Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Brylant z Kamyka

27-09-2017 21:41 | Autor: Wojciech Dąbrowski
We wtorek, 26 września odbyło się w Ursynotece przy ulicy Barwnej uroczyste wręczenie nagród i stypendiów ufundowanych przez działającą na Ursynowie Fundację Arkona. Tegoroczna nagroda literacka im. Jarosława Zielińskiego – Złota Róża, przyznana już po raz czwarty, przypadła Annie Marii Musz za tomik poetycki Lot nad miastem, uhonorowano także pośmiertnie młodziutką poetkę Ewę Adamską (o czym informowałem w lipcowej Passie, nr 28).

Stypendia literackie na rok szkolny 2017/2018 dla debiutujących młodych poetów Kapituła przyznała Anicie Róg z Mielca, Gabrieli Swatek z Wojsławic i Marcinowi Dominikowi Molskiemu. Ten ostatni jest uczniem klasy maturalnej ursynowskiego LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, więc o nim napisać chcę szerzej.

Młody poeta przedstawia się na Facebooku jako kompozytor i pianista. I nie są to czcze przechwałki. To prawdziwy talent i artystyczna dusza. Gra na fortepianie od siódmego roku życia, na skrzypcach niewiele krócej. Jest miłośnikiem poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej. Gra muzykę klasyczną i barokową.

W kwietniu na VI Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada zdobył I miejsce za wykonanie piosenki Kometa Jaromira Nohavicy. Ukończył ursynowskie gimnazjum nr 91 im. Stanisława Staszica przy ul. Kajakowej, będąc jednocześnie uczniem Szkoły Muzycznej przy ul. Miodowej. Grał na skrzypcach w Młodzieżowym Zespole Kameralnym Arcato. Grał własne kompozycje ze szkolnym kwartetem smyczkowym, brał udział w Uczniowskim Forum Muzycznym, kilkakrotnie wystąpił w Galerii Bardów w żoliborskiej La Boheme i w koncertach młodych talentów, ma nawet za sobą występ w Filharmonii Narodowej w koncercie Z orkiestrą przez świat.

W piaseczyńskim Centrum Kultury wystąpił w ubiegłym roku w koncercie charytatywnym, a ostatnio we wrześniowym koncercie piosenek Marka Grechuty Ocalić od zapomnienia.

To on skomponował utwór Chaconne 25 (nagrany na płytę) na jubileusz 25-lecia Kamyka i wystąpił z nim podczas ubiegłorocznej Kamykowej Mieszanki Artystycznej. Nic dziwnego, że wybiera się na studia na Wydziale Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mimo niewątpliwych sukcesów, woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Jest skromny. Jako harcerz, co jest mi szczególnie bliskie, przestrzega harcerskich zasad, wyznaje harcerskie ideały. Jego motto brzmi: Kariera i sukces nie są miarą wielkości. Miarą wielkości jest służba.

Ursynów i Kamyk może być dumny z takiego ucznia. Gratulacje należą się przede wszystkim Rodzicom, ale także wychowawcom i nauczycielom gimnazjum, liceum i szkoły muzycznej, za to, że potrafią docenić, pielęgnują i dbają o rozwój takiego talentu. Kamyk od lat jest kuźnią młodych talentów, o czym z dumą mówiła obecna przy wręczaniu stypendium, dyrektorka LXX LO, Anna Szumiec-Mitera. Młodemu poecie nie szczędził także słów uznania Przewodniczący Kapituły, Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny pisma Poezja dzisiaj.

Podziękowania należą się także Fundacji Arkona, że taki skarb potrafiła odnaleźć, zauważyła  i uhonorowała. A Marcinowi życzymy dalszych sukcesów.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA