Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Co warto wiedzieć o grabieniu liści?

06-11-2019 20:45 | Autor: red.
Jesień w pełni, a na terenach zieleni trwa nadal grabienie liści. Warto zostawić chociaż część z nich poprzez utworzenie enklaw, np. w pobliżu drzew i krzewów.

Pamiętajmy, że liście tworzą ściółkę która chłonie wodę, dzięki czemu w glebie pozostanie jej więcej, chronią rośliny przed mrozem, z biegiem czasu rozkładają się oddając substancje odżywcze dla drzew i krzewów, są też źródłem pokarmu dla dużej ilości organizmów żyjących w glebie, tworzą schronienie dla zwierząt – w tym m.in. dla jeży, gdzie ssaki te mają możliwość bezpiecznego przezimowania.

Warto pamiętać, aby wygrabiać liście m.in.: kasztanowców – ponieważ zimują w nich poczwarki szkodnika tych drzew – tj. szrotówka kasztanowcowiaczka, porażone chorobami – w ten sposób ograniczamy rozprzestrzenianie się patogenów na terenach zieleni, oraz pozostające w okolicach ciągów pieszych i ulic – ze względów bezpieczeństwa.

W niektórych enklawach na terenach zieleni Ursynowa nie grabimy liści – są to m.in. tereny: przy krzewach w parkach i na terenach zieleni niezagospodarowanej, w częściach leśnych parków Lasek Brzozowy i Przy Bażantarni, w północnej części Parku im. R. Kozłowskiego (teren dawnych ogródków działkowych).

Jeżeli nie chcemy pozostawić niezgrabionych liści na trawniku – pomyślmy o ich kompostowaniu. Ziemia liściowa doskonale poprawia strukturę gleby.

Jeśli przy okazji jesiennych prac lub też spacerów napotkacie jeże – pamiętajcie o możliwości zgłaszania lokalizacji siedlisk tych uroczych ssaków do Urzędu Dzielnicy Ursynów. Dzięki tym informacjom, ursynowscy urzędnicy będą mogli podejmować decyzje dotyczące bezpieczeństwa jeży, np. poprzez wystąpienie o montaż dodatkowych znaków ostrzegawczych – „Uwaga jeże!”. Aktualnie takie znaki są ustawione m.in. przy następujących ulicach: Herbsta, Surowieckiego, Romera czy Braci Wagów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA