Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

19°
11°

Brylant z Kamyka

27-09-2017 21:41 | Autor: Wojciech Dąbrowski
We wtorek, 26 września odbyło się w Ursynotece przy ulicy Barwnej uroczyste wręczenie nagród i stypendiów ufundowanych przez działającą na Ursynowie Fundację Arkona. Tegoroczna nagroda literacka im. Jarosława Zielińskiego – Złota Róża, przyznana już po raz czwarty, przypadła Annie Marii Musz za tomik poetycki Lot nad miastem, uhonorowano także pośmiertnie młodziutką poetkę Ewę Adamską (o czym informowałem w lipcowej Passie, nr 28).

Stypendia literackie na rok szkolny 2017/2018 dla debiutujących młodych poetów Kapituła przyznała Anicie Róg z Mielca, Gabrieli Swatek z Wojsławic i Marcinowi Dominikowi Molskiemu. Ten ostatni jest uczniem klasy maturalnej ursynowskiego LXX Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Kamińskiego, więc o nim napisać chcę szerzej.

Młody poeta przedstawia się na Facebooku jako kompozytor i pianista. I nie są to czcze przechwałki. To prawdziwy talent i artystyczna dusza. Gra na fortepianie od siódmego roku życia, na skrzypcach niewiele krócej. Jest miłośnikiem poezji śpiewanej oraz piosenki literackiej. Gra muzykę klasyczną i barokową.

W kwietniu na VI Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada zdobył I miejsce za wykonanie piosenki Kometa Jaromira Nohavicy. Ukończył ursynowskie gimnazjum nr 91 im. Stanisława Staszica przy ul. Kajakowej, będąc jednocześnie uczniem Szkoły Muzycznej przy ul. Miodowej. Grał na skrzypcach w Młodzieżowym Zespole Kameralnym Arcato. Grał własne kompozycje ze szkolnym kwartetem smyczkowym, brał udział w Uczniowskim Forum Muzycznym, kilkakrotnie wystąpił w Galerii Bardów w żoliborskiej La Boheme i w koncertach młodych talentów, ma nawet za sobą występ w Filharmonii Narodowej w koncercie Z orkiestrą przez świat.

W piaseczyńskim Centrum Kultury wystąpił w ubiegłym roku w koncercie charytatywnym, a ostatnio we wrześniowym koncercie piosenek Marka Grechuty Ocalić od zapomnienia.

To on skomponował utwór Chaconne 25 (nagrany na płytę) na jubileusz 25-lecia Kamyka i wystąpił z nim podczas ubiegłorocznej Kamykowej Mieszanki Artystycznej. Nic dziwnego, że wybiera się na studia na Wydziale Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mimo niewątpliwych sukcesów, woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Jest skromny. Jako harcerz, co jest mi szczególnie bliskie, przestrzega harcerskich zasad, wyznaje harcerskie ideały. Jego motto brzmi: Kariera i sukces nie są miarą wielkości. Miarą wielkości jest służba.

Ursynów i Kamyk może być dumny z takiego ucznia. Gratulacje należą się przede wszystkim Rodzicom, ale także wychowawcom i nauczycielom gimnazjum, liceum i szkoły muzycznej, za to, że potrafią docenić, pielęgnują i dbają o rozwój takiego talentu. Kamyk od lat jest kuźnią młodych talentów, o czym z dumą mówiła obecna przy wręczaniu stypendium, dyrektorka LXX LO, Anna Szumiec-Mitera. Młodemu poecie nie szczędził także słów uznania Przewodniczący Kapituły, Aleksander Nawrocki, redaktor naczelny pisma Poezja dzisiaj.

Podziękowania należą się także Fundacji Arkona, że taki skarb potrafiła odnaleźć, zauważyła  i uhonorowała. A Marcinowi życzymy dalszych sukcesów.

Wróć

Inne artykuły

Mundial 2018 pod Kopą Cwila Na cześć Krychowiaka wszyscy hip-hip-huuurrra! – nawoływał spiker po zakończonej transmisji meczu z Senegalem. Kibice podjęli wyzwanie, jednak nie było słychać wielkiego entuzjazmu. Przecież ten zdawałoby się prosty mecz został przegrany.
MAL już działa!! W sobotę 16 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) na Zielonym Ursynowie przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.
Nowa parkowa alejka Mieszkańcy Ursynowa Północnego, zwłaszcza ci z okolic Puszczyka, Pięciolinii i Wiolinowej, mają kolejny powód do dumy. Na terenie zielonym, znajdującym się pomiędzy tymi ulicami, powstała zupełnie nowa, parkowa alejka – wykonana w ramach zeszłorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego.
Głosujmy na projekty BP jak najszybciej! Wywiad z burmistrzem Ursynowa Robertem Kempą.