Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-2°

Filmowe ślady historii

30-10-2018 20:57 | Autor: ABU
W Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie, w Kinie Dokumentu, odbył się pokaz filmów nagrodzonych na X Festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci” w Gdyni.

Na festiwalu, zwanym w skrócie „NNW”, prezentowane są filmy mówiące o historii Polski, zwłaszcza z okresu drugiej wojny światowej, czasów stalinowskich i późniejszych etapów PRL. Najlepszy film jest nagradzany Złotym Opornikiem. W tym roku jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Mateusza Wernera przyznało Złoty Opornik filmowi Marii Dłużewskiej „Krótkie popołudnie na Mazurach”. Wyróżnienie otrzymał film Ignacego Szczepańskiego „Pamięć śladów”. Obydwa obejrzeli widzowie pokazu ursynowskiego, a kiedy dobiegł końca – wypowiadali się o nich pozytywnie na spotkaniu z reżyserami.

W „Krótkim popołudniu na Mazurach” Maria Dłużewska przypomniała postać legendarnego opozycyjnego barda Jana Kelusa i jego żony Urszuli Sikorskiej „Kuby”. Autorka celnie posłużyła się techniką kolażu: swobodnie i dowcipnie połączyła na ekranie obserwację dokumentalną z animowanymi „komentarzami” przywoływanych na ekranie sytuacji z politycznego i prywatnego życia bohaterów.

„Pamięć śladów” to wzruszająca opowieść o odysei polskiej rodziny deportowanej po 17 września 1939 roku na Syberię. Żołnierz, kpt. Romuald Michniewicz, jego żona Janina i ich córeczka Roma – wtedy najmłodsza Sybiraczka, dziś Roma King, która opowiada w filmie całą tę historię – przeżyli wiele dramatycznych chwil, nim udało im się wydostać z sowieckiego Imperium Zła.

Na pokazie gościli znani filmowcy, m. in. operatorzy Michał Bukojemski i Ryszard Jaworski, reżyser Marek Pietrak i montażystka Zofia Żydaczewska.

Pokaz – zorganizowany przez Dom Sztuki we współpracy ze Studiem Filmowym Kalejdoskop – został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.