Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Ekologiczna metoda zabezpieczania drzew

12-02-2020 20:16 | Autor: Monika Chrobak
Mokotowscy urzędnicy testują nową, autorską metodę zabezpieczenia przyulicznych drzew przed uszkodzeniami powodowanymi przez parkujące samochody.

Drewniane słupki zamontowane wkoło drzewa to pomysł Mokotowa na ochronę drzew i zieleni przed rozjeżdżaniem przez auta. Metoda polega na montażu w miejscach narażonych na uszkodzenia drzew, drewnianych bali o średnicy około 15 cm i długości 120 cm. „Bale osadzone są w gruncie na głębokości 60 cm, a pozostałe 60 cm wystaje ponad gruntem, co stanowi fizyczne zabezpieczenie” dodaje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Dominik Babski. Warto dodać, że aby nie uszkadzać korzeni drzew, montaż bali odbywa się w sposób mało inwazyjny – otwór, w którym umieszczany jest bal wykonywany jest wiertłem glebowym o średnicy bala.

Zaletami tej metody są wykorzystanie naturalnych materiałów, niższy koszt, większa wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia i lepsza widoczność niż w przypadku tradycyjnych płotków.

Pierwsze takie zabezpieczenia wykonano w 2019 r. na ulicy Sandomierskiej, kolejne ustawione są na ulicach Joliot-Curie oraz Wiktorskiej. Pomimo tego, że metoda jest cały czas w fazie testów, wydaje się spełniać oczekiwania i w bieżącym roku zostanie wykorzystana do zabezpieczenia kolejnych mokotowskich drzew.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA