Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Blisko 1,5 miliona złotych na projekty społeczne

21-03-2019 16:38 | Autor: red.
Z wiceburmistrzem Ursynowa Jakubem Berentem.

PASSA: Od naszej ostatniej rozmowy upłynęły ponad 2 miesiące. Co w tym czasie wydarzyło się w obszarze ursynowskich spraw społecznych, za które odpowiada Pan w bieżącej kadencji?

Jakub Berent: Te dwa miesiące to wystarczająco dużo czasu, by przekonać się o ogromnym potencjale i zaangażowaniu ursynowskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz mieszkańców naszej dzielnicy. Przełom roku jest dla fundacji i stowarzyszeń oraz współpracujących z nimi urzędników okresem wytężonej pracy. Z jednej strony zajmujemy się rozliczeniem projektów zrealizowanych w 2018 roku, z drugiej – podejmujemy decyzje, z jakich aktywności mieszkańcy Ursynowa będą mogli skorzystać w roku bieżącym. Osobiście uczestniczę w pracach komisji konkursowych opiniujących projekty adresowane do seniorów, osób niepełnosprawnych i rodzin, a także działania profilaktyczne związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom i przemocy w rodzinie. Wspólnie z przedstawicielami Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego wybraliśmy 41 projektów, w których realizację zainwestujemy blisko 1,5 miliona złotych.

Liczby robią wrażenie, ale diabeł tkwi w szczegółach… Co obejmuje oferta przewidziana na ten rok i kiedy mieszkańcy zaczną z niej korzystać?

Już korzystają. Przykładem jest Bal Przebierańców, na którym wraz z kilkusetosobową grupą seniorów bawiliśmy się w drugiej połowie lutego. To wydarzenie organizowane przez Klubotekę Dojrzałego Człowieka i współfinansowane przez dzielnicę Ursynów właśnie ze środków przeznaczonych na projekty społeczne. Większość działań zainaugurujemy do końca tego miesiąca i w kwietniu. Szczegółowe informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej urzędu, w mediach społecznościowych oraz na plakatach i ulotkach.

Chętnie już teraz poznamy konkrety. Na co jeszcze – poza wspomnianym Balem Przebierańców dla Seniorów – mogą liczyć najstarsi mieszkańcy Ursynowa?

Na pewno na kontynuację popularnych wśród seniorów inicjatyw z lat poprzednich. Mam na myśli zajęcia pomagające oswoić się z nowymi technologiami w smartfonach, naukę języków obcych, warsztaty plastyczne, ćwiczenia jogi i wiele innych. Liczymy, że nie mniejszym zainteresowaniem cieszyć się będą projekty realizowane od niedawna lub zupełnie nowe – fenomenalne kursy tanga argentyńskiego, aktywizacja poprzez taniec oraz niezwykle istotne zajęcia przybliżające zagadnienia z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów. Wymienione atrakcje będą dostępne dla najstarszych mieszkańców Ursynowa w pierwszej połowie roku. Z myślą o drugim półroczu przygotowujemy kolejny konkurs dotacyjny, który pozwoli nam jeszcze poszerzyć ofertę przygotowaną z myślą o ursynowskich seniorach. Zapewniam, że będzie w czym wybierać.

Jakie projekty z pozostałych obszarów tematycznych szczególnie poleca pan mieszkańcom Ursynowa?

Na pewno warto zwrócić uwagę na projekty, które zaproponowali sami mieszkańcy, czyli realizowane w oparciu o zwycięskie pomysły z Budżetu Partycypacyjnego. W tym roku koncentrujemy się na dwóch bardzo ważnych i związanych ze sobą tematach: bezpieczeństwie i przeciwdziałaniu przemocy. W kwietniu ruszą między innymi zajęcia z samoobrony dla kobiet, uzupełnione warsztatami dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. W ursynowskich szkołach zrealizujemy kolejną edycję programu dotyczącego komunikacji bez przemocy. Wpiszemy się w ten sposób w podejmowane przez władze Warszawy działania związane z ograniczaniem mowy nienawiści. Zachęcam mieszkańców Ursynowa, bez względu na wiek, do udziału w bezpłatnych kursach pierwszej pomocy udzielanej osobom dorosłym oraz dzieciom. To świetna okazja, by uzupełnić wiedzę i pod okiem doświadczonych ratowników przećwiczyć zachowania ratujące zdrowie i życie w ekstremalnych sytuacjach. W bezpłatnych zajęciach z pierwszej pomocy weźmie udział około 700 osób.

Jakie są plany na kolejne miesiące?

Wraz z nadejściem wiosny i lata chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, wsiadamy na rower lub organizujemy rodzinne wypady za miasto. Dlatego planujemy kilka wydarzeń i inicjatyw związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rowerzystów. Będziemy kłaść nacisk także na zwiększanie świadomości na temat zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jak widać, bezpieczeństwo pozostanie na Ursynowie w centrum naszej uwagi.

Za kilka miesięcy czeka nas również rozpoczęcie kolejnego okresu zasiłkowego dotyczącego świadczeń rodzinnych oraz świadczenia 500+ i 300+. Ursynowscy urzędnicy, zaangażowani w realizację tych zadań, na bieżąco monitorują doniesienia zapowiadające istotne zmiany w przepisach. Wygląda na to, że samorządy realizujące te zadania dostaną niewiele czasu na przygotowanie się do zmian i przekazanie mieszkańcom precyzyjnych informacji. Liczymy, że lada moment poznamy konkrety, które pozwolą nam wszystko zorganizować tak, by obsługa świadczeniobiorców z Ursynowa, jak również rozpatrywanie wniosków i wypłata świadczeń odbyły się sprawnie i bez przeszkód.

Dziękujemy za rozmowę.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA