Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Bezpłatna opieka w żłobkach

07-09-2019 16:33 | Autor: Kamil Dąbrowa
O 75% zwiększy się w tym roku liczba miejsc w warszawskich żłobkach. Do końca 2019 roku bezpłatną opiekę będzie miało ponad 13 tysięcy maluchów. Zapewnienie bezpłatnej opieki żłobkowej to jeden z priorytetów Rafała Trzaskowskiego, prezydenta m.st. Warszawy. Do końca kadencji rodzice, którzy chcą z takiej oferty samorządu warszawskiego skorzystać, mają mieć zagwarantowane bezpłatne miejsce w miejskim żłobku.

- Darmowe żłobki – to jedna z pierwszych moich obietnic wyborczych – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na spotkaniu w żłobku niepublicznym na Woli. – Mówiłem wtedy o równości kobiet pod względem prawnym, finansowym, ale także o dostępie do służby zdrowie. Pracowaliśmy nad tym, aby w Warszawie była jak największa liczba darmowych miejsc w żłobkach, bo to pozwoli kobietom na powrót po urodzeniu dziecka na rynek pracy. To dopiero początek, bowiem mamy całą kadencję na realizację obietnicy. Jeśli chodzi o miejsca w żłobkach to doprowadzimy w Warszawie do prawdziwej rewolucji – podkreślił prezydent.

W lutym 2019 r. na wniosek prezydenta Rada Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Przyjęty też został plan budowy nowych żłobków miejskich oraz innowacyjna koncepcja współpracy z operatorami działających w Warszawie żłobków prywatnych – wykupu miejsc w tych placówkach.

Dzięki podjętym działaniom do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie 13 700 tysięcy. 22 listopada 2018 roku miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Taki efekt – zwiększenie w ciągu roku liczby miejsc o około 75% - nie udał się w żadnym, porównywalnym do Warszawy mieście w Europie.

Szybki wzrost liczby miejsc w żłobkach jest możliwy dzięki współpracy z podmiotami prywatnymi, operatorami prowadzącymi prywatne żłobki i wykupieniu ponad 5 tys., stworzonych przez te firmy, nowych miejsc.

M.st. Warszawa kontraktuje miejsca w żłobkach w drodze otwartych konkursów, do których przystępują zarówno operatorzy oferujący miejsca w punktach opieki dziennej (8-16 miejsca) i żłobkach średniej wielkości (25-70 miejsc), jak i podmioty tworzące duże żłobki (powyżej 70 miejsc).

W wyniku pierwszych konkursów, ok. 1700 miejsc jest już dostępnych w systemie rekrutacyjnym. W żłobkach są już dzieci, którym miasto wykupiło miejsca w pierwszym tegorocznym konkursie.

Kolejne miejsca w żłobkach będą dostępne w najbliższych tygodniach – będą stopniowo pojawiać się w systemie rekrutacyjnym prowadzonym na stronie https://www.zlobki.waw.pl/rekrutacja2012/index.php, co umożliwi rodzicom ubieganie się o miejsce dla swoich dzieci (udział w procesie rekrutacji).

Zainteresowanie konkursami partnerów z sektora prywatnego jest znacznie wyższe niż oczekiwano, również same miejsca powstają w krótszym niż zakładano czasie. To m.in. efektem stworzonego przez m.st. Warszawę systemu wsparcia firm przez miasto (spotkania informacyjne, szkolenia, szkolenia dla opiekunek i pracowników żłobków itp.).

Równolegle kontynuujemy budowę nowych żłobków miejskich. We wrześniu i w październiku 2019r. otwarte będą trzy nowe placówki: przy ul. Łaguny (Wesoła), Cynamonowej (Ursynów) i Ciołka (Wola), łącznie z 417 miejscami.

Na koniec roku w placówkach prowadzonych przez Zespół Żłobków m.st. Warszawy będzie 8237 miejsc (w 68 żłobkach miejskich, 12 mini-żłobkach i 27 punktach dziennego opiekuna prowadzonych bezpośrednio przez miasto).

Na różnych etapach planowania lub budowy, jest 18 kolejnych placówek. Będą one powstawać w energooszczędnej, ekologicznej, przyjaznej środowisku i bardziej bezpiecznej technologii, która skraca czas budowy, zmniejsza koszty eksploatacji (w tym energii) i zapewnia wysoką estetykę.

Inwestycje będą lokowane przede wszystkim w tych dzielnicach, gdzie są największe potrzeby.

Wszystkie miejsca z zapewnioną bezpłatną opieką żłobkową są w obowiązującym standardzie miejskim.

Po weryfikacji formalnej, z wyłonionym w konkursie podmiotem prowadzącym żłobek zawierana jest umowa o współpracy. Miejsca do dyspozycji miasta są wykupowane na okres 3 lub 5 lat (żłobki powyżej 70 miejsc), a koszt wykupu jednego miejsca przez miasto wynosi 1400 zł miesięcznie i jest ekwiwalentem kosztu utrzymania dziecka w żłobkach miejskich.

Rodzice nie pokrywają żadnych kosztów poza wyżywieniem – każde miejsce jest dofinansowane w 100 proc. przez miasto, podobnie jak w żłobku miejskim.

Warszawskie żłobki prowadzą ciągłą rekrutację – stąd nowe miejsca udostępniane są w systemie rekrutacji sukcesywnie, w miarę rozstrzygania konkursów oraz uzyskiwania przez nowe żłobki wszelkich niezbędnych pozwoleń.

Przykładowo, na początku 2019 r. w firmach prywatnych wykupionych było 469 miejsc. W sierpniu 2019 r. w systemie rekrutacyjnym pojawiło się dodatkowe 1300 miejsc stworzonych przez podmioty prywatne. Dzieci, które zostały do tych żłobków zrekrutowane, będą mogły rozpocząć w nich pobyt od początku września, po podpisaniu umowy z operatorem żłobka (podobnie jak w przypadku żłobka miejskiego).

Przewidujemy następujący harmonogram udostępniania dodatkowych miejsc do rekrutacji (z zastrzeżeniem, że zależy on od czynników zewnętrznych, tj. zgód i rejestracji nowych miejsc, a przede wszystkim zadeklarowanych przez przedsiębiorców terminów oddania ich do dyspozycji miasta):

wrzesień – ok. 1700 kolejnych miejsc

październik – ok. 1000 kolejnych miejsc

listopad i początek grudnia – ok. 1000 kolejnych miejsc

W sumie, do końca 2019 r. roku w żłobkach prywatnych będzie wykupionych ok. 5500 miejsc.

Pojawienie się w tym roku ponad 5 tys. nowych, bezpłatnych miejsc w żłobkach znacząco poprawi dostęp rodziców do żłobków. Odczują to pozytywnie rodzice, którzy chcą zapewnić opiekę nad dzieckiem blisko miejsca zamieszkania lub blisko miejsca pracy i kontynuować karierę zawodową.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA