Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dorożkarnia z certyfikatem Miejsca Aktywności Lokalnej

18-04-2019 16:51 | Autor: red.
Na Siekierkach fajnie jest. Wieloletni mieszkańcy dobrze o tym wiedzą. Od blisko 20 lat, czyli od czasu, kiedy Dorożkarnia pojawiła się tutaj (pierwsza siedziba to ul. Kątna), obserwujemy jak osiedle się zmienia. Niezwykłą wartością i wciąż odkrywanym potencjałem są jego Mieszkańcy.

To dzięki nim Dorożkarnia mogła rozpocząć Korzenie Siekierek – projekt o historii lokalnej, zrealizować inicjatywy mieszkańców osiedla w projekcie Operacja Siekierki, w czasie wakacji lepić siekierkowskie domy czy z grupą przyjaciół z Siekierek i Czerniakowa zorganizować przedpołudnie z planszówkami.

Dorożkarnia, oprócz swojej działalności, jest miejscem otwartym dla każdego. Mając swój dom i swoją pracę czasem okazuje się, że człowiek potrzebuje trzeciego, niezależnego obszaru. Dlaczego więc nie tam? Wszak jest to Miejsce Aktywności Lokalnej. MAL to sposób działania, idea, sygnał, że coś może być otwarte na mieszkańców i ich inicjatywy. To przestrzeń dla sąsiadów i przez nich współtworzone. To miejsce spotkań, poznawania innych mieszkańców, realizacji własnych potrzeb, niekoniecznie wprost związanych z kulturą. Może ktoś ma pasję, którą chciałby podzielić się z innymi? Pokazać swoją twórczość, poprowadzić warsztat, uczyć się nawzajem nowych rzeczy? Może jest grupa osób, która po prostu chciałaby spotykać się w niezobowiązującym miejscu ? Zrobić coś dla siebie, na rzecz innych lub swojej okolicy, ale nie wie gdzie, nie wie jak… Czasem najprostsze rozwiązania nie przychodzą do głowy od razu. A wystarczy swoje kroki skierować na Siekierkowską 28, spotkać się, porozmawiać o swoim pomyśle i o tym, jak w jego realizacji może wesprzeć lokalny dom kultury. Czasem potrzeba niewiele. Spotkać mogą się tu wszyscy: dzieci, młodzież, młodzi rodzice, zapracowani sąsiedzi, seniorzy. Pamiętajmy jednak, że działamy kierując się zasadą wzajemności, to znaczy – jeśli korzystam z zasobów, daję coś w zamian.

Mówi się, że Warszawa to miasto ludzi przyjezdnych z całej Polski, na studia, do pracy. Ludzi, którzy wyrwani z rodzinnego środowiska często nikogo nie znają. Bywa, że mieszkając w jednym bloku nawet przez kilka lat, trudno nam powiedzieć, kto jest naszym sąsiadem. Może warto dać sobie szansę, by to właśnie sąsiedzi stali się nową najbliższą grupą ludzi? Dorożkarnia jest blisko nowych bloków, szkoda nie skorzystać.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA