Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

1°
-2°

Artyzm Franciszka Maśluszczaka po sąsiedzku

06-09-2018 00:48 | Autor: Mirosław Miroński
O Franciszku Maśluszczaku pisaliśmy wielokrotnie na łamach tygodnika „Passa”. Ten artysta, a przy tym ciekawy pod wieloma względami człowiek wzbogaca koloryt Ursynowa, z którym jest związany od lat. Jako autor Drogi Krzyżowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego wpisał się trwale w historię dzielnicy i świadomość jej mieszkańców.

Po studiach, a następnie po ślubie (żona Basia towarzyszy mu do dzisiaj) wynajmowali mieszkania na Żoliborzu, na Woli, na Grochowie. Na Ursynów trafili dzięki puli mieszkań przydzielanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Z podobnych możliwości korzystali też osiedlający się na Ursynowie przedstawiciele innych zawodów – lekarze, prawnicy etc.

Ówczesny Ursynów w niewielkim stopniu przypominał dzisiejszą rozbudowaną i zagospodarowaną dzielnicę. Artysta, który do stolicy przybył z uroczego, obfitującego w zabytki Zamościa, dostrzegał wokół siebie „sznyt warszawski” – jak sam określa charakter otaczających go ludzi i miejsc w nowym miejscu.

– To spokojne miejsce i lepsze powietrze niż na Starówce – mówi Franciszek akurat o Ursynowie.

Oprócz działalności artystycznej, z której jest znany przede wszystkim i w której odnosi bezsporne sukcesy, artysta daje się poznać również jako człowiek chętnie pomagający innym.

– Nie odmawiam, gdy ktoś zwraca się do mnie z prośbą o wsparcie, np. o przekazanie prac na aukcje charytatywne. Uczestniczę w zajęciach dla osób niepełnosprawnych, m. in. malujących ustami, nogami, bez rąk. Miłosierdzie powinno być w każdym z nas – wyznaje.

Na wniosek Teresy Jurczyńskiej-Owczarek Rada m. st. Warszawy przyznała nagrody dla zasłużonych ludzi w Dzielnicy Ursynów. Otrzymali je: Anna Szumiec-Mitera – wieloletnia dyrektor liceum LXX L.O. im. Aleksandra Kamińskiego, popularnego „Kamyka”, znany dziennikarz muzyczny, autor tekstów do wielu przebojów muzycznych Marek Gaszyński oraz malarz, ilustrator i rysownik Franciszek Maśluszczak. Rada m. st. Warszawy zdecydowała o przyznaniu nagród jednogłośnie. Wręczono je podczas specjalnej sesji w ursynowskim ratuszu. Wydarzenie to miało na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Docenienie i wyróżnienie Franciszka Maśluszczaka cieszy mnie szczególnie. Jako osoba związana ze sztuką doceniam to, że malarstwo i inne formy twórczości wybitnego artysty znalazły uznanie u ludzi reprezentujących władze dzielnicy i miasta. Warto przy tym dodać, że nie jest to pierwsza nagroda dla Franciszka Maśluszczaka. Bardziej jednak od nagród zapada w pamięci to, co ten nietuzinkowy artysta stworzył. Twórczość ta ma bowiem szczególny wymiar.

– By piękno tu przefruwało –tak skomentował przyznanie mu odznaki Zasłużony dla m. st. Warszawy Franciszek Maśluszczak.

– Cieszę się, że zauważono także malarza, bo to zawód, który wymaga samotności, pracowni, ciszy, skupienia. Życzę wszystkiego dobrego ratuszowi, by piękno tu przefruwało. Różnych pobrzękadeł, złocistości, srebrzystości, księżyców, Bachów i świateł – dodał cytując Gałczyńskiego Franciszek Maśluszczak.

Wróć

Inne artykuły

Jak nazywać ulice Warszawy? Ostatnie lata przyniosły tak liczne zmiany nazw ulic i placów Warszawy, że jej długoletni mieszkańcy zaczęli się gubić. Sam miałem tego przykład w minionym tygodniu, gdy wyznaczono mi wizytę w LuxMedzie przy ul. Komitetu Obrony Robotników, domyślnie zaznaczając od razu, ze chodzi o ulicę noszącą przez lat wiele nazwę – 17 Stycznia.
Inteligent w centrum buntu robotniczego Z legendą opozycji PRL Andrzejem Celińskim o stanie wojennym i nie tylko...
Ul. Rosoła już przejezdna W środę (12 grudnia) o godzinie 20.00 spółka Fal-Bruk w porozumieniu z właściwymi służbami miejskimi i w obecności pracowników Urzędu Dzielnicy Ursynów wprowadziła nową organizację ruchu na ul. Rosoła. Obecnie ruch jest możliwy dwoma jezdniami, również w kierunku Centrum na nowej jezdni (2 pasami).
Choinka w urzędzie i przed urzędem W czwartek (6 grudnia), w Mikołajki, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów od strony Al. KEN rozbłysła wielka, jedenastometrowa choinka oświetlona diodami LED.