Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Czym skorupka za młodu…

27-06-2018 21:52 | Autor: Mirosław Miroński
Za nami najdłuższy dzień w roku. Dla jednych oznacza to stopniowe przybliżanie się do jego końca, dla innych – głównie dzieci, młodzieży, rodziców – jest to sygnał, że rozpoczęły się wakacje. Dotyczy to również nauczycieli. Na ulicach pojawiają się przy tej okazji schludnie ubrani uczniowie, wielu z nich z bukietem kwiatów, które trafiają w ręce pedagogów. Ten rytuał powtarza się co roku z udziałem kolejnych pokoleń.

Żegnaj szkoło! Nie na zawsze, to tylko koniec roku szkolnego. Z początkiem września trzeba będzie powrócić do uczniowskich obowiązków. Znów szkolne mury wypełnią się wrzawą. Nikt, kto otrzymał cenzurę uprawniającą do przejścia do następnej klasy, nie myśli teraz o tak odległych sprawach. Liczy się tylko ponaddwumiesięczna przerwa. Do nieuchronnego powrotu do szkoły jeszcze sporo czasu. Nadeszły długo oczekiwane, upragnione wakacje. To właśnie one zaprzątają teraz uczniowskie głowy.

No właśnie, o ile szkoły jako takie są demokratyczne, inaczej mówiąc wszyscy uczniowie mogą uczyć się w miarę równych zasadach, o tyle wakacje to coś zupełnie innego. Tu o żadnej demokracji i równych szansach nie ma mowy. To, gdzie uczniowie szkół wybiorą się na wakacyjny wypoczynek, zależy przede wszystkim od zasobności portfela rodziców. Jednych stać będzie na pobyt na Wyspach Kanaryjskich, innym pozostanie snucie się bez celu po osiedlowym podwórku wśród blokowisk. Spośród prawie pięciu milionów uczniów rozpoczynających tegoroczne wakacje zapewne niewielki procent spędzi je w ekskluzywnych zagranicznych kurortach. Większość będzie skazana na pobyt w mieście. Młodzież mieszkająca na wsi też nie zdobędzie się na ekstrawagancje. Tyle że czekają ją inne obowiązki – np. praca w gospodarstwie, pomoc przy żniwach.

Biedniejszym uczniom z pomocą przychodzą organizowane od lat akcje, m. in. „Lato w mieście”. W małych miejscowościach i gminach wiejskich istnieją podobne przedsięwzięcia, jednak tam oferta jest znacznie skromniejsza. Choć dla przeważającej części uczniów wakacje oznaczają wytchnienie od codziennych obowiązków, są też tacy, którzy za szkołą tęsknią. Jakkolwiek, może się to wydawać dziwne, to jednak się też zdarza. Byłem niedawno przypadkowym słuchaczem rozmowy między dwiema nastolatkami. Jedna z nich narzekała, że „szkoła się skończyła”. Można tylko pozazdrościć zapału, ale może przerwa w nauce też zostanie przez nią dobrze wykorzystana. Każdemu potrzebna jest regeneracja po ciężkiej pracy. A taką niewątpliwie jest nauka. Mimo że podejmowane są próby, aby zdjąć z uczniów część obowiązków, program szkolny wciąż jest przeładowany.

Dzisiejsza szkoła to miejsce, w którym uczeń nie tylko zdobywa niezbędną wiedzę, ale też nabiera różnych nawyków. Wpływ grup i subkultur istniejących niemal w każdej szkole jest wielki. Wywierają one na uczniów silną presję, nie zawsze korzystną, zwłaszcza, zwłaszcza wtedy, gdy mają oni słabe relacje z rodzicami i opiekunami. Szczególnie podatne są osoby o niskiej samoocenie.

Szkoła powinna dać uczniowi niezbędne narzędzia do zdobywania dalszej wiedzy, ale też kłaść silniejszy akcent na jego rozwój emocjonalny. Przygotowywać go do funkcjonowania w świecie dorosłych. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy zdecydowana większość dzieci i młodzieży „ucieka” w świat wirtualny. Rozluźniają się więzy z otoczeniem, nawet tym najbliższym. Są one zastępowane przez Internet, zwłaszcza gry i portale społecznościowe. Częsty obrazek, który widujemy niemal na każdym kroku, to siedzący obok siebie młodzi ludzie pochyleni nad swoimi smartfonami. Ciekawsze dla nich jest to, czy ktoś w sieci odpowiedział na „laiki” niż to, co mieliby do powiedzenia siedzący obok koledzy lub koleżanki. Oczywiście, gdyby ktoś z nich miał na to ochotę. Abstrahując od tego, czy tego rodzaju komunikowanie się młodzieży, to rodzaj uzależnienia, czy też nie, jest to forma zachowania nowa, nieznana wcześniejszym pokoleniom.

Równie ważny, jak sama edukacja, jest sposób, w jaki dzieci i młodzież wypoczywają. Choć dziś możliwości skorzystania z wielu zorganizowanych form wypoczynku jest znacznie więcej niż przed laty, to i potrzeba oderwania młodzieży od smartfonów i laptopów (choćby na kilka godzin dziennie) jest znacznie większa. Nigdy w historii cywilizacji człowiek nie był poddawany takim „pokusom” jak dziś, by spędzać czas bez ruchu. Jako gatunek, zostaliśmy ukształtowani tak, aby równoważyć wysiłek fizyczny i odpoczynek. Przez tysiące lat sprawność fizyczna decydowała o przetrwaniu. Dziś te proporcje zostały zaburzone, a fakt, że średnia życia wydłużyła się nie oznacza wcale, że dłuższemu życiu towarzyszy lepsze zdrowie. Zależy ono w dużej mierze od naszego trybu życia.

Przerwa w nauce to dobry czas, by poprawić ogólną sprawność i kondycję fizyczną. Pamiętajmy o tym organizując wakacje naszym dzieciom. Korzystne nawyki, które im wpoimy w dzieciństwie z pewnością zaprocentują później.

Wróć

Inne artykuły

Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.
Senatorowie po stronie lotniska, a nie mieszkańców W dniu 12 lutego br., podczas posiedzenia komisji w Senacie RP, przyjęto skrajnie niekorzystne dla mieszkańców Ursynowa regulacje do projektu zmiany ustawy prawo ochrony środowiska. Zaaprobowane przez senatorów zmiany pogrzebią, wspierane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, wieloletnie starania mieszkańców znacznej części Ursynowa (ale także Włoch, Ursusa, czy gmin ościennych) o otrzymanie od Portów Lotniczych rekompensat za uciążliwości, których doświadczają na co dzień, w tym środków koniecznych na zabezpieczenie domów i mieszkań przed hałasem.