Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Czy Trzaskowski prześcignie Dudę?

24-06-2020 21:47 | Autor: Rafał Kos
W przedwyborczej kampanii kandydatów na prezydenta RP narasta napięcie. Sondaże wykazują, że w pierwszej turze wyborów zwycięży dotychczasowy prezydent Andrzej Duda z niewielką przewagą nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i to między nimi dojdzie do rozstrzygającego starcia w rundzie drugiej.

I tu jednak pojawiają się rozbieżności ankiet, bo jedne wskazują na ostateczną wygraną Dudy, a inne – Trzaskowskiego, naszego sąsiada z Ursynowa, Europejczyka w każdym calu, obiektywnie biorąc człowieka idealnie przygotowanego do pełnienia obowiązków głowy państwa,wszechstronnie wykształconego poligloty, doskonale obeznanego z mechanizmami Unii Europejskiej, no i mającego już całkiem bogate doświadczenie w polityce. Andrzej Duda chlubi się wprawdzie tytułem doktora prawa, ale swoimi poczynaniami na gruncie polityki sprawił, że jego promotor z Uniwersytetu Jagiellońskiego nie wiedział, gdzie oczy podziać.

Nie zmienia to faktu, że obecny prezydent RP cieszy się wciąż poparciem dużej części społeczeństwa i jest zdecydowanym faworytem wyborów, mając szanse na drugą kadencję. Tygodnik „Polityka” opublikował sondaż IBRIS, wedle którego Dudę popiera 43,1 procent elektoratu, Trzaskowskiego – 27,4, Szymona Hołownię – 10,1, Władysława Kosiniaka-Kamysza – 7,5, Krzysztofa Bosaka – 6,2, a Roberta Biedronia – 4,5.

Portal „wpolityce.pl” ogłosił dla odmiany wyniki badania pracowni Social Changes i o ile ten pierwszy sondaż wykazał, że na finiszu kampanii wyborczej Duda idzie mocniej, a Trzaskowski słabnie, to wspomniana pracowania stwierdza, iż obaj przyspieszają. Dudzie daje się 41 procent szans, Trzaskowskiemu – 29. W drugiej turze, zdaniem Social Changes, Duda wygrałby z każdym spośród najgroźniejszych rywali, przy czym w pojedynku z Trzaskowskim byłby to wynik 51:49 procent. Wedle sondażu zamówionego wszakże przez „Politykę”, górą byłby Trzaskowski w stosunku 46 do 45.2 punktu procentowego. I bądź tu mądry...

Oczywiście, dużo może się jeszcze zmienić, wystarczy wspomnieć, jak w roku 2015 stuprocentowy faworyt wyborów Bronisław Komorowski nie zdołał obronić swojej prezydentury, minimalnie przegrywając na finiszu z Dudą, wcześniej politykiem praktycznie nieznanym.

Generalnie biorąc, w tegorocznych wyborach, do których mamy już drugie podejście po „spalonym” terminie wyłącznie korespondencyjnej elekcji 10 maja – toczy się walka:

– po pierwsze – o wybór kandydata, który będzie przestrzegać prawa, czując się na dodatek prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko pewnej „sekty”, „kasty”, „lepszego sortu”i na dodatek zdoła zachować całkowitą samodzielność, nie podporządkowując się interesom jednej partii.

– po drugie – o Polskę w pełni demokratyczną, pluralistyczną, wychodzącą naprzód nowoczesności, potrafiącą utrzymywać przyjazne stosunki z innymi narodami i daleką od jakiejkolwiek dyskryminacji – narodowościowej, rasowej albo ideologicznej. No i niemieszającej polityki z religią, pozwalając Kościołowi w jego całej różnorodności na takie współistnienie z państwem, jakie nie upokarza Rzeczypospolitej, na co kładł kiedyś nacisk marszałek Józef Piłsudski.

Na koniec dla przypomnienia – spisany w porządku alfabetycznym komplet kandydatów startujących 28 czerwca w wyborach na prezydenta, które będą miały po części korespondencyjny, po części stacjonarny charakter:

ROBERT BIEDROŃ, 44 lata, poseł do Parlamentu Europejskiego, wykształcenie wyższe politologiczne, członek partii politycznej Wiosna Roberta Biedronia;

KRZYSZTOF BOSAK, 38 lat, poseł na Sejm, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość; wykształcenie średnie;

ANDRZEJ DUDA, 48 lat, prezydent RP od 2015 r., wykreowany w poprzednich wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość, bezpartyjny, wykształcenie wyższe prawnicze;

SZYMON HOŁOWNIA, 43 lata, publicysta, bezpartyjny, wykształcenie średnie;

MAREK JAKUBIAK, 61 lat, menedżer (browary), członek Federacji dla Rzeczypospolitej, wykształcenie średnie;

WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ, 38 lat, poseł na Sejm, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, wykształcenie wyższe medyczne;

MIROSŁAW PIOTROWSKI, 54 lata, nauczyciel akademicki, członek Ruchu Prawdziwej Europy Europa Christi, wykształcenie wyższe historyczne;

PAWEŁ TANAJNO, 44 lata, przedsiębiorca, bezpartyjny, wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania);

RAFAŁ TRZASKOWSKI, 48 lat, prezydent Warszawy, wykładowca akademicki, członek Platformy Obywatelskiej, wykształcenie wyższe politologiczne;

WALDEMAR WITKOWSKI, 66 lat, prezes spółdzielni mieszkaniowej, członek Unii Pracy, wykształcenie wyższe;

STANISŁAW ŻÓŁTEK, 64 lata, własna działalność, członek Kongresu Nowej Prawicy, wykształcenie średnie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA