Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Dom Sztuki ma 35 lat

27-11-2019 21:24 | Autor: Wojciech Dąbrowski
W miniony weekend obchodziliśmy jubileusz 35-lecia ursynowskiego Domu Sztuki. Jubilatowi trzeba jeszcze doliczyć 9 miesięcy, jako że wiek – zgodnie z obecnym trendem – liczy się od chwili poczęcia, a otwarcie placówki nastąpiło 29 lutego 1984 roku.

Ze wzruszeniem przeglądam własną rodzinną kronikę, gdzie przechowuję do dziś zaproszenie na tę niecodzienną uroczystość. Do licha! Przecież byłem tamtego dnia na otwarciu! Wydaje mi się, że to było tak niedawno… Teraz, na sali, w której świętowaliśmy jubileusz, rozpoznaję znajome twarze. Są z nami: Urszula Janowska – pierwsza szefowa Domu Sztuki, Zofia Borzyszkowska – kierująca wówczas działalnością społeczno-wychowawczą Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Ursynów”, Stefan Słysz – ówczesny przewodniczący Rady Nadzorczej tej Spółdzielni i oczywiście Andrzej Bukowiecki, wierny Domowi Sztuki przez całe 35 lat, dziś jego dyrektor, który ongiś zakładał tu z Jerzym Trunkwalterem pierwsze kino na Ursynowie. „Dyrektorując, nic bym nie wskórał bez moich nieocenionych koleżanek i kolegów z Domu Sztuki, Klubu Seniora i Modelarni Lotniczej. Jest nas w sumie tylko dziewięcioro, więc musimy, ale i możemy, potrafimy na sobie wzajemnie polegać” – mówi Bukowiecki.

Od 1993 roku Dom Sztuki jest placówką Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Jary”. Od wielu lat znaczna część jego działalności jest finansowana ze środków Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy, a tym samym bezpłatna dla wszystkich, którzy z niej korzystają.

Dom Sztuki ma co świętować! W ciągu 35 lat odbyły się w nim setki imprez artystycznych, spektakli teatralnych, koncertów, projekcji filmowych (także dla szkół), wernisaży w tutejszej Galerii czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Dzięki temu już w tamtych pionierskich latach Ursynów nie był kulturalną pustynią. Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw i form aktywności, ale warto przypomnieć choć niektóre, trwale zapisane w pamięci mieszkańców Ursynowa.

To tu powstał Teatr Za Daleki, stworzony m. in. przez niezapomnianego Zbigniewa Zapasiewicza. Iluż przewinęło się na jego scenie aktorów, ileż było w nim interesujących spektakli! To tu działa Kino Dokumentu, które zaprasza widzów na głośne polskie filmy dokumentalne i rozmowy z twórcami. To tu niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się cykl satyrycznych spotkań kabaretowych Marka Majewskiego.

W ostatnich latach pojawiły kolejne ciekawe inicjatywy, na przykład UCZTA (Ursynowski Czasu z Twórczością Amatorską). Pomysłodawczynią tego ogólnopolskiego festiwalu jest poetka Janina Próchniewska.

W Domu Sztuki działał też Zespół Tańca Ludowego „Jaromiry” Danuty i Jarosława Wojciechowskich, odbywały się koncerty edukacyjne z cyklu „Tam, gdzie gra muzyka”. Edukacja artystyczna zajmuje w ogóle bardzo ważne miejsce w ofercie placówki – służą jej warsztaty plastyczne, teatralne, taneczne, muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym seniorów.

Sam miałem przyjemność wystąpić w Domu Sztuki wielokrotnie. Zorganizowany tu przeze mnie w maju 2001 roku koncert „Czar piosenki retro” z okazji 100. rocznicy urodzin Mieczysława Fogga dał asumpt do corocznego Festiwalu Piosenki Retro, który przekształcił się z czasem w imprezę ogólnopolską. Laureat Złotego Liścia Retro z 2005 roku, red. Stanisław Janicki, autor telewizyjnego cyklu „W starym kinie”, zagościł w Domu Sztuki na dobre i poprowadził już prawie sto seansów dawnych filmów. Przybył z małżonką na obchody 35-lecia placówki, serdecznie witany przez swoich ursynowskich fanów. Z ciekawostek warto jeszcze przypomnieć spotkanie ze sławną piosenkarką Earthą Kitt oraz odtwórcami głównych ról w kultowym serialu brazylijskim „Niewolnica Isaura”.

W roku swego 35-lecia Dom Sztuki powiększył kolekcję przyznanych mu wyróżnień o Nagrodę Redakcji „Południa” za „aktywizację kulturalną mieszkańców” oraz certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom 2019-2021”, przyznany przez Miasto Stołeczne Warszawa i Warszawską Radę Seniorów.

Trzydniowe obchody jubileuszu obejmowały przedpremierową projekcję belgijsko-francuskiego filmu „Tajemnica Henriego Picka”, spektakl teatralny „Ranny ptaszek”, ze znakomitą rolą Barbary Bursztynowicz, wreszcie nastrojowy recital Grażyny Auguścik „Muzyka z krainy łagodności”, z udziałem brazylijskiego gitarzysty Paulinho Garcii.

Na głównej uroczystości jubileuszowej obecni byli: zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak, naczelnik Wydziału Kultury Krzysztof Strużynski i zastępca Prezesa Zarządu SMB „Jary” ds. Eksploatacyjno-Technicznych Marek Mieszanowski.

Wszystkim pracownikom Domu Sztuki z dyrektorem Andrzejem Bukowieckim na czele, jego poprzednikom: Urszuli Janowskiej, Maciejowi Klimczakowi, Alinie Wawrzyniak, Zygmuntowi Górczyńskiemu, Hannie Kalińskiej i Dariusz Sitterle, a także byłym i obecnym pracownikom placówki oraz jej filii, składamy serdeczne podziękowania za dotychczasową działalność, życząc dalszych sukcesów i artystycznych osiągnięć.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA