Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-3°
-8°

Brylant z Kamyka

27-09-2017 21:41 | Autor: Wojciech Dąbrowski
We wtorek, 26 września odbyło się w Ursynotece przy ulicy Barwnej uroczyste wręczenie nagród i stypendiów ufundowanych przez działającą na Ursynowie Fundację Arkona. Tegoroczna nagroda literacka im. Jarosława Zielińskiego – Złota Róża, przyznana już po raz czwarty, przypadła Annie Marii Musz za tomik poetycki Lot nad miastem, uhonorowano także pośmiertnie młodziutką poetkę Ewę Adamską (o czym informowałem w lipcowej Passie, nr 28).

Stypendia literackie na rok szkolny 2017/2018 dla debiutujących młodych poetów Kapituła przyznała Anicie Róg z Mielca, Gabrieli Swatek z Wojsławic i Marcinowi Dominikowi Molskiemu. Ten ostatni jest uczniem klasy maturalnej ursynowskiego LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, więc o nim napisać chcę szerzej.

Młody poeta przedstawia się na Facebooku jako kompozytor i pianista. I nie są to czcze przechwałki. To prawdziwy talent i artystyczna dusza. Gra na fortepianie od siódmego roku życia, na skrzypcach niewiele krócej. Jest miłośnikiem poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej. Gra muzykę klasyczną i barokową.

W kwietniu na VI Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada zdobył I miejsce za wykonanie piosenki Kometa Jaromira Nohavicy. Ukończył ursynowskie gimnazjum nr 91 im. Stanisława Staszica przy ul. Kajakowej, będąc jednocześnie uczniem Szkoły Muzycznej przy ul. Miodowej. Grał na skrzypcach w Młodzieżowym Zespole Kameralnym Arcato. Grał własne kompozycje ze szkolnym kwartetem smyczkowym, brał udział w Uczniowskim Forum Muzycznym, kilkakrotnie wystąpił w Galerii Bardów w żoliborskiej La Boheme i w koncertach młodych talentów, ma nawet za sobą występ w Filharmonii Narodowej w koncercie Z orkiestrą przez świat.

W piaseczyńskim Centrum Kultury wystąpił w ubiegłym roku w koncercie charytatywnym, a ostatnio we wrześniowym koncercie piosenek Marka Grechuty Ocalić od zapomnienia.

To on skomponował utwór Chaconne 25 (nagrany na płytę) na jubileusz 25-lecia Kamyka i wystąpił z nim podczas ubiegłorocznej Kamykowej Mieszanki Artystycznej. Nic dziwnego, że wybiera się na studia na Wydziale Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mimo niewątpliwych sukcesów, woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Jest skromny. Jako harcerz, co jest mi szczególnie bliskie, przestrzega harcerskich zasad, wyznaje harcerskie ideały. Jego motto brzmi: Kariera i sukces nie są miarą wielkości. Miarą wielkości jest służba.

Ursynów i Kamyk może być dumny z takiego ucznia. Gratulacje należą się przede wszystkim Rodzicom, ale także wychowawcom i nauczycielom gimnazjum, liceum i szkoły muzycznej, za to, że potrafią docenić, pielęgnują i dbają o rozwój takiego talentu. Kamyk od lat jest kuźnią młodych talentów, o czym z dumą mówiła obecna przy wręczaniu stypendium, dyrektorka LXX LO, Anna Szumiec-Mitera. Młodemu poecie nie szczędził także słów uznania Przewodniczący Kapituły, Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny pisma Poezja dzisiaj.

Podziękowania należą się także Fundacji Arkona, że taki skarb potrafiła odnaleźć, zauważyła  i uhonorowała. A Marcinowi życzymy dalszych sukcesów.

Wróć

Inne artykuły

Znalezisko podczas prac budowlanych Realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów modernizacja najstarszej szkoły na Ursynowie - dawnej „Tysiąclatki”, a dzisiejszej SP nr 100 przy ul. Tanecznej, stanowi największą oświatową inwestycję samorządową na Zielonym Ursynowie. Właśnie rozpoczęto kolejny etap modernizacji - budowę części sportowej szkoły.
Na Pięciolinii 2 wszystko idzie jak z nut Po 40 latach zamieszkiwania w jednym z pierwszych budynków Wysokiego Ursynowa Komitet Domowy załatwił wszystko, co tylko było do załatwienia.
Nowy plac zabaw w Powsinie Park Kultury w Powsinie jest sukcesywnie rewitalizowany. Po modernizacji kortów tenisowych i kompleksowym wyposażeniu parku w elementy małej architektury nadszedł czas na odnowę placu zabaw.
Czy aleja KEN stanie na czerwonym? To już pewne. Zarząd Dróg Miejskich planuje do końca 2018 roku postawić sygnalizację świetlną na każdym przejściu alei KEN. Teoretycznie, na całej długości głównej arterii Ursynowa ma stać się bezpieczniej. Jednak czy pomyślano o konsekwencjach komunikacyjnych tej decyzji?