W tym roku we wrześniu czeka nas dwudziesta jubileuszowa edycja. We wtorkowym koncercie wystąpili soliści ursynowskiego zespołu Dereń, także działającego od ponad 20 lat, którzy zdobywali laury na festiwalowych konkursach wokalnych: założycielka i szefowa zespołu Krystyna Wysocka-Kochan (laureatka I OFPR’2004), Jerzy Sznajder (2004), Czesław Mrozowski (nagroda publiczności 2005), Barbara Kucińska (2010) i Maciej Buczyński (2017). Akompaniował współpracujący z zespołem od samego początku Franciszek Jasionowski.
Zespół kolejny raz potwierdził swoją klasę. Nie bez powodu może szczycić się swoim dorobkiem i jest niewątpliwie ursynowskim towarem eksportowym. Cieszy fakt, że po likwidacji imielińskiego Domu Kultury, który był dotąd siedzibą zespołu, znalazł on, dzięki poparciu władz dzielnicy i przychylności dyrekcji Domu Sztuki, schronienie i możliwość dalszego działania i rozwoju.
Drugą częścią koncertu zawładnęły przedstawicielki młodego pokolenia, tegoroczne maturzystki: Ula Chocyk, wcielająca się w postać Zuli Pogorzelskiej i utalentowana skrzypaczka Martyna Waszczuk. Obie działają w Centrum Kultury w Żyrardowie, gdzie pod kierunkiem Macieja Klocińskiego przygotowały fascynujące widowisko muzyczne Ula to Zula.
Maciej Klociński, laureat Złotego Liścia Retro X OFPR’2013, autor scenariusza i reżyser spektaklu, dał się już poznać bywalcom Domu Sztuki, występując tu kilkakrotnie jako wokalista i akompaniator. Z racji swych zainteresowań stał się wybitnym znawcą i popularyzatorem okresu dwudziestolecia międzywojennego, prowadzi o tej tematyce cykliczne programy w Radiu Fama i w telewizji Żyrardowskiej. Okres ten był także przedmiotem jego badań naukowych, których wyniki przedstawił zarówno w pracy licencjackiej jak i magisterskiej, a kilka dni temu obronił z tego zakresu pracę doktorską. Gratulujemy, panie doktorze!
Maciej nie tylko interesująco przedstawił życiorys i artystyczny dorobek Zuli Pogorzelskiej, ale wzbogacił program jej archiwalnymi nagraniami, które kolekcjonuje.
Widowisko zostało z aplauzem przyjęte przez ursynowską publiczność i jest nominowane do tegorocznego Złotego Liścia Retro. Dodatkową niespodzianką wieczoru był występ zasłużonego piosenkarza i kompozytora Nestora Tadeusza Woźniakowskiego (Złoty Liść Retro’2014). Honorowym gościem uroczystego koncertu był prawnuk Mieczysława, Michał Fogg.
Wszystkich już dziś zapraszamy na otwarcie XX OFPR w sobotę 2 września do Ursynowskiego Centrum Kultury Alternatywy. Szczegółowy Program Festiwalu ogłosimy niebawem.
Fot. Dominik Piworowicz