Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Czas atrakcyjnych majówek

24-04-2019 21:32 | Autor: red.
Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.

PASSA: Za oknem wiosna – co w maju wydarzy się w ursynowskiej kulturze?

Klaudiusz Ostrowski: W maju zapraszam na koncert poświęcony 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – niezwykle ważnego dla naszej państwowości dokumentu, który stał się dla przyszłych pokoleń ideowym kamieniem węgielnym. Koncert odbędzie się w piątek 3 maja o godz. 19.00 w Kościele pw. św. Katarzyny jako fragment cyklu comiesięcznych prezentacji muzyki dawnej pn. „Muzyka u św. Katarzyny”. Nie zabraknie także wydarzenia związanego z Rokiem Moniuszkowskim. Już 5 maja, czyli dokładnie w dwusetną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki, w Kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa odbędzie się koncert, w czasie którego zostanie zaprezentowana twórczość kompozytora – fragmenty jego najsłynniejszych dzieł. Do współpracy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia pozyskaliśmy Fundację Filharmonii Warszawskiej, reprezentującą Filharmonię Narodową. Lada chwila do rąk mieszkańców trafi nasz majowy informator kulturalny. W ukazującej się co miesiąc publikacji można znaleźć szczegółowy program imprez na Ursynowie oraz informacje o dystrybucji bezpłatnych kart wstępu.

Pod koniec maja mamy też zapowiadany już na łamach „Passy” Dzień Cichociemnych…

Dzielnica Ursynów kontynuuje działania mające na celu propagowanie bohaterskich dokonań Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Serdecznie zapraszam 26 maja na VII Dzień Cichociemnych na Ursynowie. W godzinach od 13.00 do 18.00 w parku im. R. Kozłowskiego przy ul. Surowieckiego czeka nas jedna z największych dzielnicowych imprez plenerowych, która co roku gromadzi na Kopie Cwila tysiące uczestników. Jest to piknik edukacyjny o charakterze militarno-historycznym, ponieważ – poza atrakcyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu – wartością tego wydarzenia będzie lekcja historii i patriotyzmu. Pragniemy propagować pamięć i wiedzę o Cichociemnych i przyświecających im ideałach, organizując festyn, którego poprzednie edycje spotkały się z żywym zainteresowaniem i doskonałym przyjęciem ze strony mieszkańców Warszawy. Podczas VII Dnia Cichociemnych na Ursynowie planujemy ekspozycję pojazdów wojskowych i survivalowych oraz uzbrojenia dawnego i współczesnego. Zamierzamy także zorganizować konkurencje sprawnościowe, gry terenowe i rekonstrukcje odwołujące się do historii polskiego wojska, prezentacje sprawności i działań podejmowanych przez instytucje współorganizujące imprezę oraz występy artystyczne, spotkania popularyzujące wiedzę o Cichociemnych i przypominające chwałę polskiego oręża. Przewidywane są także występy orkiestr m. in.: Orkiestry Dętej Grandioso, Orkiestry Dętej z Nadarzyna i wiele innych atrakcji. Ale nie chcę zdradzać szczegółów na miesiąc przed wydarzeniem – zapraszam zatem zwyczajowo do częstego odwiedzania naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku. Zresztą niedługo na naszej stronie internetowej pojawi się informacja o konsultacjach szczególnie ważnych dla odbiorców ursynowskiej kultury…

Prosimy o wyjaśnienie – jaka jest idea tych konsultacji?

Konsultacje rozpoczniemy przed wakacjami. Ale sądzę że już dziś warto się do nich przygotować, do czego serdecznie zachęcam. Trwa budowa Ursynowskiego Centrum Kultury, tak oczekiwanego przez mieszkańców. Spodziewanym efektem prac ma być powstanie funkcjonalnej placówki kulturalnej, co sprawi, że oferta kulturalna dzielnicy będzie bogatsza i bardziej dostępna. A dla odbiorców ursynowskiej kultury planowane konsultacje to szansa na przekazanie nam pomysłów, propozycji i uwag. Bo przecież to mieszkańcom naszej dzielnicy ta instytucja kultury ma służyć – więc przekazanie przez ursynowian swoich oczekiwań to dla nas bardzo istotny proces. Proces konsultacji potrwa kilka tygodni – osoby prowadzące konsultacje pojawią się w kilku lokalizacjach, aby każdy, kto ma chęć, miał okazję do rozmowy i przekazania swoich przemyśleń na temat oferty kulturalnej. W czasie badania, jakie dzielnica prowadziła w 2015 roku, prawie 60% mieszkańców zadeklarowało, że oferta bezpłatnych wydarzeń kulturalnych zaspokaja ich potrzeby w tym zakresie. To był dobry wynik, ale moim celem na trwającą kadencję jest podniesienie poziomu satysfakcji. Sądzę, że istotny będzie tu zaplanowany dialog z mieszkańcami i pierwsze miesiące funkcjonowania nowego Ursynowskiego Centrum Kultury. Przed nami nowy rozdział w ursynowskiej kulturze. Wierzę, że mieszkańcy pomogą nam w „pisaniu” tego rozdziału.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA