Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Artyści w hołdzie Niepodległej

09-01-2019 23:04 | Autor: Mirosław Miroński
Miniony rok obfitował w liczne wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne mające na celu przypomnienie, a także wyeksponowanie bezprecedensowego zrywu i mobilizacji narodu, jakim było wybicie się Polski na niepodległość po wieloletniej niewoli.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości swoje prace zaprezentowali artyści: Anna Forycka-Putiatycka i prof. Marek Zyśko. Wystawa zatytułowana „Rapsod pamięci” to ukłon dla wiekopomnego wydarzenia, jakim było odtworzenie wolnego państwa oraz dla bohaterów tamtego czasu.

W Centrum Edukacji Historycznej, w galerii PAST-y mieszczącej się na IV piętrze historycznego wysokościowca można było podziwiać obrazy warszawskiej artystki malarki oraz rzeźby wrocławskiego rzeźbiarza, wykładowcy akademickiego, rysownika, fotografa, autora pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Otwocku (2018).

Anna Forycka-Putiatycka to artystka znana warszawiakom i nie tylko. Jej obrazy były wielokrotnie prezentowane w stolicy, także na Ursynowie m.in. w Galerii „Wieża” oraz Galerii „U” w Domu Kultury Stokłosy. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Aktywnie włącza się w nurt działalności artystycznej stolicy. Jest pomysłodawczynią i założycielką Grupy Twórczej Symfonia przy Oddziale Warszawskim ZPAP skupiającą artystów inspirujących się muzyką.

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.