Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Filmowe ślady historii

30-10-2018 20:57 | Autor: ABU
W Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie, w Kinie Dokumentu, odbył się pokaz filmów nagrodzonych na X Festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci” w Gdyni.

Na festiwalu, zwanym w skrócie „NNW”, prezentowane są filmy mówiące o historii Polski, zwłaszcza z okresu drugiej wojny światowej, czasów stalinowskich i późniejszych etapów PRL. Najlepszy film jest nagradzany Złotym Opornikiem. W tym roku jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Mateusza Wernera przyznało Złoty Opornik filmowi Marii Dłużewskiej „Krótkie popołudnie na Mazurach”. Wyróżnienie otrzymał film Ignacego Szczepańskiego „Pamięć śladów”. Obydwa obejrzeli widzowie pokazu ursynowskiego, a kiedy dobiegł końca – wypowiadali się o nich pozytywnie na spotkaniu z reżyserami.

W „Krótkim popołudniu na Mazurach” Maria Dłużewska przypomniała postać legendarnego opozycyjnego barda Jana Kelusa i jego żony Urszuli Sikorskiej „Kuby”. Autorka celnie posłużyła się techniką kolażu: swobodnie i dowcipnie połączyła na ekranie obserwację dokumentalną z animowanymi „komentarzami” przywoływanych na ekranie sytuacji z politycznego i prywatnego życia bohaterów.

„Pamięć śladów” to wzruszająca opowieść o odysei polskiej rodziny deportowanej po 17 września 1939 roku na Syberię. Żołnierz, kpt. Romuald Michniewicz, jego żona Janina i ich córeczka Roma – wtedy najmłodsza Sybiraczka, dziś Roma King, która opowiada w filmie całą tę historię – przeżyli wiele dramatycznych chwil, nim udało im się wydostać z sowieckiego Imperium Zła.

Na pokazie gościli znani filmowcy, m. in. operatorzy Michał Bukojemski i Ryszard Jaworski, reżyser Marek Pietrak i montażystka Zofia Żydaczewska.

Pokaz – zorganizowany przez Dom Sztuki we współpracy ze Studiem Filmowym Kalejdoskop – został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.