Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

31°
14°

Chcemy pediatrii w Szpitalu Południowym!

18-10-2017 22:24 | Autor: Bogusław Lasocki (Projekt Ursynów)
Opublikowany w dniu 8 czerwca br. w mediach internetowych apel ursynowianki Katarzyny Kwiecińskiej - Otachel o podpisywanie petycji w sprawie utworzenia oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym na Ursynowie uzyskuje rosnące poparcie mieszkańców. Podczas XL Sesji Rady Dzielnicy Ursynów radni jednogłośnie poparli apel w sprawie oddziału pediatrycznego.

Stanowisko Rady Dzielnicy jest kamieniem milowym w walce ursynowian o oddział dziecięcy. Zgodnie z realizowanym projektem, budowany kosztem ponad 400 mln zł szpital ma być pozbawiony pediatrii w imię racjonalizacji wykorzystania istniejących już w Warszawie szpitalnych miejsc dziecięcych. W praktyce oznacza to, że cała południowa Warszawa - Ursynów, Wilanów, Służew nad Dolinką i powiat piaseczyński z m. in. Konstancinem, Górą Kalwarią i Tarczynem włącznie, byłby obsługiwany przez Dziecięcy Szpital Kliniczny WUM przy ul. Żwirki i Wigury oraz oddział pediatrii szpitala przy ul. Madalińskiego. To formalnie może słuszne, ale życiowo nieracjonalne rozwiązanie szerzej opisałem w Passie nr 40 (881) z dn. 5.10.2017 r.

Należy w tym momencie wyjaśnić pewne nieporozumienie, pojawiające się w doniesieniach medialnych i sprawiające wrażenie funkcjonowania alternatywy: na Ursynowie będzie albo oddział pediatryczny bez geriatrii albo geriatria, jednak bez oddziału dziecięcego, i wybrania przez decydentów tego drugiego wariantu. Takiego spojrzenia nie należy utrwalać, ponieważ zarówno oddział pediatryczny jak i geriatria są w Szpitalu Południowym niezbędne.

Dlatego też ursynowscy radni zwrócili się do prezydenta m. st. Warszawy z wnioskiem o wystąpienie do ministra zdrowia oraz dyrektora Mazowieckiego Oddziały Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia  o przeprowadzenie ponownej kompleksowej analizy dotyczącej możliwości uruchomienia oddziału dziecięcego w budowanym Szpitalu Południowym.

Stanowisko radnych jest świetnym przykładem reagowania ursynowskich samorządowców na inicjatywy i głosy mieszkańców. Petycja przygotowana i zainicjowana przez Katarzynę Kwiecińską dała ponad 4600 podpisów w wersji elektronicznej i papierowej. Informacje o petycji przekazywali sobie na forach społecznościowych mieszkańcy Ursynowa, włączyły się również wszystkie ursynowskie stowarzyszenia społeczne oraz media lokalne. Podpisane petycje zostały przekazane burmistrzowi Ursynowa podczas ubiegłotygodniowego spotkania z mieszkańcami. Projekt stanowiska Rady z uzasadnieniem, opracowany  przez przewodniczącą Komisji Zdrowia Dzielnicy Ursynów Karolinę Mioduszewską, po emocjonalnej w sensie pozytywnym dyskusji, został jednogłośnie zaakceptowany i przekazany do realizacji przewodniczącemu Rady Dzielnicy Ursynów. Tak dojrzewa społeczeństwo obywatelskie...

Warto zwrócić uwagę, że w uzasadnieniu swojego stanowiska, "radni ... przyjmują do wiadomości argumenty wskazujące na fakt, iż liczba łóżek pediatrycznych w skali całego Miasta Stołecznego jest wystarczająca, a w ciągu kilkunastu najbliższych lat zapotrzebowanie powinno się jeszcze zmniejszyć, wreszcie - że planowanie usług medycznych powinno opierać się zarówno na analizie potrzeb potencjalnych pacjentów, jak i na określeniu możliwości finansowania usług. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Dzielnicy, w szczególności tych najmłodszych, Radni Dzielnicy Ursynów postulują ponowna analizę sytuacji w ujęciu lokalnym, odzwierciedlającym precyzyjnie obszar oddziaływania Szpitala Południowego, tj. obszar, z którego będą pochodzili wszyscy pacjenci, a także ich potrzeby w zakresie korzystania ze świadczeń medycznych w trybie szpitalnym".

Już po podjęciu przez Radę Dzielnicy tego satysfakcjonującego wszystkich stanowiska, przepełniona radością Katarzyna Kwiecińska na jednym z forów społecznościowych stwierdziła: "Rada wnioskuje o nowe analizy lokalnych potrzeb zdrowotnych Ursynowa i Wilanowa. Rada popiera inicjatywy oddolne zabiegające o pediatrię, czyli naszą petycję! BRAWO MY! To pierwszy ważny krok w kierunku pediatrii na Ursynowie". tak, to pierwszy, ważny krok, ale nie ostatni, jeszcze wiele przed nami. Włączajmy się więc jak najszerzej!...

Wróć

Inne artykuły

Mundial 2018 pod Kopą Cwila Na cześć Krychowiaka wszyscy hip-hip-huuurrra! – nawoływał spiker po zakończonej transmisji meczu z Senegalem. Kibice podjęli wyzwanie, jednak nie było słychać wielkiego entuzjazmu. Przecież ten zdawałoby się prosty mecz został przegrany.
MAL już działa!! W sobotę 16 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Zielonym Ursynowie przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.
Nowa parkowa alejka Mieszkańcy Ursynowa Północnego, zwłaszcza ci z okolic Puszczyka, Pięciolinii i Wiolinowej, mają kolejny powód do dumy. Na terenie zielonym, znajdującym się pomiędzy tymi ulicami, powstała zupełnie nowa, parkowa alejka – wykonana w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego.
Głosujmy na projekty BP jak najszybciej! Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.