Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

15°
9°

Chcemy pediatrii w Szpitalu Południowym!

18-10-2017 22:24 | Autor: Bogusław Lasocki (Projekt Ursynów)
Opublikowany w dniu 8 czerwca br. w mediach internetowych apel ursynowianki Katarzyny Kwiecińskiej - Otachel o podpisywanie petycji w sprawie utworzenia oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym na Ursynowie uzyskuje rosnące poparcie mieszkańców. Podczas XL Sesji Rady Dzielnicy Ursynów radni jednogłośnie poparli apel w sprawie oddziału pediatrycznego.

Stanowisko Rady Dzielnicy jest kamieniem milowym w walce ursynowian o oddział dziecięcy. Zgodnie z realizowanym projektem, budowany kosztem ponad 400 mln zł szpital ma być pozbawiony pediatrii w imię racjonalizacji wykorzystania istniejących już w Warszawie szpitalnych miejsc dziecięcych. W praktyce oznacza to, że cała południowa Warszawa - Ursynów, Wilanów, Służew nad Dolinką i powiat piaseczyński z m. in. Konstancinem, Górą Kalwarią i Tarczynem włącznie, byłby obsługiwany przez Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM przy ul. Żwirki i Wigury oraz oddział pediatrii szpitala przy ul. Madalińskiego. To formalnie może słuszne, ale życiowo nieracjonalne rozwiązanie szerzej opisałem w Passie nr 40 (881) z dn. 5.10.2017 r.

Należy w tym momencie wyjaśnić pewne nieporozumienie, pojawiające się w doniesieniach medialnych i sprawiające wrażenie funkcjonowania alternatywy: na Ursynowie będzie albo oddział pediatryczny bez geriatrii albo geriatria, jednak bez oddziału dziecięcego, i wybrania przez decydentów tego drugiego wariantu. Takiego spojrzenia nie należy utrwalać, ponieważ zarówno oddział pediatryczny jak i geriatria są w Szpitalu Południowym niezbędne.

Dlatego też ursynowscy radni zwrócili się do prezydenta m. st. Warszawy z wnioskiem o wystąpienie do ministra zdrowia oraz dyrektora Mazowieckiego Oddziały Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia  o przeprowadzenie ponownej kompleksowej analizy dotyczącej możliwości uruchomienia oddziału dziecięcego w budowanym Szpitalu Południowym.

Stanowisko radnych jest świetnym przykładem reagowania ursynowskich samorządowców na inicjatywy i głosy mieszkańców. Petycja przygotowana i zainicjowana przez Katarzynę Kwiecińską dała ponad 4600 podpisów w wersji elektronicznej i papierowej. Informacje o petycji przekazywali sobie na forach społecznościowych mieszkańcy Ursynowa, włączyły się również wszystkie ursynowskie stowarzyszenia społeczne oraz media lokalne. Podpisane petycje zostały przekazane burmistrzowi Ursynowa podczas ubiegłotygodniowego spotkania z mieszkańcami. Projekt stanowiska Rady z uzasadnieniem, opracowany  przez przewodniczącą Komisji Zdrowia Dzielnicy Ursynów Karolinę Mioduszewską, po emocjonalnej w sensie pozytywnym dyskusji, został jednogłośnie zaakceptowany i przekazany do realizacji przewodniczącemu Rady Dzielnicy Ursynów. Tak dojrzewa społeczeństwo obywatelskie...

Warto zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu swojego stanowiska, "radni ... przyjmują do wiadomości argumenty wskazujące na fakt, iż liczba łóżek pediatrycznych w skali całego Miasta Stołecznego jest wystarczająca, a w ciągu kilkunastu najbliższych lat zapotrzebowanie powinno się jeszcze zmniejszyć, wreszcie - że planowanie usług medycznych powinno opierać się zarówno na analizie potrzeb potencjalnych pacjentów, jak i na określeniu możliwości finansowania usług. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Dzielnicy, w szczególności tych najmłodszych, Radni Dzielnicy Ursynów postulują ponowna analizę sytuacji w ujęciu lokalnym, odzwierciedlającym precyzyjnie obszar oddziaływania Szpitala Południowego, tj. obszar, z którego będą pochodzili wszyscy pacjenci, a także ich potrzeby w zakresie korzystania ze świadczeń medycznych w trybie szpitalnym".

Już po podjęciu przez Radę Dzielnicy tego satysfakcjonującego wszystkich stanowiska, przepełniona radością Katarzyna Kwiecińska na jednym z forów społecznościowych stwierdziła: "Rada wnioskuje o nowe analizy lokalnych potrzeb zdrowotnych Ursynowa i Wilanowa. Rada popiera inicjatywy oddolne zabiegające o pediatrię, czyli naszą petycję! BRAWO MY! To pierwszy ważny krok w kierunku pediatrii na Ursynowie". tak, to pierwszy, ważny krok, ale nie ostatni, jeszcze wiele przed nami. Włączajmy się więc jak najszerzej!...

Wróć

Inne artykuły

XXI BIEG PASSY przed nami! Już w sobotę 29 września odbędzie się kolejny, już 21. Bieg Passy. Jak co roku spotykamy się pod Kopą Cwila, start punktualnie o 12. Obecność obowiązkowa.
Kandydaci na prezydenta Warszawy znów na Ursynowie Początek tygodnia znów zaowocował ważnymi wizytami na Ursynowie. W poniedziałek 17 września swój briefing prasowy realizował kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki w towarzystwie Piotra Guziała. We wtorek 18 września gościliśmy konkurencyjnego kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.
Nasz Ursynów i Otwarty Ursynów poparli Jacka Wojciechowicza - oświadczenie W dniu 16 września jako Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Ursynów + Otwarty Ursynów ogłosiliśmy swoją decyzję dotyczącą wyborów na Prezydenta Warszawy i do Rady Warszawy.
Mocne otwarcie sezonu artystycznego na Ursynowie Początek września był na Ursynowie wyjątkowy dla miłośników kultury. Dzielnica zaprosiła mieszkańców na tradycyjny cykl wydarzeń w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019.