Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Informacja na temat boiska przy SP 343

24-02-2020 16:04 | Autor: red.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, po apelach rodziców oraz po konsultacji z burmistrzem dzielnicy Ursynów, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 343 przy ul. Kopcińskiego 7 zwróciła się z wnioskiem do sanepidu o pilną kontrolę nawierzchni boiska do piłki nożnej. Urząd już wcześniej podjął szereg działań zmierzających do ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości dotyczących obowiązujących norm dla granulatu gumowego, stanowiącego wypełnienie boiska.

Standardy dotyczące materiałów do budowy i utrzymania boisk sportowych określa w całej UE Rozporządzenie REACH. Zgodnie z opinią Krajowego Centrum Informacyjnego REACH & CLP to boisko spełnia obowiązujące w UE normy. Jednak ze względu na szczególny charakter sprawy, już wcześniej została podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć wychowania fizycznego na boisku.

Modernizację boiska, w trakcie której została położona nowa nawierzchnia, wykonano w 2013 r. Użyty do  wypełnienia boiska granulat otrzymał atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.  W maju 2015 r. ówczesny dyrektor szkoły zlecił czyszczenie i konserwację boiska, obejmującą także uzupełnienie granulatu. Również w tym przypadku, użyto granulatu objętego atestem tego samego instytutu. Zaplanowane na marzec 2020 r. kolejne prace konserwacyjne, po rekomendacji burmistrza, będą realizowane z użyciem granulatu spełniającego jeszcze bardziej restrykcyjne normy niż obecnie obowiązujące na mocy regulacji UE. Urząd dzielnicy Ursynów w specyfikacjach dotyczących prac związanych z nawierzchnią boisk wymaga, aby użyty granulat spełniał wysokie standardy jakości.

Urząd dzielnicy Ursynów po pierwszych sygnałach od rodziców, że nawierzchnia boiska powoduje zabrudzenia użytkujących je dzieci, niezwłocznie podjął działania związane z wyjaśnieniem składu granulatu wypełniającego boisko (zgłoszenie dotyczyło tylko jednego boiska na Ursynowie). W listopadzie 2019 r. urząd zwrócił się do Instytutu Techniki Górniczej „KOMAG” o wydanie opinii dotyczącej właściwości granulatu oraz sztucznej trawy. Po wnikliwej analizie i pojawiających się wątpliwościach, na początku br. urząd ponownie dwukrotnie zwrócił się do KOMAG-u o wyjaśnienie wątpliwości, które pojawiły się po uzyskaniu opinii Krajowego Centrum Informacyjnego REACH & CLP. Zgodnie z tą opinią, normy dotyczące składu chemicznego nie zostały przekroczone. Ponadto urząd zwrócił się z prośbą o opinię do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Ze względu na fakt, iż sprawa dotyczy bezpieczeństwa, urząd dzielnicy Ursynów oczekuje, że wszystkie zaangażowane podmioty udzielą odpowiedzi jak najszybciej.

W lutym dyrekcja szkoły, w porozumieniu z burmistrzem dzielnicy zwróciła się do Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (SANEPID) o przeprowadzenie kontroli boiska. Bez względu na wyniki tej kontroli podczas najbliższej konserwacji, zaplanowanej na marzec, zostanie wykorzystany granulat najwyższej jakości. Po wykonaniu prac konserwacyjnych zostanie przeprowadzona ponowna kontrola granulatu i sztucznej trawy na tym boisku. Ponadto burmistrz zobowiązał dyrekcję szkoły do wyposażenia boiska w sprzęt do czyszczenia obuwia z granulatu.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA