Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Fundusze na projekty badawczo-rozwojowe

19-11-2019 12:58 | Autor: red.
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. To wsparcie w opracowywaniu nowych produktów i usług w celu zwiększenia innowacyjności i konkurencyjności firm na rynku. Pula unijnych środków na ten cel wyniesie ponad 4,3 mln zł. Wnioski w konkursie ogłoszonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych będą przyjmowane do 15 stycznia 2020 r.

Opracowywanie innowacji

Unijne środki pomogą przedsiębiorstwom oraz powiązaniom kooperacyjnym w realizacji eksperymentalnych prac rozwojowych lub projektów uwzględniających zarówno badania przemysłowe, jak i eksperymentalne prace rozwojowe. Prace można zrealizować samodzielnie lub we współpracy z naukowcami. Elementem projektu mogą być także prace przedwdrożeniowe. Przedsiębiorcy mogą pozyskać dotacje na pokrycie kosztów m.in.:

  • amortyzacji lub odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej,

  • wynajmu powierzchni laboratoryjnej,

  • zakupu materiałów takich jak np. surowce, półprodukty, odczynniki czy drobny sprzęt laboratoryjny,

  • utrzymania linii technologicznych czy instalacji doświadczalnych,

  • wynagrodzenia badaczy, techników i innych osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu.

Jaki poziom dofinansowania?

Na największe wsparcie mogą liczyć mikro i mali przedsiębiorcy. Wyższe dotacje przewidziane są na badania przemysłowe niż na prace rozwojowe. Dostępne w konkursie finansowanie waha się od 40 procent w przypadku prac rozwojowych realizowanych przez dużego przedsiębiorcę do 80 procent w przypadku badań przemysłowych realizowanych przez mikro i małą firmę. Minimalna wartość dofinansowania wyniesie 500 tys. zł. To co istotne, projekt w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie ma szans na uzyskanie dofinansowania.

Na jakie projekty?

Na wsparcie mają szansę wyłącznie projekty zgodne z kierunkami rozwoju innowacyjności określonymi w Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku, czyli tak zwanymi obszarami inteligentnej specjalizacji.
Do obszarów tych należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, nowoczesne usługi dla biznesu oraz inteligentne systemy zarządzania. Preferowane są inwestycje związane z rozwojem branży chemicznej. Dodatkowo punktowane będą też m.in. prace, których efektem będą rozwiązania pozytywnie oddziałujące na ochronę środowiska.

Gdzie szukać informacji?

Informacje o konkursie w ramach Działania 1.2 Działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw – Typ projektów: Projekty badawczo-rozwojowe dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Zapraszamy również do kontaktu z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich zlokalizowanym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 74, tel.: 22 542 27 11, 22 542 20 38, infolinia: 801 101 101 (opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora), e-mail: punkt_kontaktowy@mazowia.eu.

Nie zwlekaj i już dziś złóż wniosek o dofinansowanie.

Fundusze z RPO WM są w Twoim zasięgu!

Artykuł współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA