Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ewolucja w ursynowskiej kulturze

08-09-2021 21:37 | Autor: red.
.

PASSA: Co z zakresu kultury Urząd Dzielnicy Ursynów przygotował na wrzesień dla ursynowskiej publiczności?

KLAUDIUSZ OSTROWSKI, zastępca burmistrza Ursynowa: Wrzesień to już tradycyjnie Inauguracja Roku Kulturalnego, czyli cykl wydarzeń z bardzo bogatym i różnorodnym programem. Będzie to w sumie 11 dni wspaniałych wydarzeń dla dzieci i dorosłych: spektakle, filmy, a także wystawa i wykład. Jak zawsze jest to szansa obcowania z ludźmi sztuki, wybitnymi i cenionymi polskimi artystami, a także z ich dziełami. Cykl rozpoczynamy już 9 września, w najbliższy czwartek, koncertem na ekranie w Multikinie. W ten nowoczesnej formule odbędzie się wydarzenie kulturalne z udziałem holenderskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta André Rieu. Na deser za to mamy coś, na co czekamy wszyscy, czyli Inaugurację Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”. Te wydarzenia zaplanowano na kolejny weekend, czyli 17-19 września. We wrześniu zaplanowano również organizację Dnia Patrona z jarmarkiem regionalnych produktów – tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę 26 września.

Jakie wydarzenia zobaczymy w ramach Inauguracji „Alternatyw”?

W programie Inauguracji Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” są między innymi koncerty Płomienia ‘81, Ani Rusowicz, Krzysztofa Zalewskiego, a także przedstawienia Teatru Baj i Teatru Syrena. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest oczywiście bezpłatny. Będzie też możliwość wejścia do nowego budynku, porozmawiania z pracownikami, zapoznania się z przygotowaną ofertą warsztatów czy koncertów - „Alternatywy” dosłownie otwierają swoje drzwi.

Jakie są plany na najbliższe miesiące? I jaki będzie model współpracy np. ze spółdzielczymi domami kultury?

„Alternatywy” to niewątpliwie wielkie wzmocnienie ursynowskiej kultury. Nasza nowa instytucja ma - zgodnie z założeniami - prowadzić różnorodną działalność w zakresie tworzenia i upowszechniania kultury i sztuki. Chodzi także o szeroko rozumianą edukację kulturalną oraz rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. W wakacje zakończył się etap rekrutacji pracowników. W nowym budynku pojawił się młody i prężny zespół profesjonalistów. Jestem przekonany, że pracownicy „Alternatyw”, pod kierownictwem Krzysztofa Czubaszka, doświadczonego człowieka kultury i samorządowca, przygotują wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie. Będą to także spektakle teatralne z najwyższej półki, a to w znacznej mierze dzięki sali widowiskowej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt. I nie bez skromności mogę powiedzieć, że jest to obiekt, który może czasowo zastąpić dowolną warszawską scenę teatralną. Zgodnie z moją wiedzą w budynku przy ul. I. Gandhi 9 trwają intensywne prace dotyczące zarówno tegorocznej oferty, jak i propozycji na przyszły rok. Co do współpracy ze spółdzielczymi domami kultury – będzie ona kontynuowana. Kultura w naszej wciąż rozrastającej się dzielnicy musi być dostępna i różnorodna. Myślę, że z czasem wypracujemy korzystny dla wszystkich model funkcjonowania. Widać to zresztą po obecnej edycji Inauguracji Roku Kulturalnego, która odbywa się już we współpracy „Alternatyw” i spółdzielczych domów kultury.

To będzie rewolucja czy ewolucja w ursynowskiej kulturze?

Zdecydowanie będzie to ewolucja, bardzo korzystna dla mieszkańców. Kultura jest dla obecnego zarządu dzielnicy jednym z priorytetów. Dlatego biorąc za punkt wyjścia ostatnie lata, o rewolucji nie może być mowy. Bez wątpienia wykorzystamy potencjał zarówno nowego budynku i zespołu, jak i doświadczenie spółdzielczych domów kultury. W planach uwzględniamy potrzeby mieszkańców Ursynowa oraz rezultaty przeprowadzanych przez nas nie tak dawno konsultacji społecznych. Planujemy także otwarcie programowe na młode pokolenie, ale nie zapominamy o seniorach. Zapewniam, że 2022 będzie dobrym rokiem dla ursynowskiej kultury.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA