Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Fort stał się mekką filmowców

19-08-2020 22:14 | Autor: Piotr Celej
W Warszawie można zobaczyć bardzo wiele różnych zastosowań dawnej architektury fortecznej. Bez wątpienia jednym z ciekawszych miejsc jest Fort M („Mokotów”), wzniesiony w latach 80. XIX wieku, a znajdujący się przy ul. Racławickiej 99. Fort M („Mokotów”) został wzniesiony w pobliżu ówczesnej wsi Mokotów, bezpośrednio po południowej stronie obecnej ulicy Racławickiej.

Założenie nie było zbyt oryginalne, miało kształt regularnego pięcioboku z suchą fosą, której bronią ceglane kaponiery strzeleckie. Zadaniem fortu była obrona południowego odcinka twierdzy "Warszawa" pomiędzy skarpą wiślaną na wschodzie a szosą Krakowską na zachodzie. Szybko fort tracił jednak znaczenie militarne. Już w latach 90. XIX wieku stał się przede wszystkim magazynami oraz schronami. Po roku 1909, kiedy została zatwierdzona formalna likwidacja twierdzy, zburzono część umocnień, pozostawiając jednak wszystkie schrony i koszary.

Radio i telewizja

Po pierwszej wojnie światowej w forcie “Mokotów” mieściły się stacje nadawcze Polskiego Radia. Z tego względu fort był silnie bombardowany w czasie w pierwszych dniach września 1939 roku. Mimo ciężkich bombardowań Polskie Radio nadawało do 25 września 1939. O fortyfikacje opierała się też polska obrona Warszawy kilkanaście dni później. Marian Porwit podaje w “Obronie Warszawy”, iż fort dostał się w ręce Niemców najprawdopodobniej przed południem 26 września. W okresie powstania warszawskiego mieściło się tu Flughafenkommando Warschau z pięciusetosobową załogą, które odpierało ataki powstańców, a następnie prowadziło ostrzał Mokotowa.

Fortyfikacje, w nieco zniszczonym stanie, przetrwały wojnę, po 1945 roku pełniąc funkcję magazynową. Od 1961 r. do końca lat 80 XX w., w forcie mieściły się Zakłady Radiowe i Telewizyjne „Zarat”, producent telewizyjnych i radiowych urządzeń nadawczych.

Spece od filmu i dźwięku

Obecnie fort jest otoczony zabudową mieszkalną wzdłuż ulic: Balonowej, Olimpijskiej i Płatowcowej, zaś sam jest wykorzystywany jako siedziba firm. Studia filmowe, dźwiękowe, fotograficzne, reklama, pracownie projektowe czy architektoniczne – tego typu działalność znajdziemy w zabytku. W fortecznej atmosferze wypijemy też kawę, zapewne w otoczeniu licznych grafików i filmowców. Wśród nich znajdziemy Platige Image, które współtworzy m. in. serial Witcher (“Wiedźmin”). Mamy więc tutaj prawdziwą “pierwszą ligę” filmu.

– Fort X odwiedziłem przy okazji nagrań do promocji gali Fame mma, w której uczestniczyłem. Sam, oprócz sportu, zajmuję się dźwiękiem i byłem pod wrażeniem sprzętu i profesjonalizmu – opowiada Krzysztof Olczak z KS Rycerz, zawodnik sportowych walk rycerskich.

W przyszłości są plany otwarcia większej powierzchni usługowo-biurowej w dawnych schronach i koszarach.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA