Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Filmowe ślady historii

30-10-2018 20:57 | Autor: ABU
W Domu Sztuki SMB „Jary” na Ursynowie, w Kinie Dokumentu, odbył się pokaz filmów nagrodzonych na X Festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci” w Gdyni.

Na festiwalu, zwanym w skrócie „NNW”, prezentowane są filmy mówiące o historii Polski, zwłaszcza z okresu drugiej wojny światowej, czasów stalinowskich i późniejszych etapów PRL. Najlepszy film jest nagradzany Złotym Opornikiem. W tym roku jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Mateusza Wernera przyznało Złoty Opornik filmowi Marii Dłużewskiej „Krótkie popołudnie na Mazurach”. Wyróżnienie otrzymał film Ignacego Szczepańskiego „Pamięć śladów”. Obydwa obejrzeli widzowie pokazu ursynowskiego, a kiedy dobiegł końca – wypowiadali się o nich pozytywnie na spotkaniu z reżyserami.

W „Krótkim popołudniu na Mazurach” Maria Dłużewska przypomniała postać legendarnego opozycyjnego barda Jana Kelusa i jego żony Urszuli Sikorskiej „Kuby”. Autorka celnie posłużyła się techniką kolażu: swobodnie i dowcipnie połączyła na ekranie obserwację dokumentalną z animowanymi „komentarzami” przywoływanych na ekranie sytuacji z politycznego i prywatnego życia bohaterów.

„Pamięć śladów” to wzruszająca opowieść o odysei polskiej rodziny deportowanej po 17 września 1939 roku na Syberię. Żołnierz, kpt. Romuald Michniewicz, jego żona Janina i ich córeczka Roma – wtedy najmłodsza Sybiraczka, dziś Roma King, która opowiada w filmie całą tę historię – przeżyli wiele dramatycznych chwil, nim udało im się wydostać z sowieckiego Imperium Zła.

Na pokazie gościli znani filmowcy, m. in. operatorzy Michał Bukojemski i Ryszard Jaworski, reżyser Marek Pietrak i montażystka Zofia Żydaczewska.

Pokaz – zorganizowany przez Dom Sztuki we współpracy ze Studiem Filmowym Kalejdoskop – został sfinansowany ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Partnerem pokazu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wróć

Inne artykuły

Rower to pojazd Rower to pojazd – pod takim hasłem Warszawa będzie w tym roku promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre. Wraz z początkiem wiosny rusza nowa kampania społeczno-edukacyjna.
Nielegalna domowa apteka Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-patrolowego wezwani na interwencję w związku z awanturą, podczas której 32-latek miał pobić swoją matkę, znaleźli u niego marihuanę, ponad 300 tabletek clonozepamu i xanaxu oraz dziesiątki środków leczniczych.
Wiosenne sadzenie drzew Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Sadzonki pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. Do akcji zazieleniania miasta przyłączają się także mieszkańcy.
Blisko 1,5 miliona złotych na projekty społeczne Z wiceburmistrzem Ursynowa Jakubem Berentem.