Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

dzisiejsza
pogoda

-1°
-4°

Anita Włodarczyk najlepszym sportowcem Warszawy – po raz szósty

22-02-2019 21:11 | Autor: Maciej Petruczenko
Zdobywczynię czwartego w karierze tytułu mistrzyni Europy w rzucie młotem Anitę Włodarczyk ogłoszono w Arenie Ursynów najlepszą sportsmenką Warszawy w 2018 roku.

Tak zadecydowało jury pod przewodnictwem Tomasza Majewskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą, obecnie prezesa Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki i wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Anita, w 2018 złota medalistka berlińskich mistrzostw kontynentu, utrzymuje miano sportowca numer jeden w stolicy od 2013 roku, gdy niejako przejęła schedę właśnie po Majewskim, który wygrał w 2012 roku po zdobyciu w Londynie drugiego olimpijskiego złota w swojej specjalności (pierwszy wywalczył w 2008 w Londynie). Już w 2009 Włodarczyk wygrałaby warszawski plebiscyt (wygrał Majewski), bo triumfowała wtedy w mistrzostwach świata w Berlinie, ustanawiając światowej rekord, ale nie była jeszcze warszawianką.

Miotaczka stołecznego klubu RKS Skra (nie mylić z OKS Skra) od wielu lat boryka się z kontuzjami, a mimo to zdołała wywalczyć dwa złote medale olimpijskie (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016), cztery tytuły mistrzyni świata (Berlin 2009, Moskwa 2013, Pekin 2015 i Londyn 2017) oraz cztery mistrzyni Europy (Helsinki 2012, Zurych 2014, Amsterdam 2016 i Berlin 2018).

W sezonie 2018 Anita miała jakby chwilę oddechu i po czterech latach bez ani jednej porażki dała się pokonać w trzech konkursach, cierpiąc już trochę z powodu kontuzji stopy, która zrodziła konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu po zakończeniu startów. Na szczęście powróciła już do pełni zdrowia.

U kibiców ma Anita od dawna ogromny kredyt zaufania. Nic więc dziwnego, że w 2016 została zwyciężczynią Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski, a za rok 2018 zajęła w tym Plebiscycie siódme miejsce. 

Gdy w piątek 22 lutego w Arenie Ursynów ogłoszono zwycięstwo rekordzistki świata w rzucie młotem w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy, Anity tam nie było – ze zrozumiałych względów. Przebywa otóż wraz z trenerem Krzysztofem Kaliszewskim na obozie treningowym w Chula Vista (Kalifornia), mając w perspektywie długi sezon letni, który zakończy na przełomie września i października mistrzostwami świata w Ad-Dausze (Katar), gdzie ma szanse na zdobycie piątego tytułu w czempionacie IAAF, by w 2019 powalczyć w Tokio o trzeci tytuł mistrzyni olimpijskiej.

Wypada jednak dodać na koniec, że najprawdopodobniej era królowej rzutu młotem jako najlepszej sportsmenki Warszawy dobiega właśnie końca, bo – jak twierdzi kierownictwo AZS AWF Katowice – Anita ma w tym roku przejść właśnie do tego klubu i nawet jeśli pozostanie mieszkanką stolicy, przestanie być klasyfikowana w obrębie sportu stolicy Polski.

 

NAJLEPSI SPORTOWCY WARSZAWY W 2018 ROKU

1. Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa), lekkoatletyka, w 2018 zdobyła czwarty z kolei tytuł mistrzyni Europy w rzucie młotem, liderka światowej listy młociarek 2018
2. Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa), windsurfing, mistrzyni Europy w klasie RS:X
3. Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), wioślarstwo, mistrzyni świata (WR4X)
4. Aleksandra Mierzejewska (Legia Warszawa), podnoszenie ciężarów, mistrzyni Europy w kategorii +90 kg
5. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa), pływanie, wicemistrz Europy na 200 m stylem grzbietowym, brązowy medalista mistrzostw świata na 200 m na krótkim basenie
6. Bartosz Kwolek (ONICO Warszawa), siatkówka
7. Joanna Dorociak (WTW) i Weronika Deresz (WTW), wioślarstwo, wicemistrzyni Europy w dwójkach podwójnych wagi lekkiej
8. Szymon Pośnik, Dominik Czaja, Maciej Zawojski (wszyscy AZS AWF Warszawa), wioślarstwo, brąz mistrzostw Europy w czwórce
9. Iga Świątek (Legia Warszawa, tenis, mistrzyni Wimbledonu juniorek
10. Patrycja Adamkiewicz (AZS AWF Warszawa), taekwondo, brąz mistrzostw Europy

 

Najlepszy sportowiec niepełnosprawny 2018 roku

1. Adrian Castro (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), mistrz Europy w szabli na wózkach
2. Julia Chmielewska (MUKP Warszawianka Wodny Park/Warszawski Klub Sportowy Młodzieży Niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych), brąz mistrzostw Europy niesłyszących w kraulu
3. Wojciech Makowski (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), pływanie, wicemistrz Europy niewidzących na 100 m stylem grzbietowym


Trener Roku 2018

Adam Skwarski (AZS AWF Warszawa), wioślarstwo
 

Osobowość 2018 roku

Bogusław Mamiński, dyrektor generalny „Biegnij Warszawo”, wielki propagator biegania w Polsce, kiedyś wicemistrz świata i wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami
 

Impreza 2018 Roku

8. Bieg Charytatywny Wybiegaj Sprawność
 

Sportowa drużyna klubowa Warszawy w 2018 roku

Legia Warszawa S.A., piłka nożna, mistrz Polski

Nadzieja Olimpijska (nagroda Veolii)
Julia Sereda (AZS AWF Warszawa), taekwondo olimpijskie

Nagroda „Woda bez Barier”
Julia Chmielewska
Agnieszka Kobus-Zawojska

 

LISTA ZWYCIĘZCÓW PLEBISCYTU NA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW WARSZAWY

2000 r. – Kamila Skolimowska, lekkoatletyka

2001 r. – Mateusz Kusznierewicz, żeglarstwo

2002 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2003 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2004 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2005 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2006 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2007 r. – Otylia Jędrzejczak, pływanie

2008 r. – Tomasz Majewski, lekkoatletyka

2009 r. – Tomasz Majewski, lekkoatletyka

2010 r. – Katarzyna Woźniak, łyżwiarstwo szybkie

2011 r. – Zofia Klepacka-Noceti, windsurfing

2012 r. – Tomasz Majewski, lekkoatletyka

2013 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

2014 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

2015 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

2016 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

2017 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

2018 r. – Anita Włodarczyk, lekkoatletyka

Wróć

Inne artykuły

Ucieczka ulicami Ursynowa Zarzuty za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, użycia siły wobec policjantki w celu zmuszenia jej do zaniechania czynności służbowej i utrudnianie prowadzenia postępowania karnego poprzez ukrywanie tożsamości sprawcy i przyjmowanie winy za siebie, to konsekwencja nieprzemyślanych decyzji podjętych przez dwóch mężczyzn w związku z kontrolą drogową.
Ursynowianie będą wiedzieć jak głosowali radni W ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego „Obywatele Ursynowa wiedzą, jak głosują radni – zakup elektronicznego systemu do jawnych głosowań w Radzie Dzielnicy” zakupiono 27 tabletów oraz licencje do systemu eSesja (25 licencji dla radnych, 5 dla członków zarządu i 5 dla administratorów – pracowników Zespołu Obsługi Rady). Ten projekt został zrealizowany dzięki poparciu 2 059 osób. Dzięki wyborowi głosujących i zastosowanej technologii usprawniono przebieg posiedzeń, a mieszkańcy mogą bezpośrednio śledzić aktywność uczestników sesji.
Spontaniczna pomoc ursynowian dla pogorzelców Poniedziałek 11 marca, godz. 18, pora powrotu mieszkańców Ursynowa do domów. Płomienie i czarny dym z okien ostatniego piętra widoczne z daleka, syreny pięciu zastępów straży pożarnej, karetka, później policja. Tak wyglądała sceneria ratownicza pożaru mieszkania na 9 piętrze bloku przy ul. Teligi 4. Zniszczeniu uległ praktycznie cały dobytek mieszkańców. Na szczęście obyło się bez ofiar, zapewne dlatego, że właścicieli nie było w mieszkaniu.
Wpadła trójka handlarzy narkotyków Mokotowscy kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili, że 43-letni Jarosław D. jego o 10 lat młodszy brat oraz współpracujący z nimi 31-letni Kamil G. mogą trudnić się rozprowadzaniem środków psychoaktywnych.