Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

27°
20°

Coś dla aktywnych mieszkańców... czyli pierwszy MAL na Ursynowie

09-08-2017 21:28 | Autor: Rafał Kos
Wywiad z zastępcą burmistrza Ursynowa Łukaszem Ciołko.

PASSA: Panie Burmistrzu, czym jest MAL i jaką pełni rolę?

ŁUKASZ CIOŁKO: MAL, czyli Miejsce Aktywności Lokalnej, to przyjazna przestrzeń na spotkania, wydarzenia i zajęcia, których gospodarzami, pomysłodawcami oraz uczestnikami są mieszkańcy okolicy, ale organizacyjnie oraz finansowo wspierana przez Urząd Dzielnicy Ursynów. Chciałbym, aby pierwsze na Ursynowie Miejsce Aktywności Lokalnej było pełne akcji, dobrej energii i kreatywności. Aby zachęcało do  realizacji pomysłów, przełamywania barier, integracji międzypokoleniowej.  MAL powinien będzie otwarty na wszystkie grupy wiekowe od  dzieci i młodzieży po dorosłych  i seniorów. MAL ma realizować nowoczesny model polityki społecznej, w którym mieszkańcy nie tylko będą mogli skorzystać z przygotowanej oferty, ale przede wszystkim zostaną włączeni w jej tworzenie i rozwijanie.

Dlaczego MAL powstał akurat na ul. Kłobuckiej?

Rejon ulicy Kłobuckiej to młoda społeczność lokalna, wymagająca działań aktywizujących. W 2015 roku zostały zasiedlone pierwsze bloki komunalne. Jednocześnie w najbliższej okolicy brakuje przyjaznych miejsc, w których mogłaby obywać się sąsiedzka integracja. Jako priorytet postawiliśmy sobie stworzenia dobrych warunków do rozwoju lokalnej społeczności w tej okolicy. Już teraz na Kłobuckiej działają dwa oddziały Biblioteki Publicznej, w tym jeden jest sprofilowany na potrzeby młodzieży szkolnej. Niebawem działalność rozpocznie ognisko wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Dopełnieniem naszych działań jest właśnie MAL.

Powstanie MAL w tym miejscu poprzedził proces konsultacji społecznych. Ogłoszone w czerwcu ubiegłego roku konsultacje miały na celu poznanie oczekiwań mieszkańców w związku z utworzeniem nowego miejsca aktywności lokalnej na mapie Warszawy. Służyły również określeniu charakteru przestrzeni, funkcji i przeznaczenia tego miejsca, a także pozyskaniu informacji, jakiego typu aktywności byłyby najlepiej przyjęte przez lokalną społeczność i na jakim rodzaju działalności ma się opierać funkcjonowanie placówki. Były one adresowane do mieszkańców Osiedla Wyczółki, przede wszystkim osób dorosłych i młodzieży oraz organizacji pozarządowych. Sądzę że proces konsultacji był bardzo potrzeby – a w jego efekcie MAL będzie taki jak chcieli tego mieszkańcy.

Kto będzie organizował funkcjonowanie MAL-u?

Konkurs na prowadzenie MAL wygrały organizacje pozarządowe, które wystartowały w konsorcjum pod nazwą „MAL Kłobucka – łączy nas Ursynów”. Są to: znane w dzielnicy od lat Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” oraz Fundacja Chrześcijańska NEBO.

„SZANSA” prowadzi działania na rzecz dzieci, rodzin, środowisk edukacyjnych i wychowawczych (w tym przedszkoli, szkół). Na co dzień pracuje z młodzieżą i wolontariuszami. W naszej dzielnicy przez ostatnie lata realizowała projekt „Stawiam na rodzinę”, którego główne działania (profilaktyczne, wychowawcze i korekcyjne)  kierowane były do rodzin z małymi dziećmi.

Fundacja Chrześcijańska NEBO ma doświadczenie w prowadzeniu MAL w dzielnicy Wola. Na co dzień pracuje z rodzinami, młodzieżą, realizuje także projekty post penitencjarne.

Obie organizacje pracują już w innym konsorcjum. Budują Lokalny System Wsparcia w dzielnicy Wola. Koncentrują się na pracy z dziećmi przeżywającymi niepowodzenia szkolne, wspierając rodziców i szkoły w radzeniu sobie z trudnościami. Zapobiegają w ten sposób problemom wychowawczym i niedostosowaniu społecznemu.

Miejsce Aktywności Lokalnej przy ul. Kłobuckiej 14 prowadzone będzie przez animatorów z obu tych organizacji. Działania będą projektowali wspólnie ze społecznością lokalną, a do współpracy zaproszą także innych  partnerów z sektora biznesowego, edukacyjnego, sektora pozarządowego. Sądzę, że doświadczenie zdobyte w innych dzielnicach przełoży się na sukces tego działania na Ursynowie.

Na jakim etapie działania jest MAL?

Aktualnie jest w fazie przygotowawczej, następuje wyposażanie lokalu, prace adaptacyjne a osoby zaangażowane w funkcjonowanie MAL rozmawiają z mieszkańcami, rozpoznają ich potrzeby, problemy oraz oczekiwania i układają plan zajęć. Trwają przygotowania  do oficjalnego otwarcia MAL które nastąpi we wrześniu. A do tej pory pracownicy MAL, nie tracąc czasu, poznają sąsiadów i dyskutują. Zgodnie z informacjami, jakie otrzymaliśmy wśród sąsiadów już pojawiają się liderzy, którzy chcą kreować to miejsce. Kilka osób podpisało porozumienia wolontariackie, stale ich przybywa. Nowi wolontariusze są bardzo zaangażowani we wspólne działania. Otrzymaliśmy informację, że jedna osoba rozpoczyna naukę gry w ping-ponga, inna będzie inicjowała naukę gry w szachy, kolejna animuje zajęcia dla najmłodszych. Niedługo startują warsztaty „Tablet dla każdego, dla starszego, średniego i małego”. Do MAL zgłosił się również Pan Włodzimierz, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej, który chce poprowadzić warsztaty decoupage'u. Już za chwilę zawita do MAL kosmetyczka, która poprowadzi warsztaty przeznaczone dla kobiet, ale nie tylko. W pierwszej odsłonie, sąsiedzi w parach będą uczyć się masażu dłoni. W najbliższym czasie w MAL planowane jest posiedzenie  Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego – może kolejne organizacje będą chciały włączyć się w funkcjonowanie tego miejsca. Jak widać MAL jeszcze przed oficjalnym otwarciem jest już miejscem aktywności, a przecież o to chodzi.

Wróć

Inne artykuły

Pierwsza inwestycja programu Mieszkania Plus w Warszawie W Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbyło się spotkanie prasowe dotyczące budowy osiedla Nowe Jeziorki, w ramach programu Mieszkanie Plus. W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi: Grzegorz Muszyński – członek Zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Piotr Sawicki, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Zarząd dzielnicy Ursynów reprezentowali zastępcy burmistrza dzielnicy Ursynów: Piotr Zalewski oraz Antoni Pomianowski.
Bez taryfy ulgowej dla nieuczciwych przewoźników Nieuczciwi przewoźnicy i kierowcy podszywający się pod warszawskie taksówki nie mogą czuć się bezkarnie. Stołeczny ratusz wspólnie ze służbami mundurowymi przeprowadził kolejne kontrole sprawdzające legalność wykonywania przewozu osób. W pierwszym półroczu kontrolerzy sprawdzili 1084 przewoźników.
Żebyśmy nie wylecieli z zakrętu na zbity pysk... Rozmawiamy z Andrzejem Celińskim z Ursynowa, kandydatem SLD na prezydenta Warszawy.
O SOLE MIO czyli „Muzycznego Lata na Ursynowie” ciąg dalszy W niedzielę (15.07) o godz. 19.00 Urząd Dzielnicy Ursynów zaprasza na drugi koncert w ramach tegorocznego „Muzycznego Lata na Ursynowie”.  Plenerowe widowisko koncertowe O SOLE MIO będzie miał miejsce obok Urzędu Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61 – wstęp wolny.