Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

2°
-2°

Architektura drewniana, cerkwie i kościółki

24-10-2018 23:17 | Autor: red.
W niedzielę 14 października – w ramach obchodów Tygodnia Seniora na Ursynowie – w Galerii Ucznia Domu Kultury Imielin została otwarta wystawa prac seniorów z pracowni plastycznej Klubu A4, prowadzonej przez panią Marię Kuduk -Białkowską i Joannę Wiślicką. Na wystawie pod nazwą "Architektura drewniana, cerkwie i kościółki" pokazano 27 prac malowanych akrylem na płótnie o wymiarach 50x70 cm.

Najczęściej malowanym motywem był niszczejący zabytek – cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej w Miękiszu Starym. Powstało też kilka obrazów przedstawiających odbudowaną  w latach 1990-1994 opustoszałą cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika w Łukawcu oraz  najpiękniejszy przykład architektury łemkowskiej – cerkiew pw. Paraskiewy w Kwietoniu. Obrazy niezwykle klimatyczne, stonowane, poprawne rysunkowo i jednocześnie bardzo malarskie wzruszają  i skłaniają do zadumy nad przemijaniem, nad duchowością. Wśród prac znalazł się także niedokończony obraz sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, którego autorką jest obdarzona niezwykłym talentem malarskim śp. Teresa Lesińska.

Wernisaż, dla instruktorów i osób wystawiających, był pożegnaniem koleżanki, która zmarła w marcu br. Autorzy prac: Elżbieta Bąk, Amanda Buzakowska, Janusz Fudali,  Elżbieta Góralska-Kłos, Grażyna Kozakiewicz, Krystyna Kozłowska, Krystyna Kozankiewicz, Teresa Lesińska, Elżbieta Majewska, Marek Markiewicz, Wiesława Molitoris, Danuta Przybysiak,  Marta Sienicka, Teresa Siluk,  Janusz Skolimowski, Ewa Skolimowska, Barbara Sobańska-Rybacka, Lidia Stolarska, Hanna Szadkowska, Małgorzata Tokarzewska, Izabella Tumiłowicz, Janina Wach, Elżbieta Witek, Dorota Zamkowska oraz Zuzanna Dąbrowska, Urszula Jaczyńska, Ewa Kozłowska.    Wystawę – sfinansowaną  ze środków Dzielnicy Ursynów m. st.Warszawy  – można oglądać do 5. listopada od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00.

Wróć

Inne artykuły

Radni już po ślubowaniu To już koniec fetowania wygranej w wyborach i pławienia się w błogim nastroju sukcesu. Nawet nie miesiąc, ale niespełna trzy tygodnie "miodowe" właśnie się skończyły wraz z potwierdzeniem słowem "Ślubuję" roty ślubowania, wypowiedzianym przez radnych Ursynowa w dniu 9 listopada podczas I sesji nowo wybranej Rady.
Koncert okazji 100-lecia odzyskania niepodległości W niedzielę 11 listopada przed ursynowską publicznością, licznie przybyłą do kościoła pw. bł. Władysława z Gielniowa, wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz soliści – Maria Machowska (skrzypce) i Maciej Wota (fortepian).
Seminarium dla mieszkanek Ursynowa W dniu 14 listopada 2018 r. odbyło się seminarium dla mieszkanek Ursynowa w ramach projektu „Praca – czemu nie?”. Projekt powstał z inicjatywy Zespołu Rozwoju Zawodowego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy i jest skierowany do kobiet, mieszkanek Ursynowa, a jego celem jest zdiagnozowanie sytuacji społecznej i zawodowej kobiet w przedziale wiekowym 25 – 44 lata. W tym przedziale według statystyk Urzędu Pracy najwięcej kobiet jest zarejestrowanych jako bezrobotne.
Zakopower ma POWER! Jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 11 listopada Tygodnia Polskiego na Ursynowie, zorganizowanego przez dzielnicę Ursynów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był koncert zespołu ZAKOPOWER.