Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

15°
9°

Budżet Partycypacyjny – nieustanne źródło inspiracji

09-05-2018 22:30 | Autor: red.
Burmistrz Ursynowa Robert Kempa pełen entuzjazmu.

PASSA: Panie Burmistrzu, znamy już wyniki weryfikacji pomysłów mieszkańców. Jak Ursynów wygląda na tle innych dzielnic?

ROBERT KEMPA: Bardzo dobrze, jesteśmy w absolutnej czołówce pod każdym względem. Kwota wydzielona na realizację ursynowskich pomysłów mieszkańców – czyli 6 500 000 zł – jest co do wysokości drugą po bielańskiej w całej stolicy. Przez pierwsze cztery edycje na Mokotowie składano najwięcej wniosków. W tym roku to na Ursynowie zgłoszono rekordową liczbę 273 projektów. Mamy 76% pozytywnie ocenionych wniosków. Jest to najwyższy współczynnik w historii ursynowskiej partycypacji. To zasługa współpracy projektodawców z pracownikami oceniającymi pomysły. Cieszę się z każdego uzgodnionego wniosku. Teraz kolej na czerwcowe głosowanie. W ubiegłym roku byliśmy jedną z kilku dzielnic, w których odnotowano wzrost liczby głosujących – blisko 1 500 osób więcej niż rok wcześniej. Warto pamiętać, że głosować może każdy, bez względu na wiek, a więc nawet dzieci. Przypominam, że można głosować internetowo lub tradycyjnie wypełniając papierową kartę.

A spośród jakich projektów będzie można wybierać?

Jest sporo projektów dotyczących zieleni miejskiej i ochrony środowiska, edukacji, sportu, kultury, zagospodarowania przestrzeni publicznej i komunikacji. Dzięki dużej liczbie ciekawych projektów na liście mieszkańcy mogą znaleźć coś interesującego, co warto poprzeć w głosowaniu.

Czy są projekty, które się powtarzają?

Tak, są nimi doświetlenia przejść dla pieszych. Co roku mieszkańcy chętnie oddają na nie swoje głosy, a my chętnie tego typu projekty realizujemy, tym bardziej, że zapoczątkował je sam Urząd. Pierwsze doświetlenia, jeszcze poza Budżetem Partycypacyjnym, wykonała Dzielnica w 2015 roku na przejściach przy ulicach: Jeżewskiego oraz Przy Bażantarni. Potem, w każdej kolejnej edycji BP wygrywały doświetlenia. W tym roku też jest kilka „doświetleniowych” projektów. Warto podkreślić, że nie wszystkie partycypacyjne pomysły można wykonać – ze względu na ograniczenia, jakie stawia przed nami Regulamin. Wszystkie projekty są dla nas ważne do tego stopnia, że realizujemy je poza Budżetem Partycypacyjnym, jeśli dysponujemy potrzebnymi środkami. To dla nas źródło inspiracji do skutecznego działania, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców Ursynowa.

O jakich inspirujących pomysłach pan mówi?

Chociażby autobus linii 239 na Krasnowolę. Zarząd Transportu Miejskiego w 2016 roku negatywnie zweryfikował ten pomysł, ale w 2018 roku dzięki determinacji mieszkańców i zarządu Dzielnicy udało się jednak uruchomić połączenie, na które wszyscy czekali kilkadziesiąt lat. W ubiegłym roku częściowo wykonaliśmy projekt „Słoneczny Jar”, który nie wygrał w głosowaniu. Zamontowaliśmy drogowskazy ułatwiające dojście ze stacji metra Stokłosy do Centrum Onkologii. Wielu mieszkańców zwracało się do nas z tą prośbą. W przyszłym tygodniu będziemy naklejać na schody ursynowskich szkół na Zielonym Ursynowie i na Ursynowie Południowym naklejki z instrukcją jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ten projekt „Schody Bezpieczeństwa” wygrał w dwóch obszarach, ale planujemy okleić także schody w szkołach w obszarze Ursynowa Północnego. Bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne. Ale to nie wszystko. Kontynuujemy też bezpłatne seanse filmowe dla dzieci. Ten projekt z wielkim powodzeniem realizowaliśmy w ubiegłym roku i teraz ponownie będzie można na niego zagłosować w drugiej połowie czerwca. Są też inne wydarzenia na stałe wpisane do dzielnicowego kalendarza, które mieszkańcy bardzo cenią, ale chcą mieć większy udział w ich realizacji, np. kino letnie czy muzyczne lato. Wśród projektów dopuszczonych do głosowania są też plenerowe koncerty.

W tym roku będziemy mogli wybierać spośród 164 projektów, ale nie jest to ostateczna liczba?

Tak, do soboty 12 maja czekamy na wnioski o ponowną weryfikację. Każdy projektodawca może odwołać się od negatywnego wyniku weryfikacji. Mamy 52 projekty, które nie przeszły weryfikacji szczegółowej, 14 z nich oceniły jednostki miejskie: Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Transportu Miejskiego. Wszystkie wnioski o ponowną weryfikację zostaną przekazane do zaopiniowania ursynowskiemu Zespołowi ds. Budżetu Partycypacyjnego. Ostateczne wyniki weryfikacji poznamy najpóźniej 25 maja, a głosować będziemy mogli od 15 do 30 czerwca. Podobnie jak w ubiegłych latach do skrzynek pocztowych ursynowian trafią broszury z informacją o wszystkich projektach oraz o tym jak głosować. Zapraszam do lektury i głosowania, bo w ten sposób można zadecydować, na co wydamy publiczne środki.

Wróć

Inne artykuły

XXI BIEG PASSY przed nami! Już w sobotę 29 września odbędzie się kolejny, już 21. Bieg Passy. Jak co roku spotykamy się pod Kopą Cwila, start punktualnie o 12. Obecność obowiązkowa.
Kandydaci na prezydenta Warszawy znów na Ursynowie Początek tygodnia znów zaowocował ważnymi wizytami na Ursynowie. W poniedziałek 17 września swój briefing prasowy realizował kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki w towarzystwie Piotra Guziała. We wtorek 18 września gościliśmy konkurencyjnego kandydata na prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.
Nasz Ursynów i Otwarty Ursynów poparli Jacka Wojciechowicza - oświadczenie W dniu 16 września jako Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Ursynów + Otwarty Ursynów ogłosiliśmy swoją decyzję dotyczącą wyborów na Prezydenta Warszawy i do Rady Warszawy.
Mocne otwarcie sezonu artystycznego na Ursynowie Początek września był na Ursynowie wyjątkowy dla miłośników kultury. Dzielnica zaprosiła mieszkańców na tradycyjny cykl wydarzeń w ramach Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019.