Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Inauguracja Tygodnia Polskiego w Domu Sztuki

07-11-2018 21:30 | Autor: ABU
Za nami Tydzień Polski na Ursynowie – inicjatywa Urzędu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy podjęta dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inauguracja Tygodnia Polskiego na Ursynowie, na którą przybył naczelnik Wydziału Kultury dla Dzielnicy Ursynów w Urzędzie m. st. Warszawy Dariusz Sitterle, miała miejsce w sobotę 3 listopada w Domu Sztuki SMB „Jary”. Po wysłuchaniu pasjonującego wykładu Stanisława Janickiego o początkach polskiej kinematografii widzowie obejrzeli nie mniej frapujący film Ryszarda Ordyńskiego, z 1931 roku, „Dziesięciu z Pawiaka”, a nazajutrz – na drugim seansie z cyklu „W Starym Kinie ze Stanisławem Janickim” – „Bohaterów Sybiru” Michała Waszyńskiego, z roku 1935. Oba obrazy należą do najciekawszych osiągnięć nurtu niepodległościowego w polskim kinie międzywojennym.

Innym niedzielnym wydarzeniem był koncert dla dzieci „Melodie piękne, bo polskie” (z cyklu „Tam, gdzie gra muzyka”). I rzeczywiście: polonezy Ignacego Dobrzyńskiego, Michała Ogińskiego i… Tadeusza Kościuszki, czy jeden z mazurków Fryderyka Chopina – w mistrzowskim instrumentalnym wykonaniu Quartetto con l’anima – zaprezentowały się w swej całej muzycznej krasie. Uroczym uzupełnieniem koncertu był występ dziecięcego zespołu wokalnego Domu Sztuki – Ósemki i Szesnastki, który śpiewał piosenki legionowe.

Wszystkie wydarzenia cieszyły się powodzeniem, zostały znakomicie przyjęte przez publiczność, a sfinansowane ze środków Dzielnicy Ursynów.

Dodajmy, że w najbliższy piątek, 9 listopada, o godzinie 18.00 w Galerii Domu Sztuki zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Józef Piłsudski w kolorze”, zorganizowana już nie w ramach Tygodnia Polskiego na Ursynowie, niemniej utrzymana w jego duchu.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.