Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Idzie ku lepszemu...

12-05-2021 20:57 | Autor: Mirosław Miroński
Piękna, letnia pogoda sprawia, że wszystko wydaje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Wreszcie nie możemy narzekać na niedobór słońca. Teraz, nawet krótkie wyjście z domu nastraja pozytywnie i poprawia samopoczucie. Lepszy nastrój przekłada się na nasze codzienne sprawy. W dodatku, jesteśmy coraz bliżej wakacji i sezonu urlopowego. W niepamięć odchodzą wietrzne i chłodne dni. Z ulgą wskakujemy w letnią odzież. Mniej ubierania to mniej kłopotu i codziennych dylematów w rodzaju: co na siebie założyć. Niektórzy, bardziej odważni, już powyciągali z szaf szorty i T-shirty, czy też tiszerty, jeśli ktoś woli spolszczoną nazwę. Na ulicach nie brak śmiałków paradujących w letnich strojach. Nie musimy już poświęcać tyle czasu na tę ważną, aczkolwiek uciążliwą czynność, jaką jest codzienne ubieranie się. Uff! Co za luz...

Poprawa pogody oznacza, że zaczynamy myśleć o wypoczynku. Ci, którzy planują wyjazdy zagraniczne, powinni jednak zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Jest to wskazane zarówno przy wyjeździe z kraju, jak i podczas powrotu. W związku z pandemią możemy się natknąć na rozmaite utrudnienia przy przekraczaniu granicy. Nie inaczej jest też podczas pobytu w różnych krajach. Wiele państw wprowadziło własne regulacje. Są one zależne od aktualnego stanu pandemii. Przepisy wprowadzane są doraźnie i ulegają zmianom. Warto je prześledzić, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dotyczy to sfery usług, transportu, zakwaterowań, restauracji, etc.

W kwestii koronawirusa powiało optymizmem. W ciemnym tunelu już widać światło, które może oznaczać koniec pandemii. Wszystko jednak zależy od wskaźnika zakażeń. Jeśli utrzyma się na niskim poziomie, czeka nas złagodzenie zasad bezpieczeństwa. Jeśli nastąpi wzrost zachorowań, światełko w tunelu może okazać się zapowiedzią pędzącego w naszym kierunku pociągu i brak możliwości ucieczki. Ta metafora może znaleźć potwierdzenie w praktyce, w przypadku czwartej fali pandemii. Miejmy nadzieję, że do niej nie dojdzie, a jeśli nawet, to że nie uderzy z mocą rozpędzonej lokomotywy. Wprawdzie niektórzy przepowiadają jej nadejście jesienią, ale wszystko zależy od tego, jak będziemy zachowywali się jako społeczeństwo. Zwiększająca się liczba osób zaszczepionych i ozdrowieńców z pewnością spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pomimo to, nie powinniśmy zapominać o zachowywaniu środków ostrożności. Na razie, jeśli chodzi walkę z epidemią, w naszym kraju nie jest źle. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, szczepienia coraz młodszych roczników i rosnąca liczba ozdrowieńców, którzy nabyli odporność przynoszą dobre rezultaty, dlatego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie raczej dobrych wiadomości.

Wszystkie pełnoletnie osoby (powyżej 18. roku życia) będą miały wystawione e-skierowanie, dzięki czemu mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19!

Spadkowy trend dziennej liczby zachorowań pozwala na otwarcie galerii handlowych, siłowni, restauracji, a także na powrót uczniów do szkół. Jeszcze w maju nastąpi poluzowanie niektórych obostrzeń dotyczących COVID-19. Może warto przypomnieć niektóre z nich. Harmonogram stopniowego znoszenia obostrzeń przewiduje m.in.: otwarcie w całym kraju salonów fryzjerskich i kosmetycznych, możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (limit – max. 50 osób) oraz w obiektach sportowych krytych i na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (max. 50 proc. obłożenia obiektu). Otwarte zostały galerie sztuki i muzea, chociaż muszą działać w ścisłym reżimie sanitarnym (limit 1 osoby na 15 m kw.). Złagodzono ograniczenia w handlu, otwarte zostały sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. Mogą one działać w ścisłym reżimie sanitarnym (limit 1 osoby na 15 m kw.). Zmiany dotyczą też kultu religijnego. Nabożeństwa w świątyniach mogą odbywać się z limitem (1 osoba na 15 m kw.). Rekomendowane jest jednak odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

Nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej również będzie odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym z zaleceniem do wietrzenia sal podczas przerw oraz dezynfekcji placówek w weekendy. W szkołach podstawowych i średnich będzie odbywać się nauka hybrydowa (dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz dla klas 1-4 szkół średnich).

Hotele zostały otwarte dla gości (max 50 proc. obłożenia obiektu). Wciąż jednak pozostają zamknięte restauracje oraz strefy welness&Spa.

Od 15 maja możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Pozostaje na razie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Klienci mogą korzystać z gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu), z ogródków restauracyjnych w ścisłym reżimie sanitarnym (z zachowaniem bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitem osób na stolik).

Możemy już korzystać z kin i teatrów na świeżym powietrzu (max 50 proc. obłożenia i w ścisłym reżimie sanitarnym).

Istnieje możliwość organizowania imprez okolicznościowych na zewnątrz, m.in. wesel i komunii (limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym) z regulacjami, jak w przypadku gastronomii zewnętrznej.

Trudno się w tym wszystkim rozeznać, ale widać, że idzie ku lepszemu.

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: www.gov.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA