Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

78. rocznica śmierci Jana Bytnara

31-03-2021 21:48 | Autor: red.
W 78. rocznicę śmierci Jana Bytnara ps. Rudy – 30 marca br. w imieniu mieszkańców Mokotowa, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy – zastępcy burmistrza Dzielnicy – Krzysztof Skolimowski, Marek Rojszyk, Anna Lasocka oraz Radni Dzielnicy Mokotów Bożena Kosińska-Krauze, Natalia Polubiec wraz z przewodniczącym Rady Dzielnicy Mokotów – Miłoszem Góreckim złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohatera Szarych Szeregów.

Jan Bytnar ps. Rudy został aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 r. w rodzinnym mieszkaniu przy al. Niepodległości 159 na warszawskim Mokotowie. Był brutalnie bity podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo w alei Szucha. Podczas przewożenia do więzienia na Pawiaku 26 marca 1943 roku został uwolniony w zaplanowanej przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów Akcji pod Arsenałem.

Zmarł w wieku 21 lat, 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa.

Jan Bytnar został w 1943 roku pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wróć

Interesuje Cię współpraca?
Napisz do nas! wspolpraca@passa.pl
Copyright 2015 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA