Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dzieci wracają do szkół

25-08-2021 22:22 | Autor: Piotr Celej
Cała Polska przygotowuje się do powrotu uczniów do szkół i nauki w trybie stacjonarnym. Aby był on bezpieczny, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekażą do szkół środki bezpieczeństwa.

Będą to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. W ramach wspólnej akcji MEiN i RARS przeznaczymy na ten cel łącznie 100 mln. Powstały też wytyczne dla placówek.

Rok normalności?

– Chcemy rozpocząć ten rok szkolny stacjonarnie, wrócić do normalności i tak chcemy też ten rok zakończyć. Żeby to mogło się stać, musimy być przygotowani w wielu aspektach i dzisiaj ten jeden z ważnych elementów prezentujemy – powiedziała Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek podczas konferencji prasowej – Są przygotowane instruktarze, by nauczyciele wiedzieli, jak rozmawiać z dziećmi i rodzicami. To ważny element chronienia się przed koronawirusem i chronienia tej stacjonarnej nauki, za którą wszyscy bardzo tęsknimy - dodała.

Do 11 sierpnia dyrektorzy szkół i placówek mogli wypełniać formularze zapotrzebowania na sprzęt i środki ochrony. 23 sierpnia rozpoczęła się akacja dostaw pakietów covidowych do prawie 32 tys. szkól i placówek oświatowych na terenie całego kraju.

W asortymencie, który trafi do szkół, znalazły się następujące środki bezpieczeństwa:

Stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury – prawie 32 tys. sztuk. Stacje można umieścić przy wejściu do szkoły na stojaku lub bezpośrednio na ścianie. Będą one wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji (30 litrów na 1 stację).

Wraz z zamówieniem na stacje do szkół i placówek zostaną dostarczone pakiety ze środkami ochrony osobistej. Będą to: maseczki jednorazowe (około 210 mln sztuk), maseczki FFP2/FFP3 (około 12,5 mln sztuk), rękawiczki (około 43 mln sztuk), pojemniki z płynem do dezynfekcji o pojemności od 250 ml do 500 ml (prawie 100 tys. sztuk) oraz 30 ml (prawie 460 tys. sztuk).

Szkoły i placówki otrzymają również termometry bezdotykowe – od 3 do 7 sztuk (w zależności od liczby uczniów uczęszczających do szkoły, placówki lub zespołu szkół). Łącznie do szkół i placówek trafi prawie 100 tys. termometrów bezdotykowych.

Szkoły w Warszawie będą działały na podstawie wytycznych ministerstwa. Część placówek przygotowała know-how dla rodziców. Tak wygląda to w szkole podstawowej nr. 323 na Ursynowie: Od 17 maja 2021 wszyscy nauczyciele pracują stacjonarnie w szkole zgodnie ze swoim planem zajęć lekcyjnych i planem dyżurów miedzy lekcyjnych; obowiązują wszystkie dotychczasowe epidemiczne i sanitarne zasady bhp: maseczka na terenie szkoły, dezynfekcja, dystans, zasady odbierania dzieci ze szkoły; zebrania z rodzicami 13 maja- on –line: m. in. przedstawienie zasad powrotu uczniów; obiady wydawane stacjonarnie na stołówce zgodnie z dotychczasowym planem obiadowym do godz. 14.00.

Szczepienia uczniów w szkołach

W tym roku ma rozpocząć się również proces organizacji szczepień uczniów. Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały zestaw materiałów, wśród których były: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

W pierwszym tygodniu września zostaną zorganizowane się lekcje wychowawcze i spotkania informacyjno-edukacyjne z rodzicami poświęcone szczepieniom uczniów. W drugim tygodniu września będą zbierane zgody rodziców na szczepienie. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów w szkołach rozpoczną się w trzecim tygodniu września.

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Na wiadomości będą odpowiadali specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Rodzice, którzy mają wątpliwości związane ze szczepieniami dzieci, mogą skorzystać z możliwości zadawania pytań ekspertom.

Fot. pixabay

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA