Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Etapy otwarcia miejskich placówek w czasie epidemii

13-05-2020 23:20 | Autor: RK
W czwartek 14 maja Warszawa otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.

Dlaczego to wszystko tak długo trwa?

W pierwszej kolejności miasto musiało zapewnić bezpieczeństwo osób, korzystających z obiektów sportowych, dzieci przebywających w placówkach i personelu. Z tych względów przygotowywaliśmy się do otwarcia placówek i jednostek pod kątem:

– opracowania we własnym zakresie części niezbędnych procedur i instrukcji w razie np. zakażenia koronawirusem dzieci w placówkach;

– przygotowania do ogromnej operacji logistycznej i finansowej, polegającej na zakupie prawie 3 mln par rękawiczek, ponad 200 tys. maseczek jednorazowych i ponad 120 tys. maseczek wielorazowego użytku, blisko 23 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów;

– dezynfekcji 1 tys. obiektów metodą ozonowania w 7 dni – od 8 do 12 maja zdezynfekowano już ponad 430 obiektów w całym mieście, m.in.: na Bemowie, w Wilanowie, Pradze-Północ czy Targówku. W tym tygodniu ozonowanie będzie kontynuowane.

– To skomplikowana logistycznie i finansowo operacja, na której przygotowanie i realizację Warszawa miała zaledwie kilka dni – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Realizujemy wielomilionowe zakupy - łącznie kupimy blisko 3,3 mln sztuk niezbędnych środków ochrony osobistej. Potrzebujemy tego sprzętu, abyśmy mogli bezpiecznie zacząć otwierać przedszkola i żłobki oraz obiekty sportowe – dodaje.

Uruchomienie ośrodków sportowych

Od 14 maja zostaną otwarte ośrodki sportowe, których działalność dopuszczają rządowe wytyczne, a więc obiekty, funkcjonujące na otwartej przestrzeni - boiska piłkarskie, warszawskie Orliki i Syrenki (wielofunkcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne), korty tenisowe, bieżnie oraz infrastruktura przyszkolna. Wciąż pozostaną zamknięte pływalnie czy hale sportowe.

– 4 maja wystąpiłem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) o szczegółowe wytyczne sanitarne dla otwarcia obiektów sportowych. 6 maja otrzymałem część wytycznych z wnioskiem, abyśmy sami - jako samorząd - je uzupełnili. Tak zrobiliśmy – wyjaśnia Rafał Trzaskowski i dodaje: – Powstały szczegółowe wytyczne, uwzględniające specyfikę dyscyplin i obiektów. Do ich przygotowania zaprosiliśmy warszawskie kluby sportowe. Projekt wytycznych został przesłany do GIS. Wskazaliśmy termin na ich zatwierdzenie - do 13 maja. Otwarcie obiektów sportowych nastąpi za dwa dni, czyli w czwartek.

Instrukcje dotyczą m.in. zorganizowania przez zarządców obiektów strefy przemieszczania się, aby uczestnicy i trenerzy rozpoczynający i kończący swoje aktywności fizyczne nie mieli ze sobą kontaktu lub kontakt ten był możliwie najbardziej ograniczony; ustalenia limitów osób, korzystających z kortu tenisowego, gdzie w tym samym czasie może przebywać nie więcej niż czterech uczestników i jeden trener, natomiast na bieżni lekkoatletycznej będzie obowiązywał jeden tor odstępu między uczestnikami.

W poniedziałek otwarcie żłobków i przedszkoli

Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od 6 maja. Warszawa ustaliła, że placówki zostaną otwarte ponownie 18 maja. Również i w tym przypadku przygotowano instrukcje i procedury w zakresie dostosowania pracy placówek w czasie pandemii - wpłynęło to na termin uruchomienia przedszkoli i żłobków, jednak uzupełnienie wytycznych GIS było konieczne do zapewnienia maksimum bezpieczeństwa maluchom i personelowi na wypadek zakażenia koronawirusem.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci. W placówkach będą wprowadzone odpowiednie procedury funkcjonowania, m.in.: przyjęcia do grup będą się odbywały tylko w określonych godzinach. Zdrowe osoby, przyprowadzające i odprowadzające dzieci, będą musiały przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. W przestrzeni wspólnej będą mogli przebywać rodzice przy zachowaniu co najmniej 2 m dystansu. Ponadto, czas pobytu będzie ograniczony do niezbędnego minimum – rodzice powinni jak najszybciej przekazać lub odebrać dziecko, nie powinni spacerować po placówce czy prowadzić rozmów telefonicznych. Sale będą wietrzone co godzinę, dzieci będą pilnowane, aby często myły ręce (m.in. przed posiłkiem, po powrocie ze świeżego powietrza). Place zabaw będą dezynfekowane, a dzieci będą z nich korzystały wyłącznie w małych grupach. W przedszkolach nie będzie żadnych zajęć dodatkowych ani imprez okolicznościowych.

W tym tygodniu trwają przygotowania żłobków i przedszkoli do przyjęcia dzieci:

- placówki są sprzątane;

- usuwane są zabawki i wszystkie sprzęty, których nie da się zdezynfekować;

- dezynfekowane są okolice przedszkoli, żłobków, place zabaw;

- przygotowywane i wdrażane są instrukcje postępowania, wynikające z wytycznych sanitarnych.

Jeszcze w tym tygodniu wszyscy rodzice, którzy zdecydują się na oddanie dziecka do żłobka lub przedszkola, dostaną szczegółowe instrukcje.

Podsumowano wyniki ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich przedszkolaków i maluchów, uczęszczających do żłobka. Jedynie 27 proc. rodzin zgłosiło chęć oddania dzieci do przedszkoli, a tylko 34 proc. w przypadku żłobków. Oznacza to, że do żłobków trafi 4500 dzieci, a do przedszkoli 15 401 na 63 500 dzieci, uczęszczających w tym roku szkolnym do placówek.

Zgodnie z rekomendacją rządu w pierwszej kolejności do placówek przyjmowane będą dzieci osób, które walczą z epidemią (służba medyczna, służby mundurowe).

Miejskie biblioteki – nowe zasady funkcjonowania

Od 11 maja stopniowo otwierane są biblioteki i punkty biblioteczne, których w Warszawie jest ponad 200. Łącznie otworzono już 80 proc. z nich. Placówki będą działały z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur sanitarnych, co oznacza ograniczenia w liczbie osób, przebywających na terenie biblioteki, brak wolnego dostępu do półek, oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek, obowiązkowe rękawiczki i maseczki u osób korzystających z placówki, przegrody pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji dla bibliotekarzy i czytelników. Czytelnie zostaną otwarte dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki.

Kiedy czas na zoo?

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, do odwołania nie można korzystać z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, gdzie znajduje się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. To rząd zadecyduje, kiedy będzie można otworzyć warszawskie zoo.

Jeśli będzie to możliwe, placówka udostępniona zostanie etapami – najpierw mieszkańcy i turyści będą mogli spacerować alejkami przy wybiegach dla zwierząt, które są na świeżym powietrzu. Dopiero w kolejnych etapach będzie można otworzyć pawilony, takie jak słoniarnia czy ptaszarnia, a następnie organizować warsztaty i lekcje dla grup dzieci.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA