Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

25°
17°

Czas na wysyłanie uwag dotyczących obwodnicy

02-08-2017 22:05 | Autor: Maciej Antosiuk
Coraz więcej mieszkańców Ursynowa z dużym niepokojem patrzy na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy. Ciągle nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądała organizacja ruchu na ul. Płaskowickiej, Dereniowej, Braci Wagów, czy Lanciego w trakcie prac budowlanych, a także czy GDDKiA będzie musiała zamontować filtry na wyrzutniach spalin z tunelu POW.

Jednakże w czwartek 20 lipca wojewoda mazowiecki w ramach "udziału społeczeństwa w trakcie przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko przed wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej" ogłosił możliwość wysyłania wniosków i uwag mieszkańców do raportu środowiskowego dla ursynowskiego odcinka obwodnicy.

Uwagi te można zgłaszać do 21 sierpnia, m. in. drogą mailową pod adresem: winfrastrukty@mazowieckie.pl. Dostępna jest także petycja stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW apelująca o montaż filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu obwodnicy, która przekazywana jest również wojewodzie w ramach konsultacji. Można ją znaleźć i podpisać pod adresem www.petycje.internetowe.pl.

W obecnej chwili Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pracuje nad tzw. raportem środowiskowym dotyczącym ursynowskiego odcinka POW. Zgodnie z oficjalnymi dokumentami, daje sobie na to czas do 31 października. Bez wątpienia, najwięcej kontrowersji budzi  brak filtrów na wyrzutniach spalin, obiecywanych w piśmie z dnia 12 lipca 2013 r. skierowanym przez GDDKiA do ówczesnego Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursynów, prof. Lecha Królikowskiego. Dwie 15-metrowe rury, zlokalizowane raptem 110 m od najbliższych domów, będą wyrzucały w powietrze spaliny z najdłuższego tunelu w Polsce, którym w wg prognoz ma przejeżdżać nawet 100 tys. samochodów na dobę.  Mając w pamięci obrazki Warszawy spowitej po dachy wieżowców  smogiem, które mogliśmy oglądać niemal każdego dnia podczas zimowych miesięcy, można spodziewać się, że jakość powietrza na Ursynowie bez filtrów na wyrzutniach spalin tunelu obwodnicy może ulec znacznemu pogorszeniu.

Na świecie jest całkiem sporo przykładów instalacji filtrujących tunele, o których szerzej pisał Bogusław Lasocki ze stowarzyszenia PROJEKT URSYNÓW w numerze Passy z 6 lipca 2017 roku. Systemy filtrujące zamontowano m. in. w tunelach w Australii, Korei Południowej, Japonii, Wietnamie, czy też szeregu państw europejskich, takich jak Norwegia, Hiszpania, czy nieodległe Niemcy.  Są one wykonane w bardzo różnych technologiach, które mają olbrzymi wpływ na skuteczność ich pracy, a także na poniesione koszty. Zachodzi zatem pytanie, czy licząca ponad 150 tys. mieszkańców dzielnica Ursynów, wraz z sąsiednim Wilanowem, nie zasługują na to, aby posiadać nowoczesną instalację oczyszczającą powietrze pochodzące z trasy Berlin-Moskwa?

Gdy wielu z nas wprowadzało się na Ursynów, był on spokojną, oddaloną od miejskiego zgiełku dzielnicą, położoną na przedpolu Lasu Kabackiego. Choć sam ruch samochodowy z prowadzonej środkiem Ursynowa obwodnicy przebiegać będzie schowany w tunelu, to wyziewy spalin z jego wnętrza nasze drogi oddechowe będą odczuwać codziennie. Dlatego tak ważne jest, aby mieszkańcy Ursynowa wyrazili swój silny głos w sprawie montażu filtrów poprawiających jakość powietrza czy to za pomocą petycji (www.petycje.internetowe.pl), czy też pisząc stosownego maila do wojewody. Nadszedł moment, kiedy musimy powiedzieć „wszystkie ręce na pokład!”, wysłać swoje uwagi i zachęcić do tego swoich sąsiadów. Ci z Państwa, którzy chcą włączyć się w działania na rzecz zamontowania filtrów na wyrzutniach spalin, mogą przyjść w czwartek 3 sierpnia w godzinach 18:00 – 20:00 na organizowany przez nas dyżur na rogu al. KEN i ul. Belgradzkiej i dowiedzieć się jak wesprzeć akcję. Wierzę, że razem możemy doprowadzić do zamontowania filtrów na wyrzutniach spalin  tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy!

Wróć

Inne artykuły

Obwodnica u wrót al. KEN Szybko przebiegają prace przy budowie wykopu pod najdłuższy w Polsce tunel (2,3 km) pod ulicą Filipiny Płaskowickiej.
Plan Miejscowy dla północnej części Osiedla Stokłosy – trwają konsultacje Rozmawiamy z zastępcą burmistrza Ursynowa Piotrem Zalewskim.
Na Ursynowie upamiętniono 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. We wtorek 15 sierpnia w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami w 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. W kaplicy Pamięci Narodowej przedstawiciele ursynowskiego samorządu złożyli kwiaty, a następnie odbył się koncert zespołu Big-Band Ursynów.
Kreatywnie i sportowo dzięki Budżetowi Partycypacyjnemu Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na bezpłatne zajęcia sportowo-kreatywne dla całej rodziny w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Przed nami trzy ostatnie soboty w godz. od 9.00 do 13.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy – szczególnie na ceramikę. Zapisy: telefonicznie: 577 936 746 w piątki od 9.00 do 10.00 lub w czasie sobotnich zajęć, osobiście w czasie zajęć. Na projekt SP 100 - Aktywne soboty, w ramach którego odbywają się zajęcia, zagłosowało 295 osób.

komentarze

Ewa 2017-08-07 22:06:51

Takich "perełek" architektonicznych jest na Ursynowie więcej. Zapraszam na ul. Nugat, aby obejrzeć jedyny sklep jaki mamy w okolicy WARUS. Kolejny koszmarek. Szkoda, że władzom Sp-ni Na skraju brak odwagi i determinacji jaką wykazała Sp-nia Służew nad Dolinką likwidując stary blaszak przy Nowoursynowskiej, w miejsce którego powstał 10p. ładny budynek mieszkalny z Biedronką na dole. A co do tego przy m. Stokłosy, gdyby go przejęła siec FRAC, to byłoby super!
Imię i nazwisko *
Wiadomość *
Pola oznaczone * są obowiązkowe.