Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Filmowy wieczór wspomnień

21-11-2018 21:53 | Autor: ABU
Zgodnie z wieloletnią tradycją, listopadowy pokaz w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie przyjął nazwę „Zaduszki Filmowe”. Licznie przybyli widzowie uczcili minutą ciszy polskich filmowców, którzy odeszli w okresie dzielącym ubiegłoroczny dzień Wszystkich Świętych od tegorocznego.

Byli wśród tych twórców reżyserzy: Antoni Krauze, Kazimierz Karabasz i Piotr Szulkin. Na „Zaduszkach Filmowych” pokazano ich piękne krótkie metraże.

I tak obejrzeliśmy urokliwy film Antoniego Krauzego „Piwnica”, w którym udało się przywołać na ekran niepowtarzalną atmosferę krakowskiego kabaretu „Piwnica Pod Baranami”. Tworzyło ją samo miejsce, tworzyli występujący na malutkiej scenie niezwykli artyści. Wielu z nich też nie ma już wśród nas, ale magia kina przywraca nam ich twarze, głosy, fragmenty niezapomnianych „Piwnicznych” występów. Sylwetkę Antoniego Krauzego przypomniał dyrektor Domu Sztuki Andrzej Bukowiecki.

Z imponującego dorobku dokumentalisty Kazimierza Karabasza wybrano jego najważniejszy film – „Muzykantów”, kapitalną relację z próby amatorskiej orkiestry dętej tramwajarzy.

Do wzruszających, choć czasem też zabawnych, wspomnień związanych z tym filmem i wieloletnią współpracą z reżyserem sięgnęła jego żona, znakomita montażystka filmowa Lidia Zonn (na zdjęciu).

Piotr Szulkin zasłynął jako reżyser oryginalnych fabularnych filmów fantastyczno-naukowych, takich jak „Golem”, „Wojna światów. Następne stulecie” czy „O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji”. Tym razem jednak przypomniano jego intrygujący dokument „Życie codzienne”, w którym powszednie zdarzenia z egzystencji przeciętnego małżeństwa zostały zrelacjonowane bez pokazywania twarzy pary bohaterów. A jednak czuje się w tym filmie obecność ludzi i odczytuje z niego humanistyczne przesłanie.

Częściowo humorystyczne kulisy kręcenia „Życia codziennego” zdradził producent Piotr Śliwiński ze Studia Filmowego Kalejdoskop, który tym dokumentem zadebiutował w swoim zawodzie.

Studio Filmowe Kalejdoskop to współorganizator „Zaduszek Filmowych” w Kinie Dokumentu w Domu Sztuki. Pokaz został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Parterem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.