Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-2°

Inauguracja Tygodnia Polskiego w Domu Sztuki

07-11-2018 21:30 | Autor: ABU
Za nami Tydzień Polski na Ursynowie – inicjatywa Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy podjęta dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inauguracja Tygodnia Polskiego na Ursynowie, na którą przybył naczelnik Wydziału Kultury dla Dzielnicy Ursynów w Urzędzie m. st. Warszawy Dariusz Sitterle, miała miejsce w sobotę 3 listopada w Domu Sztuki SMB „Jary”. Po wysłuchaniu pasjonującego wykładu Stanisława Janickiego o początkach polskiej kinematografii widzowie obejrzeli nie mniej frapujący film Ryszarda Ordyńskiego, z 1931 roku, „Dziesięciu z Pawiaka”, a nazajutrz – na drugim seansie z cyklu „W Starym Kinie ze Stanisławem Janickim” – „Bohaterów Sybiru” Michała Waszyńskiego, z roku 1935. Oba obrazy należą do najciekawszych osiągnięć nurtu niepodległościowego w polskim kinie międzywojennym.

Innym niedzielnym wydarzeniem był koncert dla dzieci „Melodie piękne, bo polskie” (z cyklu „Tam, gdzie gra muzyka”). I rzeczywiście: polonezy Ignacego Dobrzyńskiego, Michała Ogińskiego i… Tadeusza Kościuszki, czy jeden z mazurków Fryderyka Chopina – w mistrzowskim instrumentalnym wykonaniu Quartetto con l’anima – zaprezentowały się w swej całej muzycznej krasie. Uroczym uzupełnieniem koncertu był występ dziecięcego zespołu wokalnego Domu Sztuki – Ósemki i Szesnastki, który śpiewał piosenki legionowe.

Wszystkie wydarzenia cieszyły się powodzeniem, zostały znakomicie przyjęte przez publiczność, a sfinansowane ze środków Dzielnicy Ursynów.

Dodajmy, że w najbliższy piątek, 9 listopada, o godzinie 18.00 w Galerii Domu Sztuki zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Józef Piłsudski w kolorze”, zorganizowana już nie w ramach Tygodnia Polskiego na Ursynowie, niemniej utrzymana w jego duchu.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.