PASSA: Panie Burmistrzu, mieszkańcy Ursynowa nie mogą się już doczekać Domu Kultury przy Kajakowej. Kiedy wreszcie powstanie?
ŁUKASZ CIOŁKO: Jesteśmy na ostatniej prostej. Prace budowlane jeszcze trwają i zakończą się w grudniu. To dłużej niż pierwotnie planowaliśmy, ponieważ już w trakcie budowy zaproponowaliśmy dodatkowe zmiany, które podniosą funkcjonalność samego budynku i z pewnością poprawią jakość odbioru przedsięwzięć kulturalnych. Równolegle do ostatnich prac na budowie rozpoczynamy formalną procedurę utworzenia instytucji kultury. Zarząd Dzielnicy Ursynów właśnie zainicjował ten proces. Zanim projekt uchwały powołującej do życia dom kultury trafi pod obrady Rady Miasta Stołecznego Warszawy, będą nad nim pracować także radni ursynowscy. Liczymy na to, że ta procedura zakończy się w tym roku. To umożliwi precyzyjne zaprojektowanie potrzeb nowego domu kultury w budżecie na rok 2017.
A kiedy poznamy kierownictwo ?
Po zakończeniu budowy i po utworzeniu instytucji kultury. Wspomnę tylko, że powoływanie dyrektorów samorządowych instytucji kulturalnych należy do kompetencji prezydenta Warszawy.
Jaką funkcje będzie spełniał dom kultury przy ul. Kajakowej ? Czy życie kulturalne dzielnicy przeniesie się teraz na Zielony Ursynów?
Placówka przy ul. Kajakowej ma przede wszystkim zapewnić wygodny dostęp do kultury dla mieszkańców Zielonego Ursynowa. Chodzi tu zarówno o koncerty, spektakle czy wystawy, jak również warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach edukacji kulturalnej. Oczywiście, jest szansa, że nowy dom kultury będzie odwiedzany także przez mieszkańców Wysokiego Ursynowa. Mam nadzieję, że ciekawy i ambitny repertuar i program zajęć pozwolą zniwelować niedogodności wynikające z odległości. Z myślą o zaspokojeniu potrzeb kulturalnych pozostałych części Ursynowa rozpoczynamy niebawem budowę Centrum Kultury na działce przy ul. Indiry Gandhi za ratuszem. Obecnie trwają niezbędne prace w zakresie modyfikacji dokumentacji projektowej, ponieważ projekt powstał jeszcze w 2009 roku. Następnie ogłosimy przetarg na budowę, a same prace budowlane powinny zakończyć się w 2018 r.
Budujecie dwa domy kultury, a do tej pory mieszkańcy Ursynowa radzili sobie bez nich...
O potrzebie budowy domów kultury mówi się od bardzo dawna. Były nawet projekty, plany budowy. Niestety, z różnych przyczyn zawsze odkładano je na później. Obecny zarząd za jeden ze swoich priorytetów uznał zdobycie finansowania i zakończenie z sukcesem tych planów. Wybudowanie długo oczekiwanych domów kultury będzie niewątpliwie trwałą wizytówką tego zarządu.