Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Będzie MAL przy ul. Karczunkowskiej

13-01-2021 21:19 | Autor: red.
Na przełomie listopada i grudnia 2020 roku na Ursynowie odbyły się konsultacje społeczne „Jakie miejsce dla mieszkańców przy ulicy Karczunkowskiej?”. W ich wyniku sformułowane zostały rekomendacje co do stworzenia Miejsca Aktywności Społecznej (MAL), a zespół architektów opracował koncepcję przebudowy i aranżacji pawilonu oraz zagospodarowania terenu wokół niego. Rekomendacje zawarte w raporcie Zarząd Dzielnicy wykorzysta w trakcie realizacji konsultowanego przedsięwzięcia. MAL przy ul. Karczunkowskiej ma zostać uruchomiony do końca 2021 roku.

Mieszkańcy wystąpili z propozycją, aby w pawilonie po dawnym sklepie spożywczym powstało miejsce integrujące lokalną społeczność. Urząd dzielnicy Ursynów, właściciel pawilonu, podjął inicjatywę i zorganizował konsultacje społeczne. Ich celem było doprecyzowanie oczekiwań mieszkańców w sprawie utworzenia w proponowanej lokalizacji Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL).

W ramach konsultacji przeprowadzone zostały wywiady telefoniczne z mieszkańcami Jeziorek Południowych, uruchomiono ankietę online i infolinię konsultacyjną, do skrzynek pocztowych prawie 400 posesji dostarczone zostały ankiety papierowe. Odbył się także warsztat/spotkanie on-line z mieszkańcami i zespołem architektów.

Urząd dzielnicy Ursynów chce, aby MAL przy ul. Karczunkowskiej był miejscem otwartym dla społeczności lokalnej i stwarzał jej przestrzeń do podejmowania własnych inicjatyw. Dlatego w trakcie konsultacji proszono mieszkańców o przedstawienie ich wizji MAL, w którym mogliby poszerzać swoje zainteresowania, uczyć się nowych rzeczy, spotykać z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, ciekawie spędzać czas z rodziną, realizować swoje pomysły, prowadzić spotkania, inicjować różne przedsięwzięcia. Pytano też, jakie mają oczekiwania względem MAL-u, do kogo powinna być skierowana oferta programowa i na jakie potrzeby powinna ona odpowiadać oraz na jakich zasadach powinno funkcjonować to miejsce, jak należy zorganizować przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz MAL-u.

Według mieszkańców planowany MAL powinien być przede wszystkim miejscem przyjaznym, otwartym, dostępnym, ciepłym, przytulnym, sąsiedzkim i otoczonym zielenią. Uczestnicy konsultacji (w większości mieszkańcy osiedla Etap) chcą, aby miejsce to było otwarte dla ogółu mieszkańców Jeziorek.

Społeczność Jeziorek Południowych jest zróżnicowana – mieszkańcy różnią się wiekiem i stażem zamieszkiwania. W Jeziorkach mieszka wiele osób w wieku senioralnym i młodych rodzin z małymi dziećmi. Ta druga grupa dzieli się na rodziny założone przez wieloletnich mieszkańców Jeziorek i rodziny napływowe. Z tego wynika najważniejsza funkcja, jaką powinien pełnić MAL przy ul. Karczunkowskiej – miejsca spotkań i integracji sąsiedzkiej.

Na podstawie opinii mieszkańców zebranych w ankietach i bezpośrednich wywiadach zespół architektów opracował trzy warianty przebudowy i aranżacji pawilonu oraz zagospodarowania terenu wokół niego. W toku dyskusji podczas spotkania online wyłoniona została ostateczna koncepcja zakładająca przebudowę istniejącego pawilonu, uzupełnionego o budowę podjazdu i zadaszonego tarasu oraz zastosowanie wewnątrz pawilonu ruchomych ścianek działowych. Na zewnątrz powstać ma zielone, ogrodzone miejsce wypoczynku, które będzie jednocześnie przestrzenią bezpiecznej zabawy dla dzieci.

W odniesieniu do formuły działania MAL-u i jego oferty programowej rekomendowane jest zapewnienie jak najdłuższego czasu funkcjonowania miejsca i jego ogólnej dostępności dla mieszkańców, zaangażowanie animatora doświadczonego w działaniach integrujących wspólnoty lokalne oraz opracowanie szczegółowej oferty działań we współpracy z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury i Miejscem Aktywności Lokalnej przy ul. Kajakowej. Raport z konsultacji jest dostępny na www.ursynow.pl.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA