Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Artyści i niepodległość Polski

30-10-2018 20:56 | Autor: Mirosław Miroński
Stulecie odzyskania niepodległości to rocznica bliska sercom wielu Polaków. Narodowe Święto Niepodległości to okazja do zamanifestowania swojego przywiązania do niepodległej Polski. To nie tylko jedno z najważniejszych świąt państwowych, ale też wydarzenie o randze niemającej odpowiednika. To przypomnienie o naszych tradycjach narodowych i nieustannym dążeniu do niepodległości. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego na Mokotowie przy al. Wilanowskiej 204 zaprezentowało interesującą wystawę malarstwa zatytułowaną „W walce o niepodległość”.

Aż 123 lata trwało nasze uporczywe dążenie do odzyskania niepodległego bytu. Do walki z zaborcami przystąpiło wiele środowisk, którym przyświecała wizja wolnej, suwerennej ojczyzny. Co roku 11 listopada czcimy pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania państwa. Dzięki tym wszystkim niezwykłym ludziom powstało ono niczym feniks z popiołów. W tym roku przypada setna rocznica tego niezwykłego wydarzenia.

Jest ona swoistym hołdem artystów dla wiekopomnego dzieła naszych przodków. Celem wystawy jest także pokazanie udziału polskiego ruchu ludowego w kształtowaniu się zrębów niepodległego państwa polskiego w 1918 roku. Wśród symboliki wyzwoleńczej, zawartej w prezentowanych obrazach, dominuje ta związana bezpośrednio z heroicznym wysiłkiem Polaków. Nie brak też odniesień do poszczególnych wydarzeń z tamtego okresu. Widz może zobaczyć scenę z bitwy pod Olszą w obrazie autorstwa Katarzyny Popińskiej, alegoryczną figuratywną kompozycję bez tytułu Larysy Jaromskiej, obraz (wydruk) „Chleba naszego powszedniego” Anny Chełmickiej odnoszący się do podstawowych wartości i szacunku dla ludzkiej pracy, scenę „Z wojny na ojcowiznę” Ewy Kudłacik, „Uniwersytet ludowy” Ryszarda Owczarka, odwołujący się do postaci z twórczości Adama Mickiewicza „Gustaw, Konrad ” Katarzyny Orthwein, cykl poświęcony twórcom niepodległości Macieja Milewskiego, przedstawiający gen Hallera, Piłsudskiego i Paderewskiego – postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Osoby i wydarzenia z tym związane znalazły swoje miejsce także obrazach Adama Kunikowskiego (m. in. „Cud nad Wisłą”, „Powitanie Paderewskiego w Poznaniu”). Również scena batalistyczna „ Szarża” oraz portret Ignacego Jana Paderewskiego mojego autorstwa nawiązują do wydarzeń i osób związanych z przywróceniem Polski do samodzielnego istnienia.

Wystawa mogła powstać dzięki wysiłkowi doktora Janusza Gmitruka, dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Wróć

Inne artykuły

Rower to pojazd Rower to pojazd – pod takim hasłem Warszawa będzie w tym roku promować wśród rowerzystów drogowy savoir-vivre. Wraz z początkiem wiosny rusza nowa kampania społeczno-edukacyjna.
Nielegalna domowa apteka Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-patrolowego wezwani na interwencję w związku z awanturą, podczas której 32-latek miał pobić swoją matkę, znaleźli u niego marihuanę, ponad 300 tabletek clonozepamu i xanaxu oraz dziesiątki środków leczniczych.
Wiosenne sadzenie drzew Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Sadzonki pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. Do akcji zazieleniania miasta przyłączają się także mieszkańcy.
Blisko 1,5 miliona złotych na projekty społeczne Z wiceburmistrzem Ursynowa Jakubem Berentem.