Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Co mamy z funduszy europejskich

15-05-2019 22:00 | Autor: Mirosław Miroński
O funduszach europejskich możemy usłyszeć od czasu do czasu, najczęściej przy okazji jakichś spektakularnych inwestycji finansowanych przy ich udziale. Czasem napotykamy zdawkową informację, że ten czy inny obiekt zbudowano lub wyremontowano dzięki owym funduszom.

Dla większości z nas wiedza na temat unijnych pieniędzy ogranicza się do wyrywkowych wiadomości. Wiemy, że coś takiego istnieje oraz że z przeznaczanych na różne cele zagranicznych środków korzystają głównie szczęśliwcy, których projekty zyskały przychylność europejskich decydentów. Jak jest naprawdę i jaką rolę odgrywają fundusze europejskie, mogliśmy się dowiedzieć podczas ostatniej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) – największej imprezy propagującej samą ideę. Wydarzenie to odbywa się po raz kolejny w całym kraju. W wielu miejscowościach organizowane są spotkania, koncerty, pikniki, kina letnie, pokazy multimedialne etc. Cała akcja zbiega się z 15-leciem naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Dostarcza ona wiedzy na temat funduszy, a także pokazuje, na co je wykorzystano dotychczas oraz na co będą przeznaczane w przyszłości.

Inauguracji Dni Otwartych w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, towarzyszyła konferencja otwierająca Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2019. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego. Szczegóły dofinansowania poszczególnych inwestycji przedstawili: Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, z którego wypowiedzi dowiedzieliśmy się, że od 2004 r. ponad 400 projektów z zakresu kultury, turystyki i rewitalizacji otrzymało dofinansowanie w wysokości 1,3 mld złotych, oraz Sylwia Maksim-Wójcicka, kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Kultury i Rewitalizacji. Przedstawiła fakty, z których wynika, że niemal w każdym miejscu Mazowsza znajdziemy inwestycje zrealizowane z funduszy europejskich. Wskazała też na konkretne obiekty, m. in. odrestaurowane i poddawane odnowie pałace związane z historią Polski.

Konferencję prowadził Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości, który w ciekawym wykładzie przedstawił genezę i historię Święta 1 Maja, a spotkanie zaczęło się od obejrzenia obrazów w Galerii Malarstwa Historycznego.

Wybór Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej jako miejsca inauguracji Dni Otwartych był nieprzypadkowy. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego placówka zrealizowała dwa ważne projekty, poprawiając swą ofertę kulturalną oraz łożąc na rewitalizację i modernizację obiektów Muzeum Niepodległości w Warszawie w szczególności X Pawilonu, XI Pawilonu, Bramy Bielańskiej i dziedzińca. Rola Muzeum jest trudna do przecenienia. Pozwala na udostępnianie kultury i zachowanie dziedzictwa, wzbogacając ofertę wystawienniczą, ale również powiększa stale swoje zasoby w ramach Centralnego Magazynu Zbiorów. Ideą galerii jest prezentowanie zbiorów Muzeum oraz rozszerzanie oferty o nowe dzieła. Każdego roku Muzeum kupuje nowe obrazy, nawiązuje też współpracę z artystami z zagranicy.

Tegoroczna edycja DOFE jest szóstą z kolei. W ostatni weekend beneficjenci (od 10 do 12 maja) otworzyli drzwi dla tysięcy odwiedzających, aby zaprezentować swoje projekty i opowiedzieć o efektach unijnych dofinansowań. Podczas akcji, zainteresowani mogli wejść za darmo lub ze zniżką do najciekawszych miejsc, które zwykle nie są dostępne dla zwiedzających, np. znaleźć się na zapleczu teatru, czy w garderobie dla aktorów, zobaczyć sprzęt ratowniczy lotniska.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA