Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Biegacze uczcili pamięć bohaterów

11-08-2021 21:10 | Autor: red.
Po rocznej przerwie prawie cztery tysiące sportowców-amatorów oddało cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. Trasa biegu wiodła m.in przez Śródmieście, Powiśle i Mokotów. Biegaczy dopingowali powstańcy warszawscy - prof. Leszek Żukowski i Jan Witkowski.

– Po roku przerwy spowodowanej pandemią, znów na sportowo mogliśmy oddać hołd bohaterom Powstania. Podziękowania kieruję do służb porządkowych, ratowników, Aktywnej Warszawy i wolontariuszy – powiedziała wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska, która również wspierała uczestników wydarzenia.

Biegacze już po raz 30. mieli okazję wziąć udział w tym wyjątkowym, sierpniowym wyścigu na 10 kilometrów. Ze względu na obowiązujące obostrzenia byli podzieleni na osiem grup. Najszybszy wśród mężczyzn był Jacek Wichowski, któremu do złamania granicy 31 minut zabrakło zaledwie trzech sekund. A wśród kobiet to Patrycja Hypś osiągnęła najlepszy wynik. Z kolei najmłodsi uczestnicy mieli lat 15, a najstarsi 80.

Biegowi towarzyszyła wyjątkowa, wieczorna oprawa. Startujących biegaczy pozdrawiali Powstańcy Warszawscy, trasę ozdabiały znicze, grupy rekonstrukcyjne odgrywały sceny z sierpnia 1944, a w tunelu na Wisłostradzie emitowane były odgłosy walk.

Bieg Powstania Warszawskiego to nie tylko rywalizacja biegaczy, to także lekcja historii, bo uczestnicy mijają miejsca, które w 1944 odegrały ważną rolę. W rejonie startu był szpital psychiatryczny św. Jana Bożego, stanowiący północno-zachodnią redutę powstańczej Starówki, w którego obronie ciężkie walki stoczyły oddziały Kedywu. Z kolei na boisku obecnego stadionu przy ul. Konwiktorskiej 6, na miejscu mety i miasteczka biegowego, walczyły bataliony „Zośka” i kompania „Zemsta”.

Bieg Powstania Warszawskiego, po Biegu Konstytucji 3 Maja jest drugim z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Wieńczy ją 11 listopada Bieg Niepodległości.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA