Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Festiwal Kultury Audiowizualnej

14-10-2015 23:11 | Autor: Magdalena Zwolak
Narodowy Instytut Audiowizualny zaprosił w ubiegły weekend na Festiwal Kultury Audiowizualnej. Nie zabrakło interaktywnych pokazów, warsztatów dla dzieci, gier czy koncertów.

NInA udowodnił tym festiwalem po raz kolejny, że obcowanie z kulturą nie musi być nudne, a wręcz fascynujące. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmiało: „NInA Wersja Beta / Cyfrowe Opowieści”.

Czym jest właściwie „Wersja Beta”? Pojęcie to przybliżył Mirosław Filiciak podczas oficjalnego otwarcia festiwalu z udziałem m. in. minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej. Wersja Beta to nowa, unowocześniona wersja programu. Medioznawca z SWPS podkreślił, iż Festiwal Kultury Audiowizualnej jest „festiwalem zmiany nie tylko technologicznej, ale przede wszystkim zmiany naszego myślenia”. Podczas piątkowego otwarcia festiwalu zaprezentowano także nagranie z udziałem Witkacego, które pochodzi z niedawno odnalezionych archiwów rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego.

W ramach festiwalu odbyły się warsztaty programowania dla dzieci, a także rodzinna gra „Miasto stereo”. Gra miejska zaprojektowana przez Pracownię Projektową Dwie Ole polegała na odnalezieniu radionadajników, które zostały ukryte na Służewie i Ursynowie. Uczestnicy mieli do wykonania zaszyfrowane w nich zadania. Za trud otrzymali wspaniałe nagrody.

W siedzibie NInA dostępna była oryginalna wystawa „Opowiadania na nowo”. – To jest wystawa opowiadania historii – mówi Anna Desponds, projektantka treści multimedialnych z NInA. – Będziemy pokazywać przykłady SlowTv, czyli powolnej telewizji, która ma ogromną popularność w Norwegii. Ważny dla nas był sposób eksponowania tych prac (…) każda praca będzie miała swoje krzesło, które będzie zwracało uwagę na to kim się jest i w jakiej funkcji się występuje.”

NInA nie zapomniał o swoich sąsiadach. Trzeciego dnia festiwalu Instytut zorganizował sąsiedzkie śniadanie – była to świetna okazja do luźnych dyskusji i rozmów przy kawie.

Wśród atrakcji dużą popularnością cieszył się pokaz koncertu 1976: A Space Odyssey Zbigniewa Wodeckiego i Mitch&Mitch oraz pokaz interaktywnych teledysków.

Festiwal Kultury Audiowizualnej Wersja Beta był dużą dawką kultury w atrakcyjnej i przystępnej dla każdego formie. Nie możemy się doczekać następnego eventu. Jak myślicie, jaki będzie temat następnej imprezy? Czym nas NInA jeszcze zaskoczy?

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA