Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

90 lat prof. Mariana Drozdowskiego!

26-01-2022 21:23 | Autor: mp
Nasz niezastąpiony dostarczyciel znakomitych tekstów na tematy historyczne, długoletni mieszkaniec Ursynowa – prof. Marian Marek Drozdowski – będzie obchodzić 1 lutego 90. rocznicę urodzin. Z tej okazji redakcja „Passy” wraz z czytelnikami kłania się nisko!

Będąc synem Jana Drozdowskiego (1899-1983), członka Polskiej Organizacji Wojskowej, powstańca śląskiego, a przede wszystkim żołnierza I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego – profesor jakby z natury rzeczy interesuje się historią Polski od XIX wieku do dzisiaj. A gdy na chwilę zdarzy mu się przerwać brodzenie w źródłach historycznych, od razu siada do pianina i spod palców płynie mu muzyka, która w duszy gra, czyli patriotyczne melodie.

Może szczególnie bliskie są mu zagadnienia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i międzywojennym zagospodarowaniem kraju, czemu się trudno dziwić, skoro w 1955 roku – w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Szczecinie – obronił pracę magisterską pt. „Kolejowa obsługa Portu Szczecińskiego”, pisząc ja pod kierunkiem prof. Bolesława Kaczmarkiewicza, byłego współpracownika wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Od 1960 roku obecny jubilat pozostaje członkiem Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Jako stypendysta Departamentu Stanu USA, Fundacji Kościuszkowskiej i Instytutu Gospodarstwa Społecznego, zajął się studiowaniem dziejów USA i polskiej emigracji, będąc jednocześnie zamiłowanym varsavianistą. Należał do grona inicjatorów odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W latach 70-tych włączył się w działalność konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość”, wzbudzając krytykę kierownictwa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której wystąpił w 1981 roku, będąc już członkiem NSZZ Solidarność.

W swoim dorobku naukowym ma między innymi ciekawe opracowania dotyczące Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego oraz kilku prezydentów Warszawy. Za swoje prace otrzymał trzykrotnie nagrodę specjalną tygodnika „Polityka” i wiele innych nagród. Będącemu wciąż w znakomitej formie profesorowi życzymy co najmniej 180 lat życia!

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA