Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

D'Artagnan dobry na wszystko!

16-09-2020 20:48 | Autor: Wojciech Zabłocki
Ależ to był weekend! W minioną sobotę i niedzielę szermierze z całego Mazowsza, po ponad półrocznej przerwie od startów, w końcu mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Wśród licznie zgromadzonych klubów (nazwa Warszawska Olimpiada Młodzieży jest nieco myląca, bowiem udział w niej mogą brać wszystkie kluby działające w naszym województwie) i nie mogło zabraknąć również reprezentujących Ursynów zawodników d’Artagnana.

W dwudniowych zmaganiach ursynowianie wywalczyli łącznie 13 medali – 4 złote, 3 srebrne i 6 brązowych medali – zdecydowanie najwięcej ze wszystkich klubów startujących we florecie. A wszystko to przy niesprzyjających warunkach do uprawiania szermierki – obecnie zawodnicy muszą trenować na nieprzystosowanej do treningów sali gimnastycznej.

We florecie, który jest specjalnością ursynowskiego klubu, apetyty na sukcesy były bardzo duże – szermierze KS d’Artagnan należą bowiem do ścisłej krajowej czołówki w różnych kategoriach wiekowych. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku nasi zawodnicy osiągali takie wyniki jak 3. miejsce na Pucharze Europy (Tymon Lewicki) czy 2. miejsce w drużynowym ogólnopolskim turnieju „O Puchar Rajców Gdańskich” (Natasza Kuś, Zofia Płaza, Małgorzata Płaza i Milena Kaszewska). Ursynowscy floreciści nie mogli się doczekać kolejnych startów.

Zawody zaczęły się od zmagań w kategorii młodzika (do lat 14). Lepiej nie dało się zacząć – oba finały, zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców skończyły się pojedynkami naszych zawodników. W kategorii dziewcząt bezkonkurencyjna tego dnia była Natasza Kuś. W finale pokonała swoją klubową koleżankę Zofię Płazę. Na trzecim stopniu podium stanęła siostra bliźniaczka finalistki Małgorzata Płaza.

W finale chłopców spotkali się Franciszek Lewandowski i Jan Gajc. Wygrał Franek w dość nietypowy sposób – niestety Janek nie mógł dokończyć walki z powodu kontuzji, której nabawił się kilka dni przed zawodami. Warto podkreślić, że pomimo bólu od początku zawodów dał radę wywalczyć awans do ścisłego finału.

Po zakończeniu zawodów młodzików na planszach walczyli uczestnicy najstarszych kategorii wiekowych – kadetów (do lat 17) i juniorów (do lat 20).

Wśród kadetów niepokonany tego dnia był Tymon Lewicki. W walce o złoty medal rozgromił swojego rywala 15:3 co jest bardzo dobrą prognozą przez zbliżającą się Ogólnopolską Olimpiadą Młódzieży.

W kategorii juniora do brązowego medalu, wywalczonego dzień wcześniej w szpadzie, kolejny brązowy medal – tym razem we florecie – dołożyła Sandra Kluszczyńska. Alicja Rogóż w tej kategorii zajęła 5 miejsce – tuż za podium.

Na sam koniec przyszedł czas na najmłodszych zawodników. W tej kategorii dziewczęta z Ursynowa kompletnie zdominowały zawody. Wywalczyły komplet medali – złoty wywalczyła Izabela Rozbicka, srebrny – Nina Sekułowicz, a brązowe medale – Hanna Czarnecka i Julia Chojnacka, dla której był to drugi medal (dzień wcześniej wywalczyła medal w szpadzie).

W kategorii chłopców niewiele zabrakło, aby Franciszek Duda i Nikita Polakow znaleźli się na podium. Obaj jednak przegrali walki w ćwierćfinale kończąc zawody odpowiednio na 5 i 7 miejscu.

Pomimo że szermierze z klubu d’Artagnan na co dzień specjalizują się w walce na florety, to część z nich postanowiło spróbować swoich sił w innej broni. Wyszło im to fantastycznie. Większość zawodników po raz pierwszy trzymała szpadę w ręku, mimo to umiejętności zdobyte podczas treningu floretu pozwoliły na uzyskanie kilku rewelacyjnych wyników!

W kategorii juniora (do lat 20) brązowy medal wywalczyła Sandra Kluszczyńska, a wśród dzieci (kategoria do lat 11) również brązowy medal – Julia Chojnacka. Szczególnie medal Julki wart jest podkreślenia – był to jej pierwszy start w zawodach szermierczych w karierze, a od razu ukończyła zawody na podium, do tego w broni, której nie trenuje na co dzień.

Również w kategorii męskiej ursynowianie uzyskali kilka dobrych rezultatów: Tymon Lewicki zajął 5 miejsce w kategorii kadeta (do lat 17). Zaczął zawody fantastycznie – rozstawił się z numerem 1, jednak w walce o medal przegrał po dogrywce, kończąc ostatecznie zawody tuż za podium. W kategorii dzieci ósme miejsce zajął Kamil Maćkała, który podobnie jak jego koleżanka z klasy debiutował w zawodach szermierczych.

W październiku ruszają zawody ogólnopolskie – trzymamy kciuki, aby z tamtych zawodów szermierze d’Artagnana wracali z podobnymi sukcesami.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA