Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Artyzm Franciszka Maśluszczaka po sąsiedzku

06-09-2018 00:48 | Autor: Mirosław Miroński
O Franciszku Maśluszczaku pisaliśmy wielokrotnie na łamach tygodnika „Passa”. Ten artysta, a przy tym ciekawy pod wieloma względami człowiek wzbogaca koloryt Ursynowa, z którym jest związany od lat. Jako autor Drogi Krzyżowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego wpisał się trwale w historię dzielnicy i świadomość jej mieszkańców.

Po studiach, a następnie po ślubie (żona Basia towarzyszy mu do dzisiaj) wynajmowali mieszkania na Żoliborzu, na Woli, na Grochowie. Na Ursynów trafili dzięki puli mieszkań przydzielanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków. Z podobnych możliwości korzystali też osiedlający się na Ursynowie przedstawiciele innych zawodów – lekarze, prawnicy etc.

Ówczesny Ursynów w niewielkim stopniu przypominał dzisiejszą rozbudowaną i zagospodarowaną dzielnicę. Artysta, który do stolicy przybył z uroczego, obfitującego w zabytki Zamościa, dostrzegał wokół siebie „sznyt warszawski” – jak sam określa charakter otaczających go ludzi i miejsc w nowym miejscu.

– To spokojne miejsce i lepsze powietrze niż na Starówce – mówi Franciszek akurat o Ursynowie.

Oprócz działalności artystycznej, z której jest znany przede wszystkim i w której odnosi bezsporne sukcesy, artysta daje się poznać również jako człowiek chętnie pomagający innym.

– Nie odmawiam, gdy ktoś zwraca się do mnie z prośbą o wsparcie, np. o przekazanie prac na aukcje charytatywne. Uczestniczę w zajęciach dla osób niepełnosprawnych, m. in. malujących ustami, nogami, bez rąk. Miłosierdzie powinno być w każdym z nas – wyznaje.

Na wniosek Teresy Jurczyńskiej-Owczarek Rada m. st. Warszawy przyznała nagrody dla zasłużonych ludzi w Dzielnicy Ursynów. Otrzymali je: Anna Szumiec-Mitera – wieloletnia dyrektor liceum LXX L.O. im. Aleksandra Kamińskiego, popularnego „Kamyka”, znany dziennikarz muzyczny, autor tekstów do wielu przebojów muzycznych Marek Gaszyński oraz malarz, ilustrator i rysownik Franciszek Maśluszczak. Rada m. st. Warszawy zdecydowała o przyznaniu nagród jednogłośnie. Wręczono je podczas specjalnej sesji w ursynowskim ratuszu. Wydarzenie to miało na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Docenienie i wyróżnienie Franciszka Maśluszczaka cieszy mnie szczególnie. Jako osoba związana ze sztuką doceniam to, że malarstwo i inne formy twórczości wybitnego artysty znalazły uznanie u ludzi reprezentujących władze dzielnicy i miasta. Warto przy tym dodać, że nie jest to pierwsza nagroda dla Franciszka Maśluszczaka. Bardziej jednak od nagród zapada w pamięci to, co ten nietuzinkowy artysta stworzył. Twórczość ta ma bowiem szczególny wymiar.

– By piękno tu przefruwało –tak skomentował przyznanie mu odznaki Zasłużony dla m. st. Warszawy Franciszek Maśluszczak.

– Cieszę się, że zauważono także malarza, bo to zawód, który wymaga samotności, pracowni, ciszy, skupienia. Życzę wszystkiego dobrego ratuszowi, by piękno tu przefruwało. Różnych pobrzękadeł, złocistości, srebrzystości, księżyców, Bachów i świateł – dodał cytując Gałczyńskiego Franciszek Maśluszczak.

Wróć

Inne artykuły

Anita Włodarczyk najlepszym sportowcem Warszawy – po raz szósty Zdobywczynię czwartego w karierze tytułu mistrzyni Europy w rzucie młotem Anitę Włodarczyk ogłoszono w Arenie Ursynów najlepszą sportsmenką Warszawy w 2018 roku.
Wznowienie robót na ul. Rosoła Informujemy, że w dniu 21 lutego (czwartek) następuje wznowienie robót budowlanych na ul. Rosoła na odcinku ul. Jeżewskiego – ul. Wąwozowa. W pierwszej kolejności zostaną przebudowane miejsca parkingowe po zachodniej stronie ulicy. W czasie przebudowy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się z tabliczką o możliwości odholowania parkujących pojazdów.
Bal jedyny w swoim rodzaju! Zgodnie z dzielnicową tradycją również w tym roku nie mogło zabraknąć Balu Karnawałowego dla Osób z Niepełnosprawnością, który odbył się w wtorek w ursynowskim ratuszu.
Uwaga na radar na Puławskiej Przy wjeździe na Ursynów od strony Piaseczna stoi fotoradar który już niedługo zostanie uruchomiony.