Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Inwazja groźnej rośliny na Skarpie Ursynowskiej

30-06-2021 22:51 | Autor: Piotr Celej
Rezerwat Skarpa Ursynowska objęła inwazja rdestwowca japońskiego. To roślina pochodząca z Azji, dorastająca do kilku metrów wysokości.

Między aleją Wilanowską a Ursynowem roztaczają się dawniejsze tereny parkowe należące do dworów. Obejmują one m.in. fragment skarpy doliny Wisły, tzw. skarpy warszawskiej, tej samej, która przebiega w centrum Warszawy pod Zamkiem Królewskim. To unikatowy ekosystem, łączący łąki z podmokłym lasem. Cechą charakterystyczną przyrody rezerwatu Skarpa Ursynowska jest występowanie: łąk, torfowisk, grądów, olsów, łęgów oraz zbiorników wodnych. Dzięki takiemu olbrzymiemu zróżnicowaniu dobre warunki bytowania znajduje tu wiele gatunków zwierząt, roślin i grzybów.

Występują tu m. in. łasica pospolita, sarna, lis, wiewiórka pospolita, jeż, nietoperze, bóbr europejski, ropucha szara, traszka, rzekotka drzewna, żaba trawna, moczarowa i zielona, kumak nizinny, zaskroniec i słowik, oraz spośród flory m. in. olsza czarna, czeremcha pospolita, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy, osika, wierzba, brzoza brodawkowata, klon, jawor, grab pospolity, dąb szypułkowy i topola szara. Oprócz samego rezerwatu istnieje jego otulina i jest to już teren niemalże ponad 100 hektarów. Dzięki rozlewiskom, oczkom wodnym oraz strumieniom okolica jest jednym z najważniejszych miejsc retencji w południowo-zachodniej Warszawie. To niezwykle ważne biorąc pod uwagę suche i upalne lata, jakie w ostatnio stają się w stolicy normą.

Inwazja z Azji

Niestety, przyroda rezerwatu musi opierać się nie tylko antropopresji, ale i również z inwazyjnymi gatunkami obcymi. Wśród nich najbardziej widoczne są nawłoć kanadyjska, która dominuje łąki oraz rdestowiec japoński. Ten drugi potrafi skutecznie natomiast zablokować dostęp światła do wszystkich roślin. Sprowadzony do ogrodów europejskich w celach ozdobnych i miododajnych jest obecnie problemem dla rodzimej flory. Przypominające bambus kilkumetrowe nawet pędy rdestowca robią wrażenie, ale są realnym zagrożeniem i powinny być zwalczane. Tak też stało się z siedliskiem na Skarpie Ursynowskiej, gdzie w miejscu roślin pojawiło się kilkadziesiąt metrów kwadratowych siatki. Prace wykonano w ramach projektu zwalczania inwazyjnych gatunków obcych prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska z udziałem środków unijnych.

–W ramach projektu na Skarpie Ursynowskiej do zwalczania rdestowca japońskiego wykorzystuje się metodę mesh-tech. Metoda polega na oczyszczaniu i siatkowaniu terenu. Młode pędy rdestowca wyrastają przez otwory w stalowej siatce. W trakcie wzrostu, średnica pędów systematycznie zwiększa się. Po pewnym czasie pędy zaczynają ocierać się o stalową siatkę i przerastać ją. Postępujący dalszy wzrost średnicy pędów skutkuje odcięciem dopływu wody do kłączy. Tarcie w miejscu styku z siatką powoduje dalsze uszkodzenie pędów. Liście i pędy więdną, a następnie łamią się, przewracają i ostatecznie obumierają – wyjaśnia Piotr Otrębski, rzecznik GDOŚ - Trzeba zaznaczyć, że przez pewien czas kłącza będą nadal wytwarzać i wypychać nowe pędy przez drucianą siatkę, lecz postępujący stale proces doprowadzi w końcu do zamierania pędów i wyczerpania zapasów węglowodanów zawartych w kłączach, które są niezbędne do wzrostu pędów. W rezerwacie Skarpa Ursynowska rdestowiec występuje w formie trzech płatów, na których dominują osobniki tego inwazyjnego gatunku – dodaje.

W ramach prac na Skarpie Ursynowskiej: usunięto zalegającą biomasę rdestowca z poprzednich sezonów wegetacyjnych, usunięto młode tegoroczne pędy, złożono do wyschnięcia ścięte tegoroczne pędy w pryzmach, zabezpieczono ścięte pędy przed przypadkowym roznoszeniem przez wiatr i zwierzęta poprzez okrycie ażurową siatką, umieszczono trzy tabliczki informacyjne na/przy pryzmach z tegoroczną biomasą, rozłożono siatkę na ściętych pędach rdestowca.

Niszczycielskie rośliny

Rdestowce to pochodzące z Azji, wieloletnie rośliny o silnie rozgałęzionych pędach, swoim pokrojem przypominające krzew, o wysokości dochodzącej nawet do 4 m. Należą do najbardziej inwazyjnych roślin Europy, a ich uprawa jest zabroniona. Tworzą gęste, jednogatunkowe łany, które uniemożliwiają występowanie innych gatunków roślin, powodują zmianę siedliska i utratę miejsc lęgowych, schronień i bazy pokarmowej dla wielu gatunków zwierząt, ograniczając ich różnorodność.

Jednocześnie są to niezwykle niszczycielskie rośliny, które poprzez swoją olbrzymią siłę wzrostu, głęboką i szeroką penetrację gleby, wyrządzają wiele szkód. Należy pamiętać, że inwazje biologiczne obcych gatunków roślin i zwierząt to jedno z największych zagrożeń dla przyrody.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA