Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Cześć Bohaterom Powstania!

29-07-2020 20:25 | Autor: RK
Apel do mieszkańców Warszawy i gości o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego podpisał prezydent Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami.

W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów.

„Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały” – powiedział Rafał Trzaskowski.

„Zachęcam wszystkich do śledzenia ich w środkach masowego przekazu i internecie: wszystkie uroczystości będziemy relacjonować” – zapowiedział prezydent Warszawy.

Przyłączył się do niego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego” – zachęcał Jan Ołdakowski.

„Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było koniczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności” – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

„Jesteśmy wdzięczni za wkład pracy, który dajecie, by przypomnieć i uczcić tych, którzy leżą na Cmentarzu Wojskowym i innych cmentarzach. Oni zasługują na tę pamięć. Poszli walczyć o wolność bez żadnego własnego interesu. Myśmy uważali, że nie ma większej wartości niż wolność i niepodległość” – mówił z kolei Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentujemy rzeź Pragi i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA