Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Budżet Partycypacyjny – nieustanne źródło inspiracji

09-05-2018 22:30 | Autor: red.
Burmistrz Ursynowa Robert Kempa pełen entuzjazmu.

PASSA: Panie Burmistrzu, znamy już wyniki weryfikacji pomysłów mieszkańców. Jak Ursynów wygląda na tle innych dzielnic?

ROBERT KEMPA: Bardzo dobrze, jesteśmy w absolutnej czołówce pod każdym względem. Kwota wydzielona na realizację ursynowskich pomysłów mieszkańców – czyli 6 500 000 zł – jest co do wysokości drugą po bielańskiej w całej stolicy. Przez pierwsze cztery edycje na Mokotowie składano najwięcej wniosków. W tym roku to na Ursynowie zgłoszono rekordową liczbę 273 projektów. Mamy 76% pozytywnie ocenionych wniosków. Jest to najwyższy współczynnik w historii ursynowskiej partycypacji. To zasługa współpracy projektodawców z pracownikami oceniającymi pomysły. Cieszę się z każdego uzgodnionego wniosku. Teraz kolej na czerwcowe głosowanie. W ubiegłym roku byliśmy jedną z kilku dzielnic, w których odnotowano wzrost liczby głosujących – blisko 1 500 osób więcej niż rok wcześniej. Warto pamiętać, że głosować może każdy, bez względu na wiek, a więc nawet dzieci. Przypominam, że można głosować internetowo lub tradycyjnie wypełniając papierową kartę.

A spośród jakich projektów będzie można wybierać?

Jest sporo projektów dotyczących zieleni miejskiej i ochrony środowiska, edukacji, sportu, kultury, zagospodarowania przestrzeni publicznej i komunikacji. Dzięki dużej liczbie ciekawych projektów na liście mieszkańcy mogą znaleźć coś interesującego, co warto poprzeć w głosowaniu.

Czy są projekty, które się powtarzają?

Tak, są nimi doświetlenia przejść dla pieszych. Co roku mieszkańcy chętnie oddają na nie swoje głosy, a my chętnie tego typu projekty realizujemy, tym bardziej, że zapoczątkował je sam Urząd. Pierwsze doświetlenia, jeszcze poza Budżetem Partycypacyjnym, wykonała Dzielnica w 2015 roku na przejściach przy ulicach: Jeżewskiego oraz Przy Bażantarni. Potem, w każdej kolejnej edycji BP wygrywały doświetlenia. W tym roku też jest kilka „doświetleniowych” projektów. Warto podkreślić, że nie wszystkie partycypacyjne pomysły można wykonać – ze względu na ograniczenia, jakie stawia przed nami Regulamin. Wszystkie projekty są dla nas ważne do tego stopnia, że realizujemy je poza Budżetem Partycypacyjnym, jeśli dysponujemy potrzebnymi środkami. To dla nas źródło inspiracji do skutecznego działania, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców Ursynowa.

O jakich inspirujących pomysłach pan mówi?

Chociażby autobus linii 239 na Krasnowolę. Zarząd Transportu Miejskiego w 2016 roku negatywnie zweryfikował ten pomysł, ale w 2018 roku dzięki determinacji mieszkańców i zarządu Dzielnicy udało się jednak uruchomić połączenie, na które wszyscy czekali kilkadziesiąt lat. W ubiegłym roku częściowo wykonaliśmy projekt „Słoneczny Jar”, który nie wygrał w głosowaniu. Zamontowaliśmy drogowskazy ułatwiające dojście ze stacji metra Stokłosy do Centrum Onkologii. Wielu mieszkańców zwracało się do nas z tą prośbą. W przyszłym tygodniu będziemy naklejać na schody ursynowskich szkół na Zielonym Ursynowie i na Ursynowie Południowym naklejki z instrukcją jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ten projekt „Schody Bezpieczeństwa” wygrał w dwóch obszarach, ale planujemy okleić także schody w szkołach w obszarze Ursynowa Północnego. Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. Ale to nie wszystko. Kontynuujemy też bezpłatne seanse filmowe dla dzieci. Ten projekt z wielkim powodzeniem realizowaliśmy w ubiegłym roku i teraz ponownie będzie można na niego zagłosować w drugiej połowie czerwca. Są też inne wydarzenia na stałe wpisane do dzielnicowego kalendarza, które mieszkańcy bardzo cenią, ale chcą mieć większy udział w ich realizacji, np. kino letnie czy muzyczne lato. Wśród projektów dopuszczonych do głosowania są też plenerowe koncerty.

W tym roku będziemy mogli wybierać spośród 164 projektów, ale nie jest to ostateczna liczba?

Tak, do soboty 12 maja czekamy na wnioski o ponowną weryfikację. Każdy projektodawca może odwołać się od negatywnego wyniku weryfikacji. Mamy 52 projekty, które nie przeszły weryfikacji szczegółowej, 14 z nich oceniły jednostki miejskie: Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego. Wszystkie wnioski o ponowną weryfikację zostaną przekazane do zaopiniowania ursynowskiemu Zespołowi ds. Budżetu Partycypacyjnego. Ostateczne wyniki weryfikacji poznamy najpóźniej 25 maja, a głosować będziemy mogli od 15 do 30 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach do skrzynek pocztowych ursynowian trafią broszury z informacją o wszystkich projektach oraz o tym jak głosować. Zapraszam do lektury i głosowania, bo w ten sposób można zadecydować, na co wydamy publiczne środki.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.