Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Architektura drewniana, cerkwie i kościółki

24-10-2018 23:17 | Autor: red.
W niedzielę 14 października – w ramach obchodów Tygodnia Seniora na Ursynowie – w Galerii Ucznia Domu Kultury Imielin została otwarta wystawa prac seniorów z pracowni plastycznej Klubu A4, prowadzonej przez panią Marię Kuduk -Białkowską i Joannę Wiślicką. Na wystawie pod nazwą "Architektura drewniana, cerkwie i kościółki" pokazano 27 prac malowanych akrylem na płótnie o wymiarach 50x70 cm.

Najczęściej malowanym motywem był niszczejący zabytek – cerkiew pw. Opieki Matki Boskiej w Miękiszu Starym. Powstało też kilka obrazów przedstawiających odbudowaną  w latach 1990-1994 opustoszałą cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika w Łukawcu oraz  najpiękniejszy przykład architektury łemkowskiej – cerkiew pw. Paraskiewy w Kwietoniu. Obrazy niezwykle klimatyczne, stonowane, poprawne rysunkowo i jednocześnie bardzo malarskie wzruszają  i skłaniają do zadumy nad przemijaniem, nad duchowością. Wśród prac znalazł się także niedokończony obraz sanktuarium pw. Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach, którego autorką jest obdarzona niezwykłym talentem malarskim śp. Teresa Lesińska.

Wernisaż, dla instruktorów i osób wystawiających, był pożegnaniem koleżanki, która zmarła w marcu br. Autorzy prac: Elżbieta Bąk, Amanda Buzakowska, Janusz Fudali,  Elżbieta Góralska-Kłos, Grażyna Kozakiewicz, Krystyna Kozłowska, Krystyna Kozankiewicz, Teresa Lesińska, Elżbieta Majewska, Marek Markiewicz, Wiesława Molitoris, Danuta Przybysiak,  Marta Sienicka, Teresa Siluk,  Janusz Skolimowski, Ewa Skolimowska, Barbara Sobańska-Rybacka, Lidia Stolarska, Hanna Szadkowska, Małgorzata Tokarzewska, Izabella Tumiłowicz, Janina Wach, Elżbieta Witek, Dorota Zamkowska oraz Zuzanna Dąbrowska, Urszula Jaczyńska, Ewa Kozłowska.    Wystawę – sfinansowaną  ze środków Dzielnicy Ursynów m. st.Warszawy  – można oglądać do 5. listopada od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00.

Wróć

Inne artykuły

Pomagamy bezdomnym zwierzętom! VIII edycja zbierania darów dla bezdomnych zwierząt „ALERT DLA ZWIERZĄT” trwała w ursynowskim Ratuszu od 17 grudnia 2018 r. do 14 stycznia 2019 r.
Oferta kulturalna będzie jeszcze lepsza! Rozmawiamy z wiceburmistrzem Ursynowa Klaudiuszem Ostrowskim.
Najpiękniejsze szopki! W piątek 11 stycznia w sali im. J.U. Niemcewicza w Urzędzie Dzielnicy Ursynów odbył się finał 23. edycji dzielnicowego konkursu plastycznego pn. „Najpiękniejsze Szopki Bożonarodzeniowe”. W konkursie wzięło udział 11 szkół ursynowskich – publicznych i niepublicznych. Prac wykonanych na konkurs zebrało się aż 170, część można było podziwiać w ursynowskim ratuszu.
Radny apeluje o przedłużenie linii 239 W jednej ze złożonych na początku roku interpelacji pojawia się pomysł na korektę trasy autobusu linii 239. Wydłużenie tej trasy ma ułatwić i skrócić czas dojazdu mieszkańców Zielonego Ursynowa do wielu miejsc w centralnej części dzielnicy. Propozycja trafiła do Zarządu Transportu Miejskiego.