Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Czym w lecie kusi Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

23-06-2021 20:51 | Autor: Katarzyna Nowińska
Pandemia dotknęła praktycznie wszystkich obszarów naszego życia i wiele w nas zmieniła. Dostrzegliśmy, między innymi, jak wiele dobrego może dać nam bliski kontakt z naturą. Wielu z nas odkryło, że spacer po lesie, hodowanie kwiatów, pomidorów, truskawek czy rzodkiewki we własnym ogródku są dużo lepszymi sposobami na relaks niż wizyta w galerii handlowej i „polowanie” na kolejne modne szpilki czy krawat. Co więcej, zrozumieliśmy, że takie regularne obcowanie z naturą działa kojąco na nasz system nerwowy i ma doskonały wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Mieszkańcy południowych dzielnic Warszawy mają to wielkie szczęście, że okolica obfituje w miejsca, gdzie można nie tylko w przyjemny, ale i bardzo ciekawy sposób spędzić czas na łonie natury. W szczególności teraz, czyli w okresie letnim powinniśmy z tych możliwości jak najwięcej korzystać, gdyż dni są najdłuższe, a okres wakacyjny sprawia, że mamy zwykle trochę więcej wolnego czasu. Jednym z miejscem, które niewątpliwie warto odwiedzić jest Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Tutaj nie tylko zrelaksujemy się spacerując na świeżym powietrzu, ale mamy także okazję, aby poszerzyć naszą wiedzę na temat świata flory i fauny, nauczyć się sadzić różne rośliny, oglądnąć wystawy fotografii czy malarstwa, a nawet posłuchać muzyki na żywo w znakomitym wykonaniu.

Informacje o organizowanych przez placówkę wydarzeniach można znaleźć na stronie www.ogrod-powsin.pl oraz na fan page’u ogrodu na Facebooku. W zdecydowanej większości przypadków sam bilet wstępu do ogrodu lub karnet (roczny, 6-miesięczny lub seniora) upoważnia do udziału w dodatkowych atrakcjach. Dotyczy to spacerów tematycznych, wystaw fotografii czy malarstwa. W rozpoczętym już sezonie letnim ogród jest czynny codziennie w godzinach od 9 do 20, a oranżeria w godzinach od 10 do 19:30. Ostatnie wejście na teren ogrodu możliwe jest o godzinie 19.

Wielką atrakcją, która obecnie przyciąga do ogrodu wielu gości są przepięknie kwitnące róże. Placówka szczyci się największą w Polsce i jedną z najbogatszych w Europie pod względem liczby odmian kolekcją tych wspaniałych kwiatów o wielowiekowej tradycji uprawy. W ogrodzie PAN rośnie ponad tysiąc odmian róż na ponad dziesięciu tysiącach krzewów. Kolekcja róż Ogrodu Botanicznego powstała w roku 1998, a w 2008 uzyskała status kolekcji narodowej. Składa się ona z kilku części położonych w różnych częściach ogrodu i obejmuje gatunki i odmiany róż, począwszy od tych znanych już przed tysiącami lat, aż po najnowsze odmiany z całego świata. 26 czerwca o godzinie 11 odbędą się warsztaty z krzyżowania róż, czyli tworzenia nowych odmian. Warsztaty te poprowadzi wybitny fachowiec w tej dziedzinie – Pan Robert Szlązkiewicz, prezes Polskie Stowarzyszenia Hodowców Róż. Warsztaty będą się składały z części teoretycznej oraz części praktycznej, podczas której pod czujnym okiem fachowca będzie można stworzyć własną krzyżówkę róży. Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe. Na adres: spacery@obpan.pl należy przesłać swoje imię i nazwisko oraz nazwę zajęć. Opłata za udział w warsztatach wynosi 100 złotych. Z opłaty zwolnione są osoby posiadające karnet ogrodu. Uczestnicy spotkają się na patio obok Centrum Edukacji (budynek A na planie Ogrodu). Poza różami właśnie teraz w ogrodzie kwitną również, między innymi, piwonie i irysy. Ale feria barw kwitnących kwiatów i ich urzekający zapach to nie jedyne atrakcje, którymi kusi nas w sezonie letnim Ogród Botaniczny w Powsinie.

5 czerwca w willi Janówek, zwanej również Fangorówką, odbył się wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor – malarki i żony wybitnego polskiego malarza, grafika, plakacisty i rzeźbiarza Wojciecha Fangora. Uroczyste otwarcie wystawy swą obecnością zaszczyciła sama artystka. Na wernisażu obecni byli także, między innymi, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Romuald Zabielski, kuratorka wystawy Mira Walczykowska - dyrektorka i właścicielka Kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym oraz Piotr Patkowski syn Wojciecha Fangora i jednocześnie prezes Fundacji Promocji Twórczości swego ojca. Pani Magdalena nie kryła wielkiego wzruszenia z powodu możliwości prezentowania swych dzieł już po raz drugi w tym bardzo wyjątkowym dla niej miejscu, w którym jej mąż mieszkał w latach swego dzieciństwa i młodości. Dowodem aktywności artystycznej Wojciech Fangora w willi Janówek jest plafon namalowany przez niego na suficie pokoju, w którym kiedyś mieścił się salon państwa Fangorów, a w którym teraz prezentowane są obrazy jego małżonki. Plafon od lat przyciąga do Ogrodu Botanicznego wielbicieli twórczości Fangora. Artysta namalował na suficie ten monumentalny fresk zatytułowany „Plejady” mając niespełna 21 lat. W dniu jego 21.urodzin – 15 listopada 1943 roku, podczas rodzinnej uroczystości, odbyło się uroczyste odsłonięcie dzieła. W 2020 roku plafon „Plejady” został wpisany do rejestru Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i od tego momentu rozpoczęto działania mające na celu doprowadzenie do renowacji tego cennego i jakże pięknego malowidła. Sporo funduszy udało się zebrać podczas aukcji zorganizowanej w ogrodzie botanicznym jesienią 2020 roku. Na sprzedaż wystawiono wtedy ponad 30 prac artystów, których dzieła na przestrzeni ostatnich trzech dekad prezentowane były w Fangorówce. Swe obrazu na aukcję przekazali, między innymi, Anna Buczkowska, Józef Wilkoń, Paweł Górski, jak również sama Magdalena Shummer – Fangor.

Wdowa po Wojciechu Fangorze studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1961 roku mieszkała razem z mężem za granicą – najpierw w Wiedniu, później w Paryżu, Berlinie Zachodnim i Londynie, a w latach 1966-98 w Stanach Zjednoczonych. Zaczęła malować w wieku trzydziestu lat i jest samoukiem. Maluje obrazy olejne, a tematyką wokół, której koncentruje się jej twórczość są zwierzęta, ich obecność w świecie ludzi oraz relacje z ludźmi, kwiaty, owoce, warzywa , jak również scenki rodzajowe z udziałem ludzi i zwierzą. Wszystko przepuszczone przez filtr wyobraźni malarki i przedstawione z dużym poczuciem humoru i dystansu do otaczającego nas świata. Obrazy Magdaleny Shummer – Fangor wyróżniają się niezwykle żywą i ciekawą kolorystyką. Sama artystka określa swój styl jako poetycki realizm. Aktualną wystawę podziwiać można od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 17 do dnia 4 lipca.

Z kolei w alei Dębowej od 19 czerwca oglądać możemy wystawę fotografii „W sieci”. Na zdjęciach zobaczymy różne gatunki pająków żyjące w Polsce. Wśród uczuć, które wzbudzają w nas te zwierzęta dominuje lęk i obrzydzenie, a zachwyt raczej się nie pojawia. Jednak dzięki zdjęciom, na których z bliska możemy przyjrzeć się tym wzbudzającym trwogę zwierzętom zauważymy, że wiele z nich ma piękne ubarwienie, ciekawe kształty i wzory oraz, że poszczególne gatunki pająków bardzo różnią się od siebie pod względem wyglądu. Najmniejsze spośród pająków żyjących w naszym kraju osiągają wielkość zaledwie kilku milimetrów, zaś długość ciała największych z nich nie przekracza 2 cm nie licząc odnóży. Wystawa została przygotowana przez Śląski Ogród Botaniczny oraz Uniwersytet Śląski. Prezentowane zdjęcia wykonali, między innymi, emerytowana nawigator, dla której fotografowanie przyrody stało się po prostu pasją po zakończeniu pracy zawodowej, jak i osoby, które z racji swej profesji mają na co dzień do czynienia ze zwierzętami, a nawet wręcz specjalizują się w tematyce pająków, czyli, tak zwani, arachnolodzy.

Także w alei Dębowej od 20 czerwca podziwiać możemy wystawę fotografii Jacka Poręby „A Ty, co robisz, żeby ratować naszą planetę”? Artysta pragnie zwrócić naszą uwagę na tak palące kwestie jak ocieplenie klimatu, topniejące lodowce, anomalia pogodowe, wszechobecny plastik, dramatyczne zanieczyszczenie powietrza, masową wycinkę lasów oraz gwałtowny wzrost liczy pożarów. Celem prezentowanej wystawy jest skłonienie nas wszystkich do refleksji nad tym jak może wkrótce wyglądać nasza planeta i warunki życia na niej, jeśli nie zmienimy sposobu naszego funkcjonowania. Krótkie komentarze pod poszczególnymi zdjęciami przekazują nam wstrząsające informacje, jak na przykład ta, że w Polsce rocznie zużywamy 400 milionów ton puszek aluminiowych, a jedna taka puszka rozkłada się od 200 do 400 lat, czy to, że przez pożary, których liczba tak gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, rocznie z naszej planety znika od 12 do 15 milionów hektarów lasów. Fotograf do współpracy zaprosił wybitne aktorki i aktorów znanych ze swego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska. Przed jego obiektywem stanęli, między innymi, Kinga Preis, Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Eryk Lubos, Agnieszka Grochowska, Filip Gurłacz, Joanna Brodzik, Daniel Olbrychski, Wiktoria Filus, Piotr Adamczyk, Andrzej Zieliński i Artur Żmijewski.

26 i 27 czerwca o godzinie 10 rano Ogród botaniczny w Powsinie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spacerze „Ptasim szlakiem”. Spacer rozpocznie się przy głównym wejściu do ogrodu, a poprowadzi go ekspert z zakresu ornitologii. Celem spaceru jest zapoznanie uczestników z gatunkami ptaków zamieszkujących ten teren oraz z ciekawostkami na temat funkcjonowania ptaków w ekosystemie. Ze względu na obowiązujące obostrzenia w spacerze może wziąć udział maksymalnie 15 osób. W związku z tym należy wcześniej dokonać zapisu wysyłając maila na adres: spacery@obpan.pl, i podając swoje imię oraz nazwisko, a także tytuł „Ptasim szlakiem” i konkretną datę.

Także 26 czerwca odbędą się warsztaty fotograficzne „Powsin Piata Rano". Jak sugeruje nazwa warsztatów rozpoczynają się one o świcie wśród śpiewu ptaków i pierwszych promieni słońca, gdy większość z nas jeszcze śpi. Zajęcia dedykowane są przede wszystkim fotografii przyrodniczej, ale omawiane będą także techniki wykonywania zdjęć, które idealnie sprawdzą się w wielu innych rodzajach fotografii. Uczestnicy dowiedzą jak dobierać sprzęt fotograficzny do swych indywidualnych potrzeb, jaki wpływ na zdjęcia ma kreatywne użycie przysłony czy migawki, wykorzystanie trybów pomiaru światła oraz profili kolorystycznych. Na warsztaty należy zabrać własny sprzęt fotograficzny. Mile widziana będzie lustrzanka, ale można zabrać też aparat kompaktowy lub smartfona. Warsztaty poprowadzi Jarosław Deluga – fotoreporter, dziennikarz oraz doświadczony i ceniony w środowisku fotograf specjalizujący się zarówno w fotografii krajobrazu i przyrody, jak i portretowej, od wielu już lat zawodowo związany z Ogrodem Botanicznym PAN w Powsinie. Pan Jarosław z wielką pasją opowiada, na przykład, o tym, jak to nierzadko zdarza się fotografom czekać nieruchomo całymi godzinami w zaroślach, aby wykonać to jedno jedyne wymarzone zdjęcie konkretnego gatunku ptaka karmiącego swe pisklęta w gnieździe. Dowiemy się też w końcu dlaczego warto zerwać się z łóżka o tak wczesnej porze, aby właśnie wtedy fotografować przyrodę. Koszt udziału w warsztatach wynosi 99 złotych. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wspaniałym zakończeniem wizyty w ogrodzie może być relaks przy ogrodowym stawie, do czego wykorzystać można nie tylko ławki ustawione wokół zbiornika wodnego, ale także rozwieszone tu z myślą o zmęczonych gościach ogrodowe hamaki. Aby odzyska

utracone podczas wizyty w ogrodzie kalorie warto zajrzeć do mieszczącej się przy wyjściu z ogrodu Botanica Cafe, otwartej od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19, a w weekendy i w święta od 9 do 20. Specjalnością tego urokliwego bistro są różnego typu dania na bazie sezonowych owoców i warzyw. Można, dla przykładu, zjeść przepyszną sałatkę owocową, szarlotkę czy ciasto ze śliwkami z ogrodowych owoców. Bistro serwuje wiele dań wegetariańskich oraz koktajli i lemoniad, do przygotowania których wykorzystane zostały właśnie warzywa i owoce hodowane w ogrodzie. Tuż obok kawiarni znajdują się stoiska, na których na pamiątkę udanej wizyty w ogrodzie można kupić naturalne kosmetyki na bazie olejków różanych czy miody z domieszkami nektaru z kwiatów i drzew rosnących w ogrodzie botanicznym. Taka wizyta to prawdziwa uczta zarówno dla ducha, jak i dla ciała.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA