Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Filmowy wieczór wspomnień

21-11-2018 21:53 | Autor: ABU
Zgodnie z wieloletnią tradycją, listopadowy pokaz w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie przyjął nazwę „Zaduszki Filmowe”. Licznie przybyli widzowie uczcili minutą ciszy polskich filmowców, którzy odeszli w okresie dzielącym ubiegłoroczny dzień Wszystkich Świętych od tegorocznego.

Byli wśród tych twórców reżyserzy: Antoni Krauze, Kazimierz Karabasz i Piotr Szulkin. Na „Zaduszkach Filmowych” pokazano ich piękne krótkie metraże.

I tak obejrzeliśmy urokliwy film Antoniego Krauzego „Piwnica”, w którym udało się przywołać na ekran niepowtarzalną atmosferę krakowskiego kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Tworzyło ją samo miejsce, tworzyli występujący na malutkiej scenie niezwykli artyści. Wielu z nich też nie ma już wśród nas, ale magia kina przywraca nam ich twarze, głosy, fragmenty niezapomnianych „Piwnicznych” występów. Sylwetkę Antoniego Krauzego przypomniał dyrektor Domu Sztuki Andrzej Bukowiecki.

Z imponującego dorobku dokumentalisty Kazimierza Karabasza wybrano jego najważniejszy film – „Muzykantów”, kapitalną relację z próby amatorskiej orkiestry dętej tramwajarzy.

Do wzruszających, choć czasem też zabawnych, wspomnień związanych z tym filmem i wieloletnią współpracą z reżyserem sięgnęła jego żona, znakomita montażystka filmowa Lidia Zonn (na zdjęciu).

Piotr Szulkin zasłynął jako reżyser oryginalnych fabularnych filmów fantastyczno-naukowych, takich jak „Golem”, „Wojna światów. Następne stulecie” czy „O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji”. Tym razem jednak przypomniano jego intrygujący dokument „Życie codzienne”, w którym powszednie zdarzenia z egzystencji przeciętnego małżeństwa zostały zrelacjonowane bez pokazywania twarzy pary bohaterów. A jednak czuje się w tym filmie obecność ludzi i odczytuje z niego humanistyczne przesłanie.

Częściowo humorystyczne kulisy kręcenia „Życia codziennego” zdradził producent Piotr Śliwiński ze Studia Filmowego Kalejdoskop, który tym dokumentem zadebiutował w swoim zawodzie.

Studio Filmowe Kalejdoskop to współorganizator „Zaduszek Filmowych” w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki. Pokaz został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Parterem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Jak nazywać ulice Warszawy? Ostatnie lata przyniosły tak liczne zmiany nazw ulic i placów Warszawy, że jej długoletni mieszkańcy zaczęli się gubić. Sam miałem tego przykład w minionym tygodniu, gdy wyznaczono mi wizytę w LuxMedzie przy ul. Komitetu Obrony Robotników, domyślnie zaznaczając od razu, ze chodzi o ulicę noszącą przez lat wiele nazwę – 17 Stycznia.
Inteligent w centrum buntu robotniczego Z legendą opozycji PRL Andrzejem Celińskim o stanie wojennym i nie tylko...
Ul. Rosoła już przejezdna W środę (12 grudnia) o godzinie 20.00 spółka Fal-Bruk w porozumieniu z właściwymi służbami miejskimi i w obecności pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów wprowadziła nową organizację ruchu na ul. Rosoła. Obecnie ruch jest możliwy dwoma jezdniami, również w kierunku Centrum na nowej jezdni (2 pasami).
Choinka w urzędzie i przed urzędem W czwartek (6 grudnia), w Mikołajki, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Al. KEN rozbłysła wielka, jedenastometrowa choinka oświetlona diodami LED.