Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Głosujmy na projekty BP jak najszybciej!

20-06-2018 22:33 | Autor: red.
Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.

PASSA: Jesteśmy w trakcie głosowania na projekty z Budżetu Partycypacyjnego. Spośród jakich pomysłów mieszkańcy mogą wybierać?

ROBERT KEMPA: W tym roku jest naprawdę bardzo duży wybór – mamy aż 168 dopuszczonych do głosowania pomysłów mieszkańców. Jest to największa liczba w pięcioletniej historii ursynowskiej partycypacji. W ogóle w tym roku padło wiele rekordów. To na Ursynowie zgłoszono najwięcej projektów spośród wszystkich warszawskich dzielnic. Na realizację ursynowskich projektów wydzieliliśmy 6 500 000 zł – drugą co do wysokości kwotę w stolicy. Mamy też 78% pozytywnie ocenionych wniosków mieszkańców. Do wyboru mamy projekty: poprawiające bezpieczeństwo, np. poprzez doświetlenie przejść dla pieszych, a także projekty sportowe i to zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zabraknie projektów z obszaru kultury, a będą to np. seanse filmowe, zajęcia kreatywne, koncerty, potańcówki oraz projekty, które – jak choćby murale – mają z założenia poprawiać estetykę naszej Dzielnicy, jak również tworzyć wspólną przestrzeń zieleni. Powtórzę więc, że wybór jest naprawę duży, a projekty różnorodne, co daje gwarancję że każdy znajdzie coś wartościowego dla siebie. Trudno jest w kilku zdaniach opisać wszystkie pomysły.

Co Dzielnica zrobiła, aby przybliżyć głosującym pomysły sąsiadów?

Od początku tej kadencji robimy dużo, aby przybliżyć mieszkańcom projekty i samą ideę Budżetu Partycypacyjnego. Zamieściliśmy ogłoszenia w prasie, przekazaliśmy plakaty do przedszkoli, szkół, domów kultury, UCSiR-ów, ZOZ-u, spółdzielni mieszkaniowych. Prowadzimy intensywną i różnorodną kampanię informacyjną w mediach społecznościowych, a także w Multikinie. O możliwości głosowania przypomina nawet ogromna reklama zlokalizowana obok budynku urzędu. Promujemy projekty i umożliwiamy agitację projektodawcom w czasie wszystkich imprez. Można nas spotkać w namiotach informacyjnych przy stacjach metra. Serdecznie zapraszamy na sobotnie treningi z trenerem na siłowniach plenerowych powstałych z Budżetu Partycypacyjnego. W najbliższą sobotę od godz. 11.00 jesteśmy przy jeziorze Zgorzała, a w kolejną przy metrze Kabaty. W dwóch lokalizacjach na Ursynowie rozdajemy śniadania wraz z informacją o możliwości głosowania. Na chodnikach w miejscach często uczęszczanych pojawiają się napisy przypominające o głosowaniu, wykonane zmywalną kredą w spray'u. Przygotowaliśmy też i wydrukowaliśmy 68 000 egzemplarzy informatorów ze wszystkimi projektami, które przekazaliśmy do skrzynek pocztowych ursynowskich gospodarstw domowych. Tylko nasza Dzielnica w tak różnorodny sposób stara się dotrzeć do mieszkańców. Jest też oczywiście warszawska kampania informacyjna w środkach komunikacji miejskiej, przygotowana przez Centrum Komunikacji Społecznej.

Do kiedy można głosować i w jaki sposób można to zrobić?

Głosować można do 30 czerwca, ale bardzo proszę nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Są dwie możliwości wyboru projektów: papierowa i elektroniczna. Wybierając tradycyjną formę głosowania należy wypełnić papierową kartę, podpisać i osobiście przynieść ją do Urzędu, okazując dowód tożsamości. Głosowanie za pośrednictwem strony www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl jest łatwiejsze, bo zajmuje to dużo mniej czasu i to nie my, a komputer zliczy za nas sumę wybranych projektów. Dodatkowo dużym ułatwieniem jest możliwość głosowania trzech osób z jednego adresu elektronicznego. To ukłon w stronę rodziców małych dzieci oraz tych, którzy w swoim otoczeniu mają seniorów nieposiadających własnych adresów e-mail. Ponowne z tego samego adresu poczty elektronicznej głosować można tylko po zakończeniu wcześniejszego głosowania i po powtórnym zarejestrowaniu na stronie poprzez wpisanie adresu e-mail.

Dlaczego musimy sumować wybrane pomysły?

Wybierając dowolną liczbę projektów, nie możemy przekroczyć kwoty wydzielonej na dany obszar, bo głos będzie nieważny. W tym roku głosujemy na projekty ogólnodzielnicowe i z jednego wybranego obszaru lokalnego. W każdym obszarze możemy wybrać dowolną liczbę projektów, tak by ich łączny koszt realizacji nie przekroczył: 2  000  000 zł w obszarze ogólnodzielnicowym, 1  200  000 zł na Zielonym Ursynowie, 1  800  000 zł na Północnym i 1  500  000 zł na Południowym.

Kto może głosować?

Dosłownie każdy mieszkaniec Warszawy. Nie trzeba być pełnoletnim ani zameldowanym w stolicy – wystarczy tu mieszkać i decydować o wspólnej przestrzeni i sposobie wydatkowania publicznych pieniędzy. Ważne, aby zagłosować tylko raz – papierowo lub elektronicznie i tylko w jednej wybranej dzielnicy. W przeciwnym razie głosy będą nieważne.

Kiedy poznamy wyniki głosownia?

Już 12 lipca w czwartek dowiemy się, jakie projekty V edycji Budżetu Partycypacyjnego zwyciężyły. Dla wszystkich chętnych mieszkańców, projektodawców, członków Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego organizujemy wspólną transmisję. Już dziś zapraszam na godz. 18.00 do ursynowskiego ratusza do sali J.U. Niemcewicza.

Czy to znaczy, że pomysły mieszkańców, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną zrealizowane w przyszłym roku?

Tak, pod warunkiem, że otrzymają przynajmniej 10 % głosów ważnie oddanych w danym obszarze, ale nie mniej niż 30, i zmieszczą się w limicie kwotowym przewidzianym na dany obszar.

Co to znaczy?

Jako pierwszy wygrywa projekt z największą liczbą ważnych głosów. Pula pieniędzy zostaje pomniejszona o jego koszt realizacji, potem kolejny i następny, aż do wyczerpania przewidzianych środków. Ponieważ chodzi o to, żeby w pełni wykorzystać zarezerwowane pieniądze, może się zdarzyć, że wygra projekt z mniejszą liczbą głosów o wartości mieszczącej się w limicie.

A co z projektami, które zostały zgłoszone w tej samej lokalizacji?

Jeśli nie będzie można ich ze sobą pogodzić lub jeśli będą ze sobą kolidowały, to wygra ten projekt, który otrzyma największe poparcie, dlatego naprawdę liczy się każdy głos.

Co się dzieje z projektami, które otrzymały dużo głosów, ale nie wygrały?

Przede wszystkim realizujemy zwycięskie pomysły, a jeśli dysponujemy potrzebnymi środkami, także te, które nie wygrały lub ze względu na ograniczenia regulaminowe nie mogły zostać wykonane w procesie partycypacji. W jednej z poprzednich edycji mieszkańcy zgłosili projekt uruchomienia autobusu na Krasonowolę. Niestety, ze względu na procedury i ścisłe zasady Budżetu Partycypacyjnego nie mógł on wówczas zostać zrealizowany. Po raz kolejny okazało się jednak, że Budżet Partycypacyjny to ciągłe źródło wzajemnych inspiracji. W tym roku dzięki determinacji mieszkańców i Zarządu Dzielnicy udało się uruchomić autobus linii 239 – połączenie, na które Krasowola czekała kilkadziesiąt lat. Częściowo wykonaliśmy również rojekt „Słoneczny Jar”, który nie wygrał w głosowaniu, ale zyskał bardzo duże poparcie. Zamontowaliśmy drogowskazy ułatwiające dojście ze stacji metra Stokłosy do Centrum Onkologii. Projekt „Schody Bezpieczeństwa” wygrał tylko w dwóch obszarach, ale zrealizujemy go w szkołach na terenie całego Ursynowa, ponieważ bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. Kontynuujemy też cykl „Bezpłatnych seansów filmowych dla dzieci” ze względu na dużą popularność tego projektu wśród najmłodszych mieszkańców.

Co chciałby Pan przekazać na koniec ursynowianom?

Chciałbym prosić, by każdy wziął udział w głosowaniu. W naszej dzielnicy mieszka ponad 150 000 osób. Jeśli każdy zagłosuje, to będziemy mieli pewność, że wydajemy 6 500 000 zł zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. To bardzo ważne, aby być aktywnym i aby inni nie decydowali za nas. Możemy wybrać projekty wspólnie z naszymi dziećmi. Można pomóc zagłosować seniorom niemajacym własnej poczty elektronicznej, bo z jednego adresu mogą skorzystać trzy osoby. To znacznie łatwiejsze rozwiązanie niż wyprawa do Urzędu z wypełnioną kartą i dowodem osobistym. Proszę też, aby głosowania nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.