Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

14°
11°

Brylant z Kamyka

27-09-2017 21:41 | Autor: Wojciech Dąbrowski
We wtorek, 26 września odbyło się w Ursynotece przy ulicy Barwnej uroczyste wręczenie nagród i stypendiów ufundowanych przez działającą na Ursynowie Fundację Arkona. Tegoroczna nagroda literacka im. Jarosława Zielińskiego – Złota Róża, przyznana już po raz czwarty, przypadła Annie Marii Musz za tomik poetycki Lot nad miastem, uhonorowano także pośmiertnie młodziutką poetkę Ewę Adamską (o czym informowałem w lipcowej Passie, nr 28).

Stypendia literackie na rok szkolny 2017/2018 dla debiutujących młodych poetów Kapituła przyznała Anicie Róg z Mielca, Gabrieli Swatek z Wojsławic i Marcinowi Dominikowi Molskiemu. Ten ostatni jest uczniem klasy maturalnej ursynowskiego LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, więc o nim napisać chcę szerzej.

Młody poeta przedstawia się na Facebooku jako kompozytor i pianista. I nie są to czcze przechwałki. To prawdziwy talent i artystyczna dusza. Gra na fortepianie od siódmego roku życia, na skrzypcach niewiele krócej. Jest miłośnikiem poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej. Gra muzykę klasyczną i barokową.

W kwietniu na VI Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada zdobył I miejsce za wykonanie piosenki Kometa Jaromira Nohavicy. Ukończył ursynowskie gimnazjum nr 91 im. Stanisława Staszica przy ul. Kajakowej, będąc jednocześnie uczniem Szkoły Muzycznej przy ul. Miodowej. Grał na skrzypcach w Młodzieżowym Zespole Kameralnym Arcato. Grał własne kompozycje ze szkolnym kwartetem smyczkowym, brał udział w Uczniowskim Forum Muzycznym, kilkakrotnie wystąpił w Galerii Bardów w żoliborskiej La Boheme i w koncertach młodych talentów, ma nawet za sobą występ w Filharmonii Narodowej w koncercie Z orkiestrą przez świat.

W piaseczyńskim Centrum Kultury wystąpił w ubiegłym roku w koncercie charytatywnym, a ostatnio we wrześniowym koncercie piosenek Marka Grechuty Ocalić od zapomnienia.

To on skomponował utwór Chaconne 25 (nagrany na płytę) na jubileusz 25-lecia Kamyka i wystąpił z nim podczas ubiegłorocznej Kamykowej Mieszanki Artystycznej. Nic dziwnego, że wybiera się na studia na Wydziale Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mimo niewątpliwych sukcesów, woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Jest skromny. Jako harcerz, co jest mi szczególnie bliskie, przestrzega harcerskich zasad, wyznaje harcerskie ideały. Jego motto brzmi: Kariera i sukces nie są miarą wielkości. Miarą wielkości jest służba.

Ursynów i Kamyk może być dumny z takiego ucznia. Gratulacje należą się przede wszystkim Rodzicom, ale także wychowawcom i nauczycielom gimnazjum, liceum i szkoły muzycznej, za to, że potrafią docenić, pielęgnują i dbają o rozwój takiego talentu. Kamyk od lat jest kuźnią młodych talentów, o czym z dumą mówiła obecna przy wręczaniu stypendium, dyrektorka LXX LO, Anna Szumiec-Mitera. Młodemu poecie nie szczędził także słów uznania Przewodniczący Kapituły, Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny pisma Poezja dzisiaj.

Podziękowania należą się także Fundacji Arkona, że taki skarb potrafiła odnaleźć, zauważyła  i uhonorowała. A Marcinowi życzymy dalszych sukcesów.

Wróć

Inne artykuły

Jaki będzie nowy Dzielnicowy Ośrodek Kultury? Rozmawiamy z Beatą Rusinowską, nowym dyrektorem DOK Ursynów przy Kajakowej.
Konkurs architektoniczny na kompleks oświatowy przy ul. Zaruby rozstrzygnięty Wiadomo jak będzie wyglądała szkoła podstawowa i przedszkole przy ul. Zaruby na Ursynowie. W środę (18 października) ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję tego kompleksu oświatowego.
Jaki budżet w 2018? Na sesji Rady Dzielnicy Ursynów we wtorek 17 października poznaliśmy szczegóły dotyczące budżetu dzielnicowego na przyszły rok. Wydatki budżetu ujęte w przedstawionym projekcie wynoszą ogółem 465,3 mln, tj. najwięcej w historii Ursynowa. Jest to o ponad 137 mln więcej niż w 2015 roku, czyli na początku obecnej kadencji.
Chcemy pediatrii w Szpitalu Południowym! Opublikowany w dniu 8 czerwca br. w mediach internetowych apel ursynowianki Katarzyny Kwiecińskiej - Otachel o podpisywanie petycji w sprawie utworzenia oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym na Ursynowie uzyskuje rosnące poparcie mieszkańców. Podczas XL Sesji Rady Dzielnicy Ursynów radni jednogłośnie poparli apel w sprawie oddziału pediatrycznego.