Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dworek z XIX wieku na Ursynowie jak nowy!

24-03-2021 20:35 | Autor: Piotr Celej
Skończył się remont zabytkowego, drewnianego dworku przy ulicy Rosoła na Ursynowie. Restaurację jednego z najstarszych zabudowań dzielnicy wsparło miasto.

Drewniany dworek został wzniesiony pod koniec XIX wieku jako część folwarku Kabaty. Jego pierwszy właściciel, Jan Malczyński, był dozorcą pałacu w Wilanowie. Następnie dworek przeszedł na własność rodziny Karniewskich, w której rękach pozostaje do dziś. Niestety, w ostatnich latach obiekt mocno podupadł i gdyby nie remont moglibyśmy utracić na zawsze zachowane zabytkowe elementy. Rada Miasta st. Warszawy przyznała w 2020 roku na jego remont 195 000 złotych, co pozwoliło na pokrycie niemal połowy kosztu całości prac. Kolejne 200 tysięcy to dotacja mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten niezwykle cenny, modrzewiowy dworek łączy w sobie elementy konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej.

Oryginalne elementy

Budynek ze względu na zły stan techniczny wymagał kompleksowego remontu. Wykonano nowe fundamenty i podmurówki, wymieniono zniszczone drewniane elementy konstrukcyjne, wzmocniono stropy i więźbę dachową, wymieniono wtórne pokrycie dachu z eternitu na gont drewniany i wymieniono zniszczone deski elewacyjne. Praca na mocno zniszczonej, zabytkowej substancji wymagała wiedzy i doświadczenia.

– Ekipa remontowa rozebrała wtórną przybudówkę i szalunek, a następnie za pomocą lewarów podniosła budynek i usunęła podwaliny. Były one mocno zniszczone przez wilgoć i korozję biologiczną. Pozwoliło to wzmocnić fundamenty i ceglaną podmurówkę oraz wykonać prawidłową izolację przeciwwilgociową, zabezpieczającą obiekt na długie lata – poinformowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Postarano się zachować oryginalne elementy dawnego wyposażenia, m.in. piec kaflowy czy liczne detale stolarki okiennej. Rekonstruowane elementy wykonano natomiast w technikach znanej z czasów historycznych.

Izba pamięci najstarszego rodu?

Pierwotnie dworek należał do zarządcy dóbr wilanowskich, szybko jednak przejęła go rodzina Karniewskich – najstarszy ród ursynowski. Przekazanie nie odbyło się jednak na zasadzie transakcji kupna-sprzedaży, lecz był to podarunek za zasługi. Julian Karniewski wziął bowiem na siebie winę za transport broni dla powstańców styczniowych, który zorganizował August Potocki. Szczęśliwie udało się uniknąć zsyłki na Sybir, zaś rodzina Karniewskich związała się z tym miejscem na kolejne pokolenia.

Potomkowie dzielnego Juliana od lat prowadzą firmę ogrodniczą, którą zna każdy mieszkaniec Ursynowa. Dworek, który był cokolwiek smutną pamiątką dawnych lat, zaczął na nowo olśniewać blaskiem. Rodzina rozważa utworzenie w zabytkowym zabudowaniu izby pamięci, która byłaby otwierana np. podczas Nocy Muzeów. W pobliżu ogrodnictwa, przy Kasztanowej Alei, znajduje się również krzyż upamiętniający szczęśliwe wybawienie Juliana od zsyłki na Sybir, a także pomnikowy, 18-metrowy dąb szypułkowy, zwany “dębem Karniewskich.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA