Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Coraz drożej, także dla ursynowskiego samorządu

26-01-2022 21:15 | Autor: red.
Temat warszawskiego portfela po wzrostach cen energii, produktów żywnościowych i w czasie galopującej inflacji poruszyli podczas konferencji prasowej politycy Polska 2050.

Jak wskazano podczas spotkania z dziennikarzami, grudniowa inflacja (8,6%) jest najwyższa od 21 lat – tak dużego tempa podwyżek cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procent. Organizatorzy spotkania prasowego podkreślali, że tak galopująca inflacja odbija się w znaczący sposób na kieszeniach warszawiaków. „Podczas rządów PiS możemy obserwować jak cena oleju rzepakowego wzrasta o 146%, za ziemniaki płacimy 100% więcej, a 79% więcej zapłacimy kupując mąkę pszenną. Od listopada 2015 roku do listopada 2021 roku cena energii wzrosła o 230%. Wzrost cen energii elektrycznej, gazu oraz paliw obija się negatywnie nie tylko na portfelach mieszkańców Warszawy, ale również odczuwają to jednostki samorządowe” - wskazali przedstawiciele Polska 2050. Jako przykład samorządu, który w znacznym stopniu odczuwa skutki ostatnich podwyżek wskazano Dzielnicę Ursynów.

- Jesteśmy jednym z ostatnich państw, które nie otrzymały wypłaty unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wolimy się z Unią kłócić o praworządność, niż uruchomić 58,1 mld euro, które mają zasilić również polski samorząd. Potrzebujemy tych środków jak nigdy dotąd. Dziś samorząd warszawski ogranicza inwestycje, a coraz więcej pieniędzy przeznacza na zakup gazu na ogrzanie czy drożejącą energię. O około 60% wzrosły koszty energii elektrycznej dla placówek oświatowych w Dzielnicy Ursynów w 2021 roku. W tym samym roku Dzielnica Ursynów musiała wydać dodatkowe niecałe 700.000 zł w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz cieplnej. Za te pieniądze można było by zrobić mały remont lub przeznaczyć te pieniądze na podwyżki dla personelu pomocniczego i administracyjnego w ursynowskiej oświacie. Najbardziej jednak szokuje mnie podwyżka cen gazu. Aby ogrzać budynek Urzędu Dzielnicy Ursynów będziemy musieli zapłacić od grudnia 2021 roku 340% więcej za gaz. Te dane pokazują w jak trudnej sytuacji dziś jest warszawski samorząd - powiedział Paweł Lenarczyk radny Dzielnicy Ursynów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA