Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Będzie kompleks oświatowy przy ul. Zaruby

29-05-2019 20:38 | Autor: Bogusław Lasocki
Po wielu latach dyskusji, zaniedbań, kłótni i szukania kompromisów, głównie z udziałem decydentów z Ursynowa, władze Warszawy podpisały umowę na budowę nowego zespołu szkolno - przedszkolnego przy ul. Jerzego Zaruby. Na Ursynowie powstanie nowa placówka edukacyjna dla 460 uczniów i 200 przedszkolaków.

– Realizujemy kolejne inwestycje w ramach programu „Warszawa dla uczniów” – mówiła Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m. st. Warszawy. – Jednym z jego elementów jest budowa szkół i przedszkoli. Program jest ambitny, przed nami budowa 15 szkół i 16 przedszkoli. Dzisiejsza umowa jest już trzecią, którą podpisujemy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, co pokazuje, że intensywnie działamy.  Cieszę się, że dzieci z Ursynowa, szczególnie z rejonu Kabat, zyskają nowe miejsca do nauki – powiedziała pani wiceprezydent.

Koncepcję budynków szkoły i przedszkola przy ul. Zaruby wybrano w 2017 roku w konkursie architektonicznym. Był to pierwszy taki konkurs dotyczący placówki oświatowej w stolicy. Wygrała koncepcja warszawskiej  Pracowni Projektowej OOA  Macieja Siudy, z wizją zielonych podwórek o naturalnym charakterze, nawiązującą do atmosfery sąsiadującego Lasu Kabackiego  i  zapewniającą bezpośredni kontakt uczniów z naturą.

– Rozpocznę od podziękowań – powiedział burmistrz Robert Kempa. – To był proces, który trwał cztery lata. Podziękowania dla radnej Sylwii Krajewskiej, dla naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Leszka Stępnia, Ewy Szarzyńskiej, pracowników Wydziału Zamówień Publicznych na czele z panią naczelnik Joanną Gawlik. Dla mnie był to proces fascynujący – scalanie gruntów, konkurs, przetarg – szmat czasu i wiele, wiele decyzji, wiele spotkań. I jeszcze jeden podmiot, któremu chciałem podziękować, to spółka Longbridge. Gdyby nie ich dobra wola i zamiana gruntów, której dokonaliśmy, to byśmy się tutaj nie spotkali – mówił burmistrz Robert Kempa.

Zespół oświatowy będzie składał się z 8-oddziałowego przedszkola dla 200 dzieci i szkoły podstawowej z 16 klasami dla około 460 uczniów. Budynki będą niskie, wykonane  z naturalnych materiałów. Staną wokół dwóch osobnych dziedzińców, obudowanych ze wszystkich stron obiektami kompleksu o rożnej wysokości i funkcji,  z przeszklonymi salami. Zaplanowano  dwa place zabaw, jeden na dachu parterowego skrzydła. Na dachu szkoły będzie zielony taras ze strefą rekreacyjną dla uczniów. Na terenie kompleksu zostaną zlokalizowane również biblioteka, świetlice, sala gimnastyczna wraz z zespołem magazynów, przebieralnie, a także pokoje psychologa, pedagoga i logopedy.

Część przedszkolna powstanie od strony zachodniej, część szkolna – od wschodniej. Całość opada tarasowo w kierunku południowo-zachodnim umożliwiając optymalne nasłonecznienie wszystkich pomieszczeń. Główne wejście do szkoły będzie od ul. Jerzego Zaruby, a do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza. Dojazd i parkingi dla obu instytucji powstaną od strony północnej (od ul. Iwanowa-Szajnowicza).

Projekt budynku wyraźnie oddziela funkcjonowanie szkoły i przedszkola. Obie jednostki posiadają niezależne wejścia, dziedzińce oraz główne bloki edukacyjne i strefy rekreacyjne. Na parterze zlokalizowano oddzielone względem siebie świetlice dla szkoły i salę do zajęć ruchowych dla przedszkola.

Wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm: Balzola Polska” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Construcciones y Promociones Balzola S.A. z siedzibą w Hiszpanii. Planowane zakończenie całej inwestycji to lipiec 2020 r., a koszt – 45,3 mln złotych.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA