Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Bez jego filmów nie byłoby naszego dzieciństwa

09-01-2019 23:00 | Autor: ABU
Kino Dokumentu w Domu Sztuki SMB „Jary” z przytupem zakończyło rok 2018. Na pokazie przedpremierowym wyświetlono udany dokument o Stanisławie Jędryce – urodzonym w Sosnowcu, dziś 85-letnim reżyserze m.in. niezapomnianych filmów i seriali dla dzieci i młodzieży, takich jak „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Koniec wakacji”, „Stawiam na Tolka Banana” – zatytułowany „Całe życie w kinie|”.

W asyście twórcy tegoż dokumentu Zbigniewa Kowalewskiego i producentki Ewy Misiewicz zjawił się sam Stanisław Jędryka. Z błyskiem radości w oku zobaczył komplet widzów na sali. „Jest mi miło, że tak wiele osób tu dziś przyszło” – powiedział wzruszony.

Na widowni rozpoznał licznych znajomych i przyjaciół ze środowiska filmowego, a także sławną projektantkę mody Grażynę Hase, która w dzieciństwie zagrała w jego filmie dyplomowym „Zbieg” (Jędryka ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi).

Po projekcji ciepło przyjętego przez publiczność „Całego życia w kinie” twórca „Podróży za jeden uśmiech”, odpowiadając na jej pytania, wspominał np. rozmowę w pociągu, w której jedna z pasażerek wyznała mu, że bez jego filmów nie było jej dzieciństwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie piękne filmy Stanisława Jędryki (akcja kilku z nich dzieje się na Śląsku), uboższe byłoby dzieciństwo kilku pokoleń kinomanów i telewidzów.

Radosny pokaz i spotkanie w Kinie Dokumentu zorganizowano siłami Domu Sztuki i Studia Filmowego Kalejdoskop, z partnerskim udziałem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zaś sfinansowano ze środków Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Wróć

Inne artykuły

Punkt widzenia i punkt siedzenia Chociaż nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje się – choć nie wszystkim – coraz lepiej, wciąż tkwi w nas przeświadczenie, iż wiele innych miejsc na świecie to w porównaniu z naszym krajem istny raj. Przez wiele lat wyrazem owej tęsknoty za rajem na ziemi, do którego nam bardzo daleko, było symboliczne porzekadło – „życie jak w Madrycie”.
Czas ferii to intensywne prace remontowe w szkołach Podczas gdy uczniowie ursynowskich szkół korzystali z zimowych ferii i wypoczywali zbierając siły na drugi semestr, w wielu placówkach wykonano niezbędne remonty. Najpilniejsze z nich zostały ukończone i dzieci już mogą odczuć poprawę warunków do nauki.
Mieszkańcy – lotnisko 0:1 We wtorek (12. lutego) odbyło się połączone posiedzenie senackich Komisji Środowiska, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej oraz Komisji Ustawodawczej. Na połączonych komisjach odbyło się pierwsze czytanie projektowanej ustawy wydłużającej termin na wystąpienie z roszczeniem o wykupienie nieruchomości lub jej części bądź o odszkodowanie za poniesioną szkodę w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ochroną środowiska z 2 do 5 lat.
Warszawa dla najmłodszych W środę, 13 lutego, na spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli mediów w żłobku przy ul. Spartańskiej 2 prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawił program wspierający rodzicielstwo i opiekę nad najmłodszymi dziećmi „Warszawa dla najmłodszych”. Trzy filary programu to bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo.