaźnika aż o dwa punkty miało z punktu widzenia inwestora znaczenie kluczowe i w tym przypadku ważyło kilkaset milionów złotych. Nasza walka trwała rok i zakończyła się sukcesem. Na posiedzeniu Rady Warszawy latem 2008 r. przywrócono wskaźnik 1,5. Sprawiedliwości stało się zadość, a okoliczni mieszkańcy pozbyli się nękającej ich zmory, czyli wybudowania pod oknami obiektu handlowego o powierzchni całkowitej 140 tys. mkw., niewiele mniejszego od Galerii Mokotów (158 tys. mkw.).

W tym roku pojawił się nowy inwestor w postaci Echo Investment. Od ponad 12 lat jesteśmy mocno zaangażowani i zainteresowani każdą koncepcją zagospodarowania terenów bezpośrednio bądź pośrednio graniczących z linią rezerwatu Las Kabacki. W kwestii „Tesco” daliśmy w przeszłości dowody wyjątkowego zaangażowania w obronę społecznego interesu. Tak będzie i tym razem. Urzędowe wpisy informują, że Echo Investment to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, która zrealizowała ponad 180 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1.900.000 mkw. W Internecie nie znaleźliśmy żadnych śladów skonfliktowania inwestycji realizowanych przez Echo Investment z lokalną społecznością czy miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Odbieramy to jako dobry znak świadczący o tym, że ten inwestor liczy się z opinią publiczną i nie kieruje nim pazerność, niestety często spotykana w branży deweloperskiej.

Nowy inwestor pojawił się z autorską koncepcją zagospodarowania nieruchomości zlokalizowanej w sercu Kabatów (taka jest według Poradni Językowej PWN prawidłowa odmiana tego słowa). Kabaty są prawdziwą perłą w koronie ekologicznego, inteligenckiego Ursynowa i dalsze trwanie obskurnego obiektu handlowego pierwszej generacji przynosi jedynie szkody na wizerunku dzielnicy. Echo Investment zorganizował ostatnio online kilka konsultacji społecznych. Konsultacje online prowadzone były także z władzami Ursynowa, które od lat dążą do wypracowania koncepcji zagospodarowania tego terenu zadowalającej okolicznych mieszkańców, tutejszy samorząd, jak również inwestora.

Przez ponad 20 lat istnienia gazety pozyskaliśmy do współpracy kilka osób znających na wylot zagadnienia dotyczące urbanistyki. Mamy też do dyspozycji znawców prawa budowlanego, z którymi często konsultujemy trudne publikacje dotyczące nowych inwestycji. Zadania urbanistyki, które mają kluczowe znaczenie w procesie tworzenia miejskich koncepcji zagospodarowania przestrzennego, obejmują minimalizację konfliktów interesów użytkowników poszczególnych obiektów budowlanych i ochronę środowiska, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego. Przyjrzeliśmy się dokładnie koncepcji zagospodarowania 4-hektarowej nieruchomości u zbiegu al. KEN i Wąwozowej, opracowanej na zlecenie Echo Investment przez pracownię WWAA i MOFO Architekci.

Jest to nowoczesna koncepcja tzw. mixed use, czyli projekt preferujący wielofunkcyjne zagospodarowanie danej nieruchomości. Trend przyszedł z Zachodu, gdzie zauważono, iż tradycyjny podział miasta na strefy służące konkretnym funkcjom (tu mieszkam, tam pracuję, tam spędzam czas wolny, a tu robię zakupy) nie spełnia już swojej roli. Współczesny mieszkaniec wielkich metropolii chce mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, ponieważ zmieniła się dynamika życia i czas stał się wartością bezcenną. Projekt opracowany na zlecenie Echo Investment diametralnie różni się od poprzedniego, począwszy od założeń ideowych, poprzez architekturę, jej funkcje, skalę oraz ilość zaplanowanej zieleni. Koncepcja łączy mieszkania, biznes, rozrywkę, kulturę, edukację, sport, a także sklepy oraz liczne restauracje i kawiarnie. Wszystkie budynki w ramach kwartału zostały zaprojektowane w przyjaznej skali i w zgodzie tutejszą zabudową. Większość budynków ma wysokość 20 metrów lub mniejszą, a najwyższy z funkcją biznesową ma 34 metry – tyle samo, ile sąsiadujący obiekt po przeciwnej stronie al. KEN.

Naszym zdaniem, największym atutem koncepcji Echo Investment jest duży ogólnodostępny park – ogród „Na Skarpie”. Część kompleksu od strony ulic Sępa-Szarzyńskiego i Zaruby zajmie zabudowa mieszkaniowa. Budynki mieszkaniowe zostaną osadzone na filarach ponad poziomem gruntu. Taki zabieg pozwoli płynnie połączyć nowo powstały ogród „Na Skarpie” z istniejącym już zielonym skwerem. „Projekt na Kabatach wpisuje się w naszą filozofię tworzenia miejsc, które przyciągają ludzi, tzw. destinations, miastotwórczych, wielofunkcyjnych kwartałów. Czerpie z charakterystyki miejsca i lokalnego kontekstu. Kabaty są rodzinne, przyjazne i zielone, więc wszystkie te cechy uwzględniliśmy w naszej koncepcji. Chcemy, by było to lokalne miejsce spotkań, przyjazna przestrzeń miejska, służąca sąsiadom i nowym mieszkańcom Kabatów” – powiedział dziennikarzowi „Passy” pan Marcin Materny, członek zarządu Echo Investment.

Eksperci od nieruchomości twierdzą, że inwestycje typu „mixed use” to przyszłość szeroko rozwijana na Zachodzie. Tworzenie wielofunkcyjnych kwartałów to trend coraz bardziej widoczny także w Polsce. Z internetowego wywiadu wynika, że Echo Investment specjalizuje się w realizacji tego typu projektów. W Warszawie w taki sposób zagospodarowany został teren po Browarach Warszawskich przy ul. Grzybowskiej. Wybierzemy się tam wkrótce, by naocznie ocenić efekt. Inny przykład „mixed use” w wykonaniu Echo Investment to łódzki projekt„Fuzja”, powstający na terenie opustoszałej dawnej fabryki włókienniczej. W planach jest również zagospodarowanie równie obskurnego jak kabackie „Tesco” domu handlowego „Jupiter” przy Towarowej 22.

Na dzisiejszym etapie konsultacji nie zauważyliśmy minusów w koncepcji przedstawionej przez Echo Investment. Spośród dotychczasowych wydaje się być najlepsza, bo przyjazna mieszkańcom i środowisku naturalnemu. Nie bez znaczenia jest również to, że jej ewentualna realizacja automatycznie wpisałaby Kabaty w nowoczesny i funkcjonalny trend , który sprawdza się na Zachodzie. Poza ogrodem „Na Skarpie” wyróżnia się także „Oranżeria” – wypełniona zielenią, przeszklona sala restauracyjna. To byłoby novum na gastronomicznej mapie Ursynowa. Redakcję „Passy” najbardziej cieszy jednak to, że na Kabaty wreszcie zawitał inwestor, któremu bardzo zależy na akceptacji projektu architektonicznego przez lokalną społeczność. Dowodem dobrej woli może być uruchomienie strony internetowej projektu, przez którą można wysyłać opinie i sugestie dotyczące proponowanych rozwiązań (kabaty.echo.com.pl). To się jeszcze na Ursynowie nie wydarzyło.

Wizualizacje: Echo Investment

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA